4. studija

«100 gadu lapas ir dzītas...»: Zvārtes iezis

4. studija

4. studija

Obligātais remonts virtuvē: kad un kam būs jāmaina tvaika nosūcēji?

Padomju laika māju iemītniekiem nāksies šķirties no tvaika nosūcējiem

Daudzi padomju laika dzīvokļi ir renovēti, un tajos ir modernie tvaika nosūcēji. Tāpēc daudzus ir izbrīnījis fakts, ka pēc jaunajām normām divu gadu laikā dzīvokļos, kur ir gāzes plīts un tvaika nosūcēji ir pievienoti ventilācijas lūkām, tie ir jānojauc.

Jaunās likuma normas pieņemtas iedzīvotāju drošības dēļ, jo pie ventilācijas lūkām pievienotie tvaika nosūcēji reāli apdraud dzīvību.

Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta (VUGD) pārstāvis Dzintars Lagzdiņš stāsta –

padomju laika būvēto namu dzīvokļos paredzēts dabīgais ventilācijas kanāls, taču tam bez jebkāda saskaņojuma pieslēgtas mehāniskās ierīces, tostarp tvaika nosūcēji.

"Pēdējā laikā varat dzirdēt, ka mums arī Latvijā bijuši šādi atgadījumi saistībā ar to, ka gāzes noplūdes rezultātā bijuši sprādzieni, un tā dabīgās ventilācijas kanāla aiztaisīšana ciet var būt par iemeslu tam, ka gāze dabīgā veidā neizplūst ārā," teica Lagzdiņš.

Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) profesors Andris Krēsliņš stāsta: ja dabiskās ventilācijas nav, tad izplūdusī gāze telpā var sakrāties arī līdz tādai koncentrācijai, kad tā ir sprādzienbīstama.

"Un, ja kāds tur uzrauj sērkociņu vai ieslēdz gaismu virtuvē, slēdzis uzreiz taisa elektrisko dzirkstelīti un notiek sprādziens," klāstīja Krēsliņš.

Jaunie noteikumi neattiecas uz tiem, kuriem pie tvaika nosūcēja ir dabīgās ventilācijas kanāls vai arī elektriskā plīts. Tomēr tūkstošos dzīvokļu tieši virs gāzes plītīm ir nosūcēji, pievienoti vēdināmai lūkai.

Vaicāts, kas kontrolēs to, lai padomju laika māju dzīvokļos pie ventilācijas lūkām pievienotie gāzes plīts tvaika nosūcēji, tiktu nojaukti, VUGD pārstāvis norādīja:

"Nezinu, vai obligāti vajadzīga kontrole. Cilvēkiem pašiem jāsaprot, ka par savu drošību ir jārūpējas.

Ja būs kaut kādas sūdzības, mēs noteikti arī veiksim kaut kādas izlases pārbaudes. Un, ja konstatēsim attiecīgu faktu, ka nekas netiek darīts, tad noteikti pieņemsim mērus," teica Lagzdiņš.

Tiem cilvēkiem, kuri ir pārliecināti, ka ar viņiem nekas tāds nenotiks, der aizdomāties, ka blakus dzīvo kaimiņi, par kura rīcību nevar būt pārliecināts, bet vēl priekšā ir divi gadi, kuru laikā jāizlemj - iegādāties elektrisko plīti vai mainīt tvaika nosūcēju, vai arī veikt remontdarbus.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Ikdienai
Dzīve & Stils
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt