Kā labāk dzīvot

Kā izvairīties no iedzīvotāju ienākumu nodokļa piemaksas gada beigās?

Kā labāk dzīvot

Akadēmiskā personāla tālākizglītība. Mācīties turpina arī tie, kuri paši izglīto citus

'Pratība' vai 'prasmes' - skaidro valodnieks

Pratība vai prasmes? Kā ir pareizi

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Pēdējā laikā latviešu valodā parādījušās dažādas pratības – mediju pratība, finanšu pratība, veselības pratība, digitālā pratība. Tie nav sinonīmi, vārds “prasme” paskaidro praktiskas iemaņas, kamēr “pratība” nozīmē izpratni, saprašanu, Latvijas Radio raidījumā “Kā labāk dzīvot” skaidroja valodnieks, tulkotājs un profesors Andrejs Veisbergs.

“Pratība” un “prasmes” nav sinonīmi, uzsvēra valodnieks: “Prasmes var būt ļoti dažādas, un prasmes ir praktiskas. Pratība man drīzāk asociēsies ar izpratni par kaut ko, ar saprašanu, kas nav īsti prasme.”

“Prasme varētu būt prasme braukt ar mašīnu vai prasme tulkot, kamēr pratība ir vairāk izprast, kā tas ir, kā šī lieta tiek organizēta,” viņš piebilda. 

Veisbergs skaidroja, ka “pratība” ir terminologu izdomāts termins. Tas tika radīts, jo bija vajadzīga atbilsme angļu valodas vārdam “literacy”. “Pēc tam saradās bezgala daudz visādu pratību, tagad šis vārds ir iegājies un īstenībā nav nemaz tik slikts. Es domāju, ka tā arī turpināsies,” viņš vērtēja. 

Bieži vien ar vārdu “pratība" tiek veidoti arī salikteņi, piemēram, vārds “medijpratība”. Valodnieks vērtēja, ka daļa šo vārdu arī varētu palikt kā salikteņi, taču ne termins “veselībpratība”. 

“”Veselībpratība” – es domāju, ka tas nav labs variants, jo labs saliktenis latviešu valodā ir tāds, kurā pirmajam komponentam ir viena vai divas zilbes, bet, kad parādās trīs, tas mazliet nelīdzsvaro salikteni,” viņš skaidroja. 

“Valodā pamatprincips ir tāds, ka pirmais komponents ir īsāks nekā otrais, piemēram, vecpilsēta vai jūrmala, tas ir labs saliktenis,” Veisbergs piebilda.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti