«Pokemonu ķeršana» sekmē komunikāciju, taču var apdraudēt veselību

Latvijas lietotāju vidū strauji izplatās mobilo telefonu aplikācija ar paplašinātās realitātes elementiem „Pokemon Go”. Latvijā šī spēle kļuvusi ārkārtīgi populāra. Tās lietotāji staigā īstajā pasaulē, meklējot animēto multfilmu monstrus pokemonus. Ķert pokemonus lietotāji devušies pat naktī uz kapiem vai aizsargātajos objektos.

Kopā ar Latvijas Radio žurnālistu Jāni Ramānu Radio dodamies pastaigā pa Vecrīgu, lai izbaudīt jauno spēli „Pokemon Go” lietotāju acīm. Mobilajā telefonā redzama vecpilsētas virtuālā karte, kurā pie dažādiem objektiem mēdz parādīties pokemoni – 1990. gadu multfilmas varoņi. Šie objekti jānoķer, tādā veidā krājot punktus.

"Mēs esam Līvu laukumā un te ir žurka Ratatā (..) mēs viņu noķērām," saka Ramāns.
Aplikācijas objektus ģenerē sistēma pēc noteikta algoritma, tāpēc spēles “varoņu” atrašanās vieta var būt arī nedrošas.

Nīderlandē reģistrēti vairāki gadījumi, kuros jauni cilvēki guvuši vieglas traumas pat uz dzelzceļa.

Arī "Latvijas dzelzceļš" aicina aplikācijas lietotājus būt uzmanīgiem, spēlējot šo spēli tiešā sliežu ceļu tuvumā. Latvijā pagaidām nav reģistrēti nelaimes gadījumi, kuram par iemeslu būtu neuzmanīgi spēles spēlētāji.

Tiesa, mēdz gadīties, ka  kāds spēlētājs ieskrien stabā vai paklūp. Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta pārstāve Ilze Bukša aicina iedzīvotājus nezaudēt modrību. "Cilvēks var nedzirdēt mašīnu, kas strauji tuvojas vai velosipēdistu, kas brauc lielā ātrumā, trepes, kāpnes (..) Ir ļoti daudz risku, kas var būt, ja cilvēks neskatās, kas notiek apkārt un gūt traumas vai pat īpašus gadījumos apdraud dzīvības," uzsver "ātrās palīdzības" pārstāve Ilze Bukša.

Speciāliste atgādina par neseniem gadījumiem, kad Rēzeknē taisot selfiju jauneklis ir nokritis no jumta, savukārt Jūrkalnē neveiksmīga fotografēšana beidzās ar krišanu no stāvkrasta.

"Pokemonu ķērāji" sociālajos tīklos ir ziņojuši par gadījumiem, kad mēģināts iekļūt Jelgavas zemessardzes bataljonā vai vairāki lietotāji satikušies kādos Rīgas kapos nakts vidū.

Katoļu baznīcas priesteris Aivars Līcītis negatīvi vērtē reālās un virtuālās realitātes saplūšanu un aicina spēlētājus respektēt baznīcas noteikumus. "Baznīca, arī kapsēta... Ir jābūt godbijīgam pret šīm vietām. Nebūtu cienīgi, ka šie cilvēki nāktu dievkalpojuma laikā baznīcā un pie altāra meklētu tēlus," saka Līcītis.

Savukārt Latvijas Nacionālā bibliotēka, tieši pretēji - izmantojusi pokemonus, lai atgādinātu iestādes darba laiku. Stāsta tās sabiedrisko attiecību speciālists Augusts Zilberts. "Sociālo tīklu lietotāji noteikti ir pamanījuši, ka LNB ziņoja par pokemonu bibliotēkā. Bet doma nebija likt spēlētājiem meklēt pokemonus bibliotēkā (..)," norāda Zilberts, sakota, ka tas bija tikai veids, kā atgādināt par bibliotēkas darba laiku.

Viena no spēles īpatnībām ir tāda, ka dažādus animētos zvēriņus var atrast tikai pārvietojoties kājām. Līdz ar to daži vecāki izmanto šo spēli, lai kopā ar bērniem dotos kopīgās pastaigās. Psiholoģe Marija Ābeltiņa sarunā ar Latvijas Radio pozitīvi novērtēja šo spēles aspektu. "Tas var stimulēt bērnus un pusaudžus ārpus mājas un savstarpēji komunicēt. Tas noteikti ir ļoti pozitīvi," norāda Ābeltiņa.

Tiesa, Rīgas pašvaldības policija aicina pievērts papildu uzmanību drošības pasākumiem, ķerot pokemonus – neiet uz aizdomīgām vietām vai privātīpašumā, kritiski novērtēt informāciju čatos un neticēt krāpniekiem, kas, piemēram, piedāvā apmācības, kā kļūt par pokemonu treneri. Satiksmes drošības pārvaldes priekšnieks Normunds Krapsis atgādina, ka viedtālruņu lietošana, atrodoties pie stūres ir aizliegta ar likumu. Viņš norāda, ka policija aicina pokemonus ķert, nevadot auto.

Arī Rīgas Dome aicinājusi spēles lietotājus būt uzmanīgiem it īpaši nakts laikā. Taču kā atzīst Domes sabiedrisko attiecību speciālists Viktors Smirnovs, spēle ļauj labāk iepazīt Rīgu. Proti, pie pokemoniem ir objekta apraksts, līdz ar to ir iespēja labāk iepazīt Rīgu.

Starp citu, jau šo svētdien Vērmanes dārzā pirmoreiz pulcēsies „pokemonu treneri”. Līdzīgs pasākums notiks arī Igaunijā.

Rīgas pašvaldības policija sagatavojusi ieteikumus, kuri noderēs pokemonu ķērājam:

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt