Vai tas ir normāli?

Psihodrāmas un drāmas terapijas palīdzības iespējas

Vai tas ir normāli?

Drosme: vai to var iemācīties un vai tās var arī būt par daudz?

Kādus izaicinājumus attiecībām rada nauda, slava un vara?

Psiholoģe: Nauda sniedz drošības izjūtu, bet ne laimi

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Nauda cilvēkam vajadzīga tik daudz, lai spētu apmierināt pamatvajadzības un sniegtu drošības sajūtu, taču tās apjoms nebūs tas, kas padarīs cilvēku laimīgu, Latvijas Radio raidījumā “Vai tas ir normāli?” norādīja psiholoģe Ineta Lazdāne. Savukārt pasākumu un raidījumu vadītāja Baiba Sipeniece-Gavare dalījās pieredzē, ka īstā cilvēka attiecību un rakstura pārbaude esot slava, nevis nauda.

Tas, cik daudz cilvēks pelna, noteikti ietekmēs to, vai viņš jūtas droši un spēj apmierināt savas pamatvajadzības, taču tā ir tikai sastāvdaļa tam, lai justos labi. No naudas apjoma nebūs atkarīga cilvēka laime, uzsvēra psiholoģe Lazdāne. 

“Nauda ir tāda sastāvdaļa tam, lai es varētu justies labi, lai varētu apmierināt savas vajadzības, justies brīvs, bet naudas apjoms un laimes apjoms nebūs atkarīgi viens no otra,” norādīja psiholoģe Ineta Lazdāne. “Vienā brīdī tas [cik daudz pelni] vairs nav tik nozīmīgi, un nauda var radīt izaicinājumus.”

Psiholoģe skaidroja, ka ienākumu pieaugums un situācijas, kad viens no partneriem sāk pelnīt vairāk par otru, bieži rada sarežģījumus attiecībās. 

“Tas atkarīgs no tā, cik cilvēks pats jūtas līdzvērtīgs ar pasauli. Varbūt viņam ir ļoti liela mazvērtības sajūta, un tad tā nauda ir kā kompensējošs mehānisms. Tas attiecības var ietekmēt ļoti negatīvi, jo pazūd līdzvērtības sajūta – tas, kurš pelna, sāk diktēt noteikumus, tādā veidā noniecinot otru,” skaidroja psiholoģe. 

Pasākumu un raidījumu vadītāja Sipeniece-Gavare dalījās pieredzē, sakot, ka, viņasprāt, gan cilvēka attiecību, gan rakstura īstā pārbaude ir slava. “Tā ir īstā pārbaude.

Ar naudu nav tik traki, ar to cilvēki mūsu platuma grādos nemēdz lielīties, bet, kad kļūsti slavens, tad to var redzēt pa gabalu.

Tagad jo īpaši, jo mēs dzīvojam laikā, kur tiešām nevajag daudz pūļu pielikt, lai kļūtu slavens,” viņa norādīja. 

Sipeniece-Gavare neslēpa, ka arī pati gājusi cauri tā sauktās zvaigžņu slimības posmam: “Katrs no cilvēkiem, kas nonāk situācijā, kad viņu sāk atpazīt, saslimst ar zvaigžņu slimību. Sākumā tas apreibina, un tu pazaudē realitātes sajūtu. Es zinu, ka es tādam posmam esmu gājusi cauri, un man ir neērti par tām situācijām.”

“Ja cilvēkam nauda un slava ir pievienotā vērtība, jo pats nejūtas īpaši vērtīgs, tad viņš meklēs veidu, kā to kaut kā demonstrēt uz otra rēķina,” slavas un naudas ietekmi uz attiecībām skaidroja psiholoģe Lazdāne. 

Ja cilvēks spēj justies vērtīgs neatkarīgi no naudas vai slavas līmeņa, tad šie aspekti neradīs problēmas attiecībās vai izmaiņas cilvēka personībā, atzina psiholoģe.

"Vai tas ir normāli?"

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti