Rīta Panorāma

Jaunā madoniešu grupa "Četri vienā" piesaka pirmo singlu

Rīta Panorāma

Telefonintervija ar Ģirtu Greiškalnu

Par nelaimes gadījumiem jūrā jāzvana pa tālruni 115

Par nelaimes gadījumiem jūrā jāzvana pa tālruni 115

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem un 4 mēnešiem.

Jau gadu Latvijā darbojas tālruņa numurs 115, pa kuru iedzīvotāji tiek aicināti zvanīt, ja notikusi nelaime jūrā. Šādās situācijās jāzvana tieši uz 115, jo tad palīdzību var saņemt ātrāk. 

Pērn Jūras spēku flotiles Krasta apsardzes dienestam 32 reizes pēc nelaimes gadījumiem nācies doties jūrā, izglābtas 18 personas, sešas gājušas bojā, bet piecas pazudušas bez vēsts.

Lai gan glābējus iespējams izsaukt arī pa tālruni 112, Jūras spēku flotiles Krasta apsardzes dienesta priekšnieks komandkapteinis Artis Tirzmalis aicina zvanīt uz speciāli izveidoto numuru 115, jo nelaimes gadījumos uz ūdens katra minūte ir dārga.

“112 centrs pāradresē zvanus uz šejieni [Krasta apsardzei]. Ņemot vērā, ka 112 ir diezgan noslogots, tad paiet laiks, kamēr šī informācija nonāk pie mums,” skaidroja Tirzmalis.

115 centrālē no zvanītāja tiek noskaidrots - kas, kur, kad noticis, un tad glābēji dodas ceļā.  Atkarībā no apstākļiem un notikuma vietas, glābšanas operācijā tiek iesaistīti kuģi, kas atrodas Rīgas, Liepājas, Ventspils vai Rojas ostās.

Jūras spēku flotiles Krasta apsardzes dienesta Operatīvās nodaļas priekšnieks Ričards Buners stāstīja, ka kuģu ātrums ir aptuveni 15 mezgli, tas ir 30 kilometri stundā, “rēķinot pēc attāluma, cietušajam ir jāgaida pēc palīdzības, tur neko nevar darīt”.

Ja ir liela viļņošanās, tad operācija ir ļoti sarežģīta, jo pieiešana klāt un cietušā pacelšana ir bīstams pasākums glābējiem un arī cietušajam.

Nepieciešamības gadījumā glābšanā tiek iesaistīts arī helikopters. Tomēr jārēķinās, ka tas notikuma vietu var sasniegt apmēram pēc pusotras stundas.

“Infrasarkanās kameras ir uz helikopteriem, bet tās var palīdzēt, ja cietušais ir tikko nonācis nelaimē un viņa ķermenis izstaro siltumu. Ja tas ir noticis pirms kāda laika, tad ķermenis zaudē siltumu un infrasarkanās kameras var viņu neredzēt, sevišķi tumšajā nakts laikā,” stāstīja Ričards Buners.

 “Vispatīkamākais ir izglābt cilvēku, nevis izcelt zudušu dzīvību,” atzina Buners.

Cietušajiem arī jārēķinās, ka glābtas tiks tikai viņu dzīvības, nevis piederošās mantas, piemēram, laiva vai somas, kas uz tās atrodas. 

Par darba trūkumu 115 centrālē sūdzēties nevar.

“Dienā sanāk, ka ir aptuveni 30 zvani, no kuriem 90% ir zvani par “Latvijas gāzes” rēķiniem - “Latvijas gāzei” ir telefona numurs 155, un cilvēki bieži vien sajauc,” atklāja Artis Tirzmalis.

Jāatceras, ka glābšanas darbi jūrā ir krietni sarežģītāki, nekā uz sauszemes vai iekšējos ūdeņos, tādēļ, dodoties jūrā, ir svarīgi par to informēt tuviniekus, lai tie vajadzības gadījumā jau savlaicīgi var izsaukt glābējus. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti