Profesiju skatlogs

"Profesiju skatlogā" studentu pašpārvaldes priekšsēdētāja Eva Kiršteine

Profesiju skatlogs

"Profesiju skatlogā'" par haltūrām

"Profesiju skatlogā" ornitologs Andris Dekants

Profesiju skatlogs: ornitoloģijā grūti nošķirt darbu no hobija

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Ornitologa profesijā grūti novilkt robežas starp darbu un hobiju, lai gan ikdiena katram ornitologam var būt ļoti dažāda – kādam tas var būt zinātnisks, akadēmisks darbs, cits veic pētījumus, raksta projektus, Latvijas Radio 5 raidījumā “Profesiju skatlogs” stāstīja ornitologs Andris Dekants. 

“Vismaz manā gadījumā ornitologa profesijā ir ļoti grūti novilkt robežas starp hobiju un darbu,” uzsvēra Dekants. 

“Man pašam visa daba un putnu vērošana primāri bija liels hobijs, kas pārrauga ļoti interesantā, aizraujošā darbā.

Kad ģimene man prasa – tu dodies strādāt vai atpūsties? –, man bieži ir grūti atbildēt, ko es tagad darīšu,” viņš dalījās pieredzē. 

Vienlaikus Dekants atzina, ka katra ornitologa ikdiena var būt pilnīgi atšķirīga. Ir profesijas pārstāvji, kas veic zinātnisko, akadēmisko darbu, ir, kas veic pētījumus, raksta publikācijas. Dekants, piemēram, vada dažādus projektus, tostarp par aizsargājamām teritorijām un sugu izpēti. 

Tāpat ornitologs var kļūt par sertificētu speciālistu, kas pēta un citiem paskaidro to, kā cilvēku darbības ietekmēs putnu dzīvi konkrētajā apvidū. 

“Kā putnu ekspertam man sanāk rakstīt eksperta atzinumus.

Piemēram, būvēs ''RailBaltica'', un tad ornitiologs ir viens no tiem, kas pasaka, kur un kā to līkumu labāk veidot.

Tie ir atzinumi. Vai kāds karjers jārok, vai meža ceļš jātaisa, vēja turbīnas un tamlīdzīgi,” stāstīja Dekants. 

Viņš atzina, ka konkrēti par ornitologu vienkārši izmācīties nevar. Protams, ja vēlies kļūt par sertificētu ekspertu vai zinātnieku, svarīga ir Latvijas Universitātes Bioloģijas fakultātes piedāvātā izglītība. Tāpat ir dažādi Latvijas Ornitoloģijas biedrības organizēti kursi, kas jāapmeklē. Vienlaikus ne visi ornitologi ir sertificēti eksperti, tā nav nepieciešamība. 

Tiem jauniešiem, kas apsver ornitologa profesiju, Dekants ieteica: “Jāsāk iepazīt apkārtni, kas jums ir ikdienā. Iemācieties nosaukt vārdā to, kas ir jums apkārt, tālāk iemācieties nosaukt vārdā to, kas ir jums pa ceļam uz mācību iestādi, darbu, veikalu.”

Tas ir sākums, tad var paplašināt zināšanas, iestāties ornitologu biedrībā, iegūt domu biedrus, braukt braucienos.

Ornitologs vērtēja, ka vispozitīvākais aspekts ornitologa profesijā ir brīvība dabā un kaut kā jauna atklāšana, gandarījums par paveikto un uzzināto. 

Izaicinošākais ir prasme vadīt savu ikdienu un padarīt hobiju par ienākumu avotu. “Ja vēlas kārtīgi attīstīt, ka tā ir profesija, kur ilgtermiņā vari pelnīt naudu, tad tās nav tikai zināšanas par putniem. Tas ir izaicinošākais man, jo tas nav pastāvīgs darbs. Ja tu neko nedarīsi, nerakstīsi projektus un nepieteiksies, var gadīties, ka būsi bezdarbnieks,” atzina Dekants. 

Tāpat viņš atgādināja, ka putnu vērošana pārsvarā notiek agri saullēktā vai vēl pirms tā. Bet, ja ir nepieciešamība pētīt pūces, darbs notiek vēlu naktī. Datu ievākšana pārsvarā notiek pavasarī un agri vasarā, pārējais laiks gadā lielākoties tiek pavadīts pie datu analīzes un rakstu darbiem. 

 

"Profesiju skatlogs"

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti