Vai tas ir normāli?

Pornogrāfija: kā nekļūt par tās upuri ne tiešā, ne pārnestā nozīmē

Vai tas ir normāli?

Jaunā gada apņemšanās: kā iecerēto pārvērst par derīgu ieradumu vai pat dzīves veidu

Ticība pārdabiskajam - palīdz vai traucē kvalitatīvai dzīvei

Psihiatrs: Cīņa pret visu ģimeņu aizsardzību sakņojas nesaprotamā pārliecībā, ka viss sabruks

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Dažās ticībās piemīt lielummānija un pašpārliecinātība par savu taisnību, kas šobrīd veicina homofobiskus uzbrukumus, kas ir neloģiski, jo, lai arī kādu statusu piešķirtu netradicionālajām ģimenēm, tradicionālās apdraudētas netiek, Latvijas Radio raidījumā "Vai tas ir normāli?" vērtēja ārsts psihiatrs, psihoterapeits, medicīnas doktors, Rīgas Stradiņa universitātes Psihosomatiskās medicīnas un psihoterapijas katedras docents Artūrs Utināns.

Utināns arī sacīja, ka mūsdienās atsevišķi nodala jēdzienu "garīgums" (angļu val. – spirituality). "Garīgums" tagad tiek saprasts diezgan plašā nozīmē un ne vienmēr tiek saistīts ar reliģiju. "Garīgumu" var sajust, piemēram, numinozos [tādos, kurā svētums atklājas kā reizē pievilcīgs un biedējošs, bijību iedvesošs spēks – red.] pārdzīvojumos, pētot kosmosu, cilvēka smadzeņu darbību vai esot dabā. 

"Agrāk uzskatīja, ka garīgums ir reliģioziem cilvēkiem, bet tagad tā vairs neuzskata – garīgums var būt arī neticīgajiem. Tāpēc tagad saka tā, ka

var būt reliģijas, kurās nav garīguma, un ir neticīgie, kam piemīt garīgums," norādīja Utināns. 

Psihoterapeits skaidroja, ka garīgums nozīmē arī apzināties savu niecību pasaules un kosmosa priekšā bez tādas lielummānijas vai pašpārliecinātības, kāda bieži novērojama atsevišķās reliģijās. 

"Dažās ticībās ir lielummānija un pašpārliecinātība par savu taisnību. Kaut vai viss tas jautājums par netradicionālajām ģimenēm, kas veicina homofobiskos uzbrukumus, kas ir pilnīgi neloģiska darbība un sagādā tikai nevajadzīgas ciešanas, piedevām bezjēdzīgi," norādīja Utināns. 

"Tradicionālā ģimene ne ar ko netiek apdraudēta. Lai arī kādu statusu piešķirtu netradicionālajām ģimenēm –, nu pilnīgi nekas neizmainītos [tradicionālajām].

Tā ir tāda nesaprotama pārliecība, ka viss sabruks, ja pēkšņi pieņems šo [Civilās savienības] likumu. Tā ir pilnīgi neloģiska, tā balstās pilnīgi neloģiskos pieņēmumos, kas nāk no dažām senās pasaules reliģijām, kamēr citās senās pasaules reliģijās homoseksualitātes nosodījuma nebija," viņš skaidroja.

KONTEKSTS:

13. Saeima divos lasījumos atbalstīja, bet galīgajā lasījumā nepieņēma Civilās savienības likumu, kas ļautu juridiski pie notāra nostiprināt divu pilngadīgu personu kopdzīvi – gan viendzimuma, gan pretējā dzimuma pāru. Pēc tam 14. Saeimas komisija noraidīja Civilās savienības likuma skatīšanu Saeimā. Tāpat tika noraidīta arī vairāk nekā 23 tūkstošu cilvēku "Manabalss.lv" iniciatīva par visu ģimeņu tiesisko aizsardzību. "Progresīvie" norādīja, ka turpinās rosināt skatīt jautājumu.

2022. gada decembra vidū pēc "Progresīvo" rosinājuma 14. Saeima atkal lēma par Civilās savienības likuma pārņemšanu no iepriekšējā parlamenta sasaukuma, to noraidot. Civilās savienības likums paredz tiesisko aizsardzību visām ģimenēm – arī viendzimuma.

Likumdevējiem līdz 2022. gada gada vidum bija jānovērš Darba likumā noteiktā par atvaļinājumu tikai bērna tēvam neatbilstība Satversmei. Tā lēma Satversmes tiesa (ST), izskatot sievietes iesniegumu, kuras partnere nesaņēma pēc bērna piedzimšanas paredzēto atvaļinājumu. Tiesā uzsvēra, ka ģimene nav tikai laulībā balstīta savienība. Tādēļ valsts pienākums ir aizsargāt un atbalstīt arī viendzimuma partneru ģimenes. ST spriedums neskar laulības institūtu, kas definēts kā sievietes un vīrieša savienība.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti