Kā labāk dzīvot

Kā atjaunot dārza skaistumu vasaras nogalei un spēcināt dārzu ziemai?

Kā labāk dzīvot

Stājušies spēkā grozījumi Darba likumā. Kādas izmaiņas tie paredz?

Iepazīšanās tiešsaistē ēnas puse: privātas informācijas izpaušana un vajāšana

Psihoterapeite: Interneta randiņos vairāk apdraudēti ir paļāvīgāki cilvēki

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Iepazīšanās virtuālajā vidē ir kļuvusi populārāka par iepazīšanos reālajā vidē, bet ir jāievēro vairāki nosacījumi, lai tas būtu droši, – nedrīkst atklāt pārāk daudz informācijas par sevi, kā arī jāspēj atpazīt cilvēki, kuru nolūki ir negodīgi, Latvijas Radio raidījumā "Kā labāk dzīvot" skaidroja eksperti – "Kaspersky" sabiedrisko attiecību konsultante Baltijā Māra Zepa, psiholoģe un psihoterapeite Diāna Zande un ārsts, psihoterapeits Andris Jansons.

Mīlestību meklē virtuālajā vidē

Cilvēki tiešsaistes vidē un sociālajos medijos publisko un dalās ar informāciju par sevi, šī iemesla dēļ drošības ekspertu vidū tiek lietots termins – "over sharing", kas nozīmē "pārāk liela dalīšanās". Tas attiecas uz personīgo informāciju.  

 "Cilvēki meklē mīlestību internetā, viņi vēlās veidot attiecības ar šīs vides palīdzību. Par nopietnu problēmu kļūst personas datu vākšana un publiskošana," skaidroja "Kaspersky" sabiedrisko attiecību konsultante Baltijā Māra Zepa. 

Iemesls, kāpēc cilvēki internetā kļūst mazāk vērīgi un vairāk uzticas svešiniekiem, pēc psihoterapeita Andra Jansona domām, skaidrojama šādi: "Tā ir dinamika – piesardzība pēc kāda laika pāriet uzticībā, jo ir cilvēki, kuri atrodas sociālajos tīklos, tajā skaitā iepazīšanās portālos, ar labiem nodomiem un rīkojas atbilstoši savam psihoemocionālajam profilam – raksturam, temperamentam un personībai." 

"Labie un sliktie cilvēki"

Noteicošais faktors, kas padara iepazīšanos virtuālajā vidē bīstamāku, ir tas, ka spējam uzticēties pilnībā svešam cilvēkam. Zepa skaidroja: "Cilvēki meklē partneri un sapņo par laimīgu dzīvi ar otru cilvēku, par jauku attiecību veidošanu,” piebilstot, ka krāpnieki šos cilvēkus ļoti ātri māk apvārdot, lai iegūtu uzticību. 

Pēc Jansona domām, iepazīšanās portālos ir sastopami "labie" un "sliktie" cilvēki. "Labie" atrodas iepazīšanās procesā, veido to atbilstoši savām prasmēm, savukārt "sliktajiem" cilvēkiem ir konkrēts biznesa plāns, kādā veidā izkrāpt mantu un līdzekļus.

Iemeslu, kāpēc cilvēki tam ļaujas, psihoterapeits skaidroja: "Cilvēkam vajadzētu saprast, kādā iepazīšanās procesa stadijā atrodas un uzdot sev jautājumus – vai esmu gatavs attiecībām? Ko es vēlos no attiecībām? Kādas vajadzības apmierinās šīs attiecības? Vai esmu vīlies iepriekšējās attiecībās?"

 "Ja cilvēks, ar kuru vēlas iepazīties, kļūst nekritisks, ilgstoši, harismātiski runā, un neseko nekādas aktīvas darbības no pretējās puses, kas varētu veidot attiecības, – uzmanības apliecinājumi vai randiņi, dāvanas, bet tā vietā seko demagoģija, manipulācija, šausmas, izmisums, otrs cilvēks, iespējams, iekšēji apjūk. Viņš grib sevi piepildīt, bet ir uzdūries uz "slikto" cilvēku," skaidroja Jansons. 

Iepazīstoties internetā, jāņem līdzi prāts

Psiholoģe Diāna Zande uzskatīja, ka tas ir normāli, ka vēlamies satikt otru cilvēku: "Mēs negribam būt vientuļi. Mēs gribam būt kādam vajadzīgi, veidot tuvību, attiecības. Būt ar kādu."

Runājot par drošību, Zande sacīja, ka vairāk apdraudēti ir cilvēki, kuri ir paļāvīgāki, kuri nedomā, ka katrai darbībai var būt arī pretēja darbība, ne vienmēr otram cilvēkam ir labi vai tīri nolūki. Vairāk apdraudēti ir arī tie, kuriem iepazīšanās internetā ir pirmā pieredze vai pirms tam viņi saskārušies ar vardarbību ģimenē. 

"Ja es fantazēju, ka manā dzīvē viss būs brīnišķīgi un jauki un ka satikšu princi vai princesi, tas iemidzina spēju skatīties uz  situāciju un otru cilvēku racionāli, reāli, apzinoties, ka interneta džungļos ir daudz kā laba, bet arī potenciāli bīstama," skaidroja Zande.

Zande piebilda, ka, parasts interneta lietotājs nav jomas speciālists un nesaprot, kā atpazīt, piemēram, cilvēkus, kuriem ir nelabi nolūki. 

Viņa ieteica turpināt mēģināt iepazīties, taču to darot, ņemt līdzi savu prātu, nevis tikai savas fantāzijas, vēlmes vai gaidas, kā arī konsultēties ar pieredzējušākiem cilvēkiem.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti