"Visa apkures sistēma nebūs jāmaina, galvenais, kas ir nepieciešams katram radiatoram, ir termoregulators, ar ko var regulēt komforta temperatūru telpās. Kad tiekat galā ar termoregulatoriem, tad nākamais solītis ir – uzstādām alokatorus. Alokators ir ierīce, ar kuras palīdzību iespējams aprēķināt katram dzīvoklim atsevišķi siltumenerģijas patēriņu," skaidroja AS "Rīgas siltums" Siltumapgādes attīstības un investīciju daļas projektu vadītājs Krists Drošprāts.
Lai šo sistēmu ieviestu, alokatori ir jāuzstāda visos dzīvokļos visiem radiatoriem. Nepieciešamās izmaksas ir atkarīgas no apkures sistēmas, jo, iespējams, uzstādot termolegulatoru, tā mazliet jāpārbūvē.
"Es teiktu, termoregulators kopā ar saistvadu pārbūvi kopā būtu ap 150 eiro, un pats alokators maksā ap 20 eiro. Tad vēl ir nolasīšanas sistēma. Nolasīšanas sistēmas galvenā ierīce maksā aptuveni 700 eiro, tā ir viena uz māju. Ietaupījums ir līdz 20 procentu tai mājai, kurai ir uzstādīti alokatori," norādīja Drošprāts.
Alokatoru aprēķinu metodika tiek veikta saskaņā ar Ministru kabineta (MK) noteikumiem, izvērtējot radiatoru slodzi, dzīvokļu izvietojumu un siltuma zudumus, ko aprēķina pēc āra gaisa temperatūras. Alokators motivē ekonomēt, un tādēļ arī pašsaprotams ir ietaupījums. Apsaimniekotājs paskaidroja, ka par alokatoru uzstādīšanu šajā konkrētajā adresē jau sen ir domāts.
"Mēs jau vasaras sākumā izsludinājām konkursu par alokatoru uzstādīšanu. 14. septembrī būs konkursa rezultāti , un tad arī redzēsim, kā tas viss dabā notiek. Jautājums ir par to, vai cilvēki laiž iekšā dzīvokļos, un varbūt kāds pārsūdzēs konkursa rezultātus," informēja SIA "Rīgas pilsētbūvnieks" sabiedrisko attiecību vadītājs Ivo Kiršblats.
Varbūt šo konkursu vajadzēja izsludināt agrāk, lai līdz apkures sezonas sākumam noteikti pagūtu ierīces uzstādīt? Kā nekā – runa ir par līdz pat 20 procentu ekonomiju.
"Tam, ka mēs neesam sākuši laicīgi to darīt, es nepiekrītu, jo mēs jau pavasarī sākām gatavoties un vasaras sākumā jau bija izsludināts konkurss. Iepirkums ir liels, un praktiski visās "Rīgas pilsētbūvnieka" mājās alokatori būs uzstādīti. Mums daļā māju jau ir un daļa vēl gaida.
Virziens ir tāds, ka laika gaitā mēs uzstādīsim visās mājās. Ja tas nenotiks šogad, ja nevarēs paspēt, tas noteikti notiks nākošgad," solīja "Rīgas pilsētbūvnieka" pārstāvis.
Tā kā šī māja ir pašvaldības īpašums, nebija nepieciešamības panākt, lai iedzīvotāju vairākums nobalsotu par alokatoru uzstādīšanu. Citos gadījumos gan dzīvokļu īpašnieku kopībai ir jālemj par šādu vēlmi.
Uzstādot alokatorus, maksu par siltumu mēs varam samazināt par aptuveni 20 procentiem. Piemēram, standarta divistabu dzīvoklim ar trim radiatoriem nepieciešami trīs alokatori. Kopējās izmaksas – aptuveni 500 eiro. Ja par apkuri iepriekš maksāja 100 eiro, tad turpmāk būs 80 eiro. Apkures sezona ir sešus līdz septiņus mēnešus; tātad jau četros gados alokatori atmaksājas. Protams, tā kā apkures tarifs tiek prognozēts krietni lielāks, tad arī šie līdz pat 20 procenti sastādīs lielāku summu.
Tomēr alokatoru uzstādīšanas statistika nav iepriecinoša. SIA "Rīgas namu pārvaldnieks" pārstāve Una Grenevica "4. studijai" pastāstīja, ka no četriem tūkstošiem apsaimniekoto māju pagaidām atsaukusies ir viena māja.
"Mēs visu vasaru esam veltījuši uzmanību informēšanas kampaņai sadarbībā ar "Rīgas siltumu" par iespēju, ieguvumiem, izmaksām. Mēs ceram, ka šis skaitlis augs.
Šī atsaucība varētu būt lielāka, bet apkures sezona mums ir tikai priekšā, un to var darīt arī apkures sezonas laikā," teica Grenevica.
Tātad cilvēki vai nu netic, ka, uzstādot alokatorus, būs ieguvēji, vai arī nespēj par šādu soli vienoties, jo, protams, tās ir izmaksas, kā arī – daļa iedzīvotāju tomēr izvēlas iet mājas pilnās renovācijas ceļu.
Dzilnas ielas 26. nama iedzīvotājiem – labas ziņas, jo alokatorus šajā mājā uzstādīs. Protams, vēl jāsagaida iepirkuma konkursa rezultāti, un ļoti svarīgi ir, lai būvnieki katrā no dzīvokļiem varētu iekļūt un tos uzstādīt.