Rīta Panorāma

Aprīlī būs jauna programma koncertam «Cits Pauls»

Rīta Panorāma

Lote dodas uz Berlīni

Popularitāti gūst beziepakojuma veikali

Popularitāti gūst beziepakojuma veikali

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

Viens no vienkāršākajiem veidiem, kā samazināt esošo atkritumu daudzumu, ir prātīga iepirkšanās. Produktu iepakojumi veido lielu daļu no mūsu ikdienas atkritumiem. Pasaulē un arī Latvijā arvien populārāki kļūst veikali, kuros iespējams iegādāties preces bez iepakojuma.

Tas ir ne vien videi draudzīgāk, bet arī lētāk, jo iepakojums sastāda vērā ņemamu daļu no preču cenas.  

Arvien vairāk pasaulē tiek veidoti beziepakojuma veikali, kuros klientiem, domājot gan par saviem maciņiem, gan rūpējoties par vidi, iepirkties jānāk ar savām burciņām, kastītēm vai turzām. Tie paši produkti, kas lielveikalos, tikai bez iepakojuma. Pasaules tendences pamazām atnākušas arī līdz Latvijai, pērn Rīgā atveroties pirmajiem šāda tipa veikaliem.

Biedrības “Zero Waste Latvija” pārstāvis Artis Tauriņš stāsta, ka “pagājušā gada vasarā ar trīs mēnešu nobīdi atvērās veseli trīs veikali. Šis vilnis veiksmīgi ir izgājis arī ārpus Rīgas. Salīdzinoši nesen ir atvēries Jelgavā un, cik zināms, tad Siguldā arī top, vai jau pat ir tapis šāda tipa veikals”.

Pirmais bija “Burka” – tas ir veikala nosaukums Rīgā. Tam drīz sekoja konkurenti “Turza”.

Beziepakojuma veikala “Burka” īpašniece Marija Sološenko atzīst, ka bizness iet labi.

“Mēs tomēr esam diezgan zaļi domājoša tauta, un tādos pirmsākumos tā arī dzīvojam. Varbūt beziepakojuma veikala koncepts ir kaut kas jauns, bet tajā pašā laikā tas varbūt ir arī labi aizmirsts vecais,” saka Sološenko.

Par klientu skaitu veikalos nesūdzas. Atmosfēra patīkamāka nekā tirgū. Nāk gan videi draudzīgi domājuši cilvēki, gan hipsteri, gan pensionāri, gan pārējie. Būtībā visa sabiedrība. Ņemot vērā, ka iepakojums veido ievērojamu daļu no produkta gala cenas, beziepakojuma veikali spēj cenu ziņā konkurēt ar lielveikaliem.  

“Nokonstatēju, ka te patiešām, goda vārds, ja salīdzina, daudzas cenas, ne visas, bet daudzas cenas ir tiešām labākas nekā citur. Kas ir par problēmu paņemt un pirkt? Es te netālu dzīvoju, nekādu problēmu,” atzina beziepakojuma veikala apmeklētājs Andis.

Ja gadījies aizmirst savu papīra maisiņu, stikla pudeli vai burciņu, citi veikala apmeklētāji izlīdzēs.

Veikalā ir arī burku maiņas punkts, katrs var atnākt, atstāt savējo, un nākamais paņemt, lai nebūtu jāmet ārā, cilvēki padalās ar tām, stāstīja beziepakojuma veikala “Burka” īpašniece Marija Sološenko.

Beziepakojuma veikali ir brīnišķīgs veids, kā samazināt atkritumu daudzumu, ietaupīt naudu un pie reizes arī parūpēties par apkārtējo vidi.  

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti