Panorāma

Jelgavas restorāns pabaro 320 mediķus

Panorāma

Ko zinām par Covid-19 omikrona paveidu?

Daudzbērnu ģimenes izjūt elektrības cenas pieaugumu

Pat ar elektrības taupīšanu daudzbērnu ģimenes rēķins Pierīgā uz pusi lielāks

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Pēdējie elektrības cenu kāpumi biržā rēķinos parādīsies nākamajā mēnesī. Taču tieši šajās dienās ģimenes, kas saņem elektrības rēķinus, norāda, ka arī iepriekšējais cenu pieaugums ir pamanāms. Tas ir vēl ievērojamāks, ja salīdzina ar šo pašu mēnesi pirms gada. Daudzbērnu ģimenei Pierīgā pat ar elektrības taupīšanu rēķins ir uz pusi lielāks.

Aigars Avotiņš ir tētis daudzbērnu ģimenē. Latvijas Televīzija viņu satiek Pierīgā, ģimenes mājā, kur dienas laikā abi ar sievu katrs savā mājas stāvā attālināti strādā, bet bērni tikmēr ir skolā. Aigars stāsta, ka elektrības izmaksas ir aptuveni 80% no kopējiem mājas uzturēšanas izdevumiem. Kopš pagājušā gada novembra elektrības rēķins Avotiņu ģimenei dubultojies.

"Bija 50 eiro pirms gada novembrī, bet šobrīd, novembrī – 103 eiro.

Neskatoties uz to, ka pabalsts ir kļuvis lielāks it kā – no 10 eiro uz 20. Ja nebūtu šī pabalsta, kopējais rēķins būtu 120 eiro novembrī," stāsta vīrietis.

Avotiņu ģimene izmanto dinamisko elektrības tarifu, tāpēc pirmdienas un otrdienas cenu rekordi biržā viņu uzmanībai nav paslīdējuši garām.

"Vakar mēs izgājām pastaigāties tad, kad bija pīķa stunda elektrības cenai. Mēs zinām, kā sekot līdzi biržas cenām, zinām, kurā brīdī var ieslēgt kādu vairāk patērējošu ierīci un kurā brīdī labāk atturēties," norāda Avotiņš.

Tieši sekojot līdzi biržas cenām, ģimene pielāgojusi arī elektrības patēriņu. 

"Koplietošanas telpās mēs lietojam kustības sensorus, jo bērni ir bērni. Un izslēgt elektrību ne vienmēr atceramies," stāsta ģimenes galva.

Visas ierīces, kuru darbināšanu var atlikt, tiek darbinātas nakts laikā. Ieskaitot ūdens sildītāju un ūdens filtru, veļasmašīnu un veļas žāvētāju. 

"Varbūt sākotnēji tā ekonomija likās, ka nav tik liela, bet, ja skatās uz šī brīža cenām, ja veļas mazgāšanas reize maksā 50 centus vai 12, 10 centus, tad atšķirība ir kaut kāda. Jūtama. Kafiju dzeram, kad kafiju gribas malkot. Tur nekāda ekonomija nesanāk. Skaidrs, ka arī šis aparāts patērē diezgan daudz elektrības," pieredzē dalās Avotiņš.

Viņš stāsta, ka līdz ar viedo elektrības skaitītāju un paradumu maiņu izdevies ievērojami ietaupīt, arī salīdzinot ar tiem, kas izvēlas izlīdzināto elektrības tarifu. Tomēr pašreizējie elektrības cenu rekordi biržā Avotiņu ģimenei radījuši pārdomas par tarifu izvēli.

"Ir ļoti liels nezināmais, kas notiks tālāk ar cenām. Bet, lai pārietu uz fiksēto cenu, tas ir tāds pārdomu brīdis, jo skaidrs, ka, visticamāk, nākošais rēķins būs daudz lielāks nekā iepriekšējais rēķins," norāda daudzbērnu ģimenes tēvs.

Strauji mainīt tarifu veidu ģimene neplāno. Nogaidīs un rēķinās.

Pašlaik atbalstu rēķinu apmaksai saņem daudzbērnu ģimenes, trūcīgie un cilvēki ar invaliditāti. Maksimālais pabalsts ir 20 eiro. Kopš rudens 20 eiro piecu mēnešu garumā var saņemt arī vakcinētie seniori. 

KONTEKSTS:

Novembrī vidējā elektroenerģijas cena Latvijas tirdzniecības apgabalā sasniedza jaunu vēsturisko maksimumu - 125,39 eiro par megavatstundu (MWh), kas ir par 17,8% vairāk nekā oktobrī, bet attiecībā pret 2020. gada novembri cena ir 3,1 reizi augstāka.

Otrdien, 7. decembrī, atkal būtiski pārspēti elektrības cenu rekordi biržā. Laikā no 7 līdz 8 rītā elektrības cena pārsniedza vienu eiro par kilovatstundu. Iepriekšējais rekords bija 62 centri par kilovatstundu. Rekords arī diennaktis vidējai cenai – 47 centi par kilovatstundu. Elektrības cena augusi no vairāk nekā desmit centiem par kilovatstundu novembra sākumā līdz vairāk nekā 40 centiem decembra sākumā. 

Lai kompensētu straujo elektroenerģijas cenu kāpumu šajā ziemas sezonā, viens no Ekonomikas ministrijas (EM) piedāvātajiem atbalsta mehānismiem, kas tiek apsvērts koalīcijā, ir pievienotās vērtības nodokļa (PVN) likmes samazināšana elektroenerģijai. Koalīcija vēl par konkrētiem atbalsta mehānismiem nav vienojusies, tas varētu notikt nākamnedēļ. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti