4. studija

Vai var uzticēties produktiem ar ekomarķējumu?

4. studija

Kāpēc Rīgas sabiedriskā transporta pieturās joprojām nav nojumju un soliņu?

Kāpēc daudzstāvu namos tiek zagti elektrības drošinātāji?

Rīgas daudzstāvu namu iemītnieki sūdzas par skrūvējamo drošinātāju zādzībām

Vairāki daudzdzīvokļu māju iemītnieki Rīgā cēluši trauksmi, ka pēdējā laikā pastiprinājušās skrūvējamo elektrības drošinātāju zādzības kāpņu telpās, taču specializētajos veikalos vecā standarta drošinātāji nemaz tik viegli nav nopērkami. Tomēr, kā skaidroja apsaimniekotāju asociācijā, gādāt par drošinātāju nomaiņu zādzības gadījumā ir iedzīvotāju ziņā, vēstīja Latvijas Televīzijas raidījums "4. studija".

Brīdinājumi par elektrības drošinātāju zādzībām lasāmi arī sociālajos tīklos. "Uzmanību! Imantā kāpņu telpās zog elektrības korķus! No rīta konstatēts, ka daudziem kaimiņiem nozagti elektrības korķi!" cits citu brīdināja iedzīvotāji.

Cilvēki, kuru elektrības skapjos ir skrūvējamie drošinātāji, norādīja – arī iegādāties jaunus ir nopietna problēma. Iespējams, tādēļ arī zog, jo lielākajos būvmateriālu veikalos piedāvājums esot skops, un tad nekas cits neatliekot, kā meklēt pārdevēju internetā un cerēt, ka netiek atbalstīti paši zagļi.

"4. studija" devās uz vairākiem veikaliem, lai pārbaudītu, vai skrūvējamie drošinātāji pieejami. Kādā tirdzniecības vietā, kas gan nav viegli pieejama cilvēkiem bez automašīnas, drošinātāju ir daudz un dažādi, taču lielveikalā Imantā vēsturisko skrūvējamo drošinātāju nav – plauktā stāv tukšas kastītes.

Veikala darbinieks, vaicāts, kādēļ tā, skaidrojis, ka skrūvējamie drošinātāji ir austrumu standarts, taču risinājumam var pārtaisīt uz Eiropas standartu.

Veikalā pieprasījums pēc vecā standarta drošinātājiem ir labi pamanāms. Vai pie tā vainīgi zagļi – pārdevēji nezina.

Arī raidījuma uzrunātā Valsts policija par šādām zādzībām nav informēta, kas liek secināt, ka iedzīvotāji ar zādzību sekām cīnās paši.

Bet vai cilvēkiem ir jāuzņemas atbildība par koplietošanas elektrības skapī notiekošām zādzībām?

"Rīgas namu pārvaldnieks" raidījumam ieteica vērsties "Latvenergo", kur savukārt aicināja sazināties ar akciju sabiedrību "Sadales tīkls". Tur rakstiski atbildēja: "Minētie drošinātāji ir mājas iedzīvotāju vai apsaimniekotāja atbildībā, tāpēc šajā gadījumā mājas iedzīvotājiem ar apsaimniekotāju vajadzētu savstarpēji pārrunāt, kā atbildībā ir šie drošinātāji. "Sadales tīkls" izmanto cita veida ievadaizsardzības aparātus, kas nav tik viegli uzstādāmi un demontējami, jo nepieciešamas papildu mehāniskas ierīces, lai gan tos piemontētu, gan demontētu. Attiecīgi mums nav arī datu un informācijas par šādu drošinātāju zagšanas gadījumiem."

Savukārt Latvijas Namu pārvaldītāju un apsaimniekotāju asociācijas valdes priekšsēdētāja vietnieks, vaicāts, kuram tad būtu jāaizvieto nozagtais priekšmets, skaidroja: "Lai varētu atbildēt uz šo pamata jautājumu, ir jāsaprot pamatlieta. Līgums par elektrības piegādi ir starp divām pusēm. Tātad starp elektrības piegādātāju, kura rēķinā, teiksim, fiziskajām personām ir gan pievades pakalpojums, gan pats elektrības piegādes pakalpojums parādās, un otru pusi, kas ir dzīvokļa īpašnieks. Galvenais, ko es gribu pateikt, ka īpatnēja ir tā situācija, ka "Sadales tīkls" piegādā elektrību līdz mājas ievadam, savukārt par mājas iekšējo elektrosistēmu atbild mājas pārvaldnieks, un tad ir skaitītājs, un aiz skaitītāja savukārt tas, kas atrodas, tai skaitā drošinātāji, jo drošinātāji atrodas aiz skaitītāja - atbild dzīvokļa īpašnieks."

Tātad, ja kāpņu telpā nozags elektrības drošinātājus, galva par to sāpēs tikai mājokļa īpašniekam.

Straupe skaidroja, ka šī noteikti nav pārvaldnieka atbildība un risināt šo situāciju var faktiski tikai trijos veidos:

  • Nomainīt pašam.
  • Īpašnieks vai viņš var vērsties pie pārvaldnieka ar lūgumu to izdarīt, taču tas, pirmkārt, ir maksas pakalpojums un, otrkārt, pārvaldniekam jābūt spējīgam veikt šo funkciju.
  • Var vērsties pie sava elektrības piegādātāja, bet arī tas būs maksas pakalpojums.

Straupe vērtēja: "Jebkurā gadījumā visātrākais un vienkāršākais šo problēmu ir novērst pašiem."

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti