Vai tas ir normāli?

Ko nozīmē atkarīgas attiecības, kā tās atpazīt un atbrīvoties

Vai tas ir normāli?

Algoritmi pacienta stāvokļa noteikšanai, iespējams, palīdzētu risināt problēmas

Kas nosaka dzimumu? Bioloģiskie, sociālie vai psiholoģiskie faktori?

Psihologs: Vīrietis un sieviete nav vienīgie dzimtes varianti

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

No bioloģiskā skatu punkta raugoties, pieņemts, ka dzimumi ir divi – sieviešu un vīriešu, taču raugoties uz to, ko tas īsti nozīmē cilvēkiem, rodas dažādas situācijas, dažādi varianti dzimtēm. Sieviešu vai vīriešu dzimumi nozīmē to, ar kādiem dzimumorgāniem un dzimuma pazīmēm piedzimis cilvēks, Latvijas Radio raidījumā "Vai tas ir normāli" skaidroja klīniskais, veselības un konsultatīvais psihologs Artūrs Zaremba. Savukārt dzimte ir cilvēka pozīcija sabiedrībā, tostarp tas, kā cilvēks, neatkarīgi no bioloģiskajām pazīmēm, sevi identificē.

"Viens ir tas, ar kādiem dzimumorgāniem es esmu piedzimis, ar kādiem iekšējām un ārējām dzimuma pazīmēm es esmu, bet no otras puses mēs varam skatīties, kā tad es dzīvoju, uzvedos, jūtos un vai tas saskan ar manu bioloģisko dzimumu," skaidroja Zaremba. 

"Mēs nevaram runāt, ka tikai bioloģiskās un fizioloģiskās pazīmes ietekmē to, ko cilvēks var vai nevar darīt, kas viņam būtu vai nebūtu jādara," viņš uzsvēra. 

Ne tikai bioloģiskās pazīmes veido cilvēku, bet arī sociālās un psiholoģiskās, tāpēc jēdzieni dzimte un dzimums nav viens un tas pats. 

"Dzimte ir cilvēka pozīcija attiecīgā sabiedrībā, vidē un laikā saistībā ar paša cilvēka vai sabiedrības uzskatiem par to, kā ir jārīkojas, vai ir sievišķīgi vai vīrišķīgi izpausties atbilstošāk, vai tomēr cilvēkam, kas izskatās kā vīrietis, būtu jāuzvedas kā vīrietim," skaidroja Zaremba. 

"Dzimte ir termins, kurš iekļauj tieši sevis identificēšanos, sevis redzējumu," viņš uzsvēra. 

Dzimte nav tik ļoti par fizioloģiskajām un bioloģiskajām cilvēka īpašībām, bet drīzāk par cilvēku izjūtu par sevi. Dzimte sevī iekļauj arī dzimtes identitāti jeb veidu, kā cilvēks sevi redz un sauc. 

Ja cilvēks fizioloģiski ir piedzimis kā vīrietis, viņš var tā nejusties un neuzvesties, un identificēties ar kādu citu dzimumu – sieviešu, transpersonas, kā nebināra persona vai citu, jo identitāšu ir daudz, skaidroja psihologs. Turklāt tas, kā cilvēks sevi identificē, var ne līdz galam sakrist ar to, kā, pēc sabiedrības domām, viņam no malas būtu jāizskatās. 

"Kopējā ideja ir, ka mēs spējam paskatīties uz cilvēku no ļoti daudzām perspektīvām, mēs ietveram arī tos pašus bioloģiskos elementus, bet skatāmies arī no sociālo un psiholoģisko elementu perspektīvas. 

Dzimti varam nosaukt ne tikai par dzimti, bet arī psihosociālo dzimumu, jo tas ir kaut kas tāds, kas veidojas gan sociālo, gan psiholoģisko faktoru ietekmē," skaidroja Zaremba. 

"Vai varam sagaidīt, ka tuvojoties astoņiem miljardiem iedzīvotāju uz zemes, absolūti visi cilvēki varētu dzīvot, justies un uzvesties tā, kā mēs iedomājamies, kā būtu jāuzvedas vīrietim un sievietei? Manā viedoklī atbilde uz šo jautājumu ir "nē", mēs nevaram sagaidīt, ka visi ielīdīs mazā, konkrētā šabloniņā," viņš vērtēja. 

"Vai tas ir normāli?"

Vairāk

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti