Revidents

"Revidents". Kā izdzīvot aukstumā?

Revidents

Revidents. Kā izdzīvot aukstumā?

Revidents. Kā saņemt pabalstu apkures sezonā?

Pabalsti apkures sezonā – kādi pieejami un kā pieteikties?

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Šajā apkures sezonā Latvijas iedzīvotājiem ir pieejami dažādi atbalsti – gan tādi, kas sedz izmaksas par siltumu, gan mājokļa pabalsts, kas nu paredzēts plašākam saņēmēju lokam. Kam un kā pieteikties, Latvijas Televīzijas raidījumā "Revidents" skaidroja Labklājības ministrijas Valsts sekretāra vietniece Elīna Celmiņa un Rīgas Sociālā dienesta vadītāja Guna Eglīte.

Apkures veidi un kompensācijas

No oktobra Latvijas iedzīvotājiem pieejama kompensācija par izdevumiem apkures sezonā. Tas, kā iedzīvotāji šo atbalstu saņems, atkarīgs no apkures veida.

"Ir tie, kas ir centralizētie aprēķinātie, un tā ir centrālapkure un dabasgāze. Par to cilvēki saņems samazinātus rēķinus, kurā jau šis atbalsts par mēnesi vai visu sezonu būs ietverts iekšā. Cilvēkam pašam nekur nav jāiet. Viņš to redzēs rēķinā," stāstīja Celmiņa.

Proti, – ja no oktobra Rīgā siltumenerģijas tarifs pieaugs divas reizes un par vienu megatvatstundu 85 eiro vietā būs jāmaksā 170 eiro, tad pēc valsts atbalsta kompensācijas iedzīvotājs savā rēķinā redzēs 119 eiro.

Pusi no sadārdzinājuma segs arī par elektrības, malkas, granulu un brikešu apkuri. Tikai te, lai saņemtu kompensāciju, ar iesniegumu būs jāvēršas savā pašvaldībā.

"Vienkāršākais piemērs iesnieguma gadījumā ir ar granulu un brikešu apkuri," skaidroja Celmiņa, norādot: "Valsts kompensēs 50% no cenas, kas pārsniedz 300 eiro. Tātad sadārdzinājums līdz 300 eiro gulstas uz pašu cilvēku, bet, ja granulu tonna maksā dārgāk par 300 eiro, valsts kompensē pusi no tās cenas, kas ir virs 300 eiro, bet ne vairāk kā 100 eiro par vienu tonnu."

Iesniegumus par cietā kurināmā iegādi visās pašvaldībās pieņem jau no 1. oktobra. Par elektroenerģiju – no 1. novembra, jo vērā tiks ņemta tikai oktobrī patērētā elektrība.

To, kur ar šiem pieteikumiem vērsties, katra vietvara noteiks pati.

Labklājības ministrijā pauda, ka tie var būt pašvaldības klientu apkalpošanas centri, kādas tai piederošas struktūrvienības un dažos gadījumos – arī sociālais dienests.

Rīgā pieteikties atbalstam apkures sezonā varēs Apkaimes iedzīvotāju centros, pirms tam telefoniski piesakoties uz pieņemšanu.

"Iedzīvotājam jāņem līdzi personu apliecinošs dokuments, izdevumi par cietā kurināmā iegādi – izdevumus apliecinošs dokumenti, un, ja nav šis īpašums reģistrēts zemesgrāmatā, tad apliecinoši dokumenti – vai tas būtu kāds īres līgums vai cits dokuments," skaidroja Rīgas Sociālā dienesta vadītāja Guna Eglīte.

Uzrakstīt iesniegumu var arī kāda ar pieteicēju saistīta persona, piemēram, laulātais draugs, pilngadīgie bērni vai mazbērni. Tikai tad līdzi jāņem īrnieka vai mājas īpašnieka izsniegta pilnvara.

Dažās situācijās – piemēram tad, ja iedzīvotāji malku iegādājušies vēl pirms 1. oktobra, kompensāciju par kurināmā iegādi var saņemt arī bez čeka.

Tiesa, būs nepieciešams apliecinājums, ka mājoklī tiek izmantota malkas apkure.

Kārtība, lai pieteiktos atbalstam, visās pašvaldībās būs vienāda. To no 1. oktobra var izdarīt arī elektroniski vietnē https://www.epakalpojumi.lv/

Iesniegumus par patērēto elektroenerģiju varēs nodot vai nu katru mēnesi, vai līdz 31. maijam par visiem apkures mēnešiem.

Vairākas reizes apkures sezonā varēs iesniegt arī pieteikumu par kompensāciju cietā kurināmā iegādei, tiesa, nepārsniedzot mājsaimniecībām paredzēto maksimumu.

Granulām un briketēm atbalsta slieksnis ir 10 tonnas, malkai – 35 berkubikmetri, bet elektroenerģijai 2000 kilovatstundas visā apkures sezonā.

Ja iesniegums ir noformēts pareizi, pašvaldība mājsaimniecībai ieskaitīs kompensāciju 30 darbdienu laikā.

Ja aizvien nepietiek naudas mājokļa izdevumiem

Šogad krietni auguši ne tikai apkures rēķini, bet arī preču un pakalpojumu cenas. Tāpēc visām ģimenēm ar iepriekš minēto vien nepietiks.

"Gadījumā, ja cilvēkam pēc šī te valsts pabalsta saņemšanas, pēc samazināta rēķina saņemšanas vai šī atbalsta saņemšanas joprojām ir grūtības savā mājsaimniecībā segt izdevumus par mājokli, joprojām saglabājas iespēja iesniegt iesniegumu sociālajā dienestā un pretendēt uz mājokļa pabalstu," skaidroja Labklājības ministrijas Valsts sekretāra vietniece Elīna Celmiņa.

Mājokļa pabalsts ir paredzēts īres un komunālo pakalpojumu segšanai, neatkarīgi no valsts sniegtās palīdzības apkures sezonā. To aprēķina, ņemot vērā garantēto minimālo ienākumu slieksni. Iepriekš tas bija 109 eiro pēc nodokļu nomaksas pirmajai vai vienīgajai personai un 76 eiro pārējām personām mājsaimniecībā. Piemēram, mātei ar vienu bērnu tie mēnesī būs 185 eiro "uz rokas". Šogad, ņemot vērā pieaugošo dzīves dārdzību, tam pievienots koeficients 3.

"Citiem vārdiem sakot, tas nozīmē, ka formulā tai summai, kam ir jāpaliek cilvēka rīcībā pēc mājokļa izdevumu samaksas, būs jābūt lielākai. Un tā precīzi būs 327 eiro pirmajai personai un 228 eiro pārējām personām," paskaidroja eksperte.

Tātad diviem cilvēkiem, piemēram, mātei ar bērnu, pēc nodokļu, īres un komunālo rēķinu nomaksas paliks 555 eiro līdzšinējo 185 eiro vietā.

Mājokļa pabalstu aprēķina pēc šādas formulas

Pieņemsim, ka ģimenē ir mamma un viens bērns. Viņas alga ir 600 eiro mēnesī pēc nodokļu nomaksas, bet izdevumi par dzīvokļa īri un komunālajiem pakalpojumiem ir 440 eiro. Garantētā minimālā ienākuma sliekšņa summa šajā mājsaimniecībā ir 555 eiro.

Tātad Mājokļa pabalsts būs 395 eiro =  555 eiro + 440 eiro - 600 eiro.

"Tiesa, mājokļa pabalsta gadījumā ir arī mazliet citi kritēriji," sacīja Celmiņa, piebilstot: "Ir kaut kādi normatīvi. Cik auto drīkst būt, jo sociālā palīdzība ir ļoti mērķēta palīdzība. Var būt vairāki auto, ja tie ir nepieciešami sociālās funkcionēšanas nodrošināšanai, proti, bērnu nogādāšanai skolā vai kur citur, un otram vecākam nokļūšanai darbā."

Vērā tiek ņemti arī citi kritēriji. Piemēram, patērētās elektroenerģijas daudzums. Tas ir līdz 100 kilovatstundām vienai un 30 kilovatstundas katrai nākamajai personai, kopumā nepārsniedzot 200 kilovatstundas.

Ja mājās ir elektriskā plīts, tad pieļaujamie elektroenerģijas patēriņa griesti būs 150 vienai un līdz 250 kilovatstundām vairāku cilvēku mājsaimniecībai.

Un tāpat tiek rēķināta arī dzīvojamā platība. Proti, vienam cilvēkam ir paredzēti 32 kvadrātmetri, kas ir standarta vienistabas dzīvoklis. Bet, ja ģimene ir lielāka, tad tie būs 32 vienai un 18 kvadrātmetri katrai nākamajai personai. 

Pieteikties šādam pabalstam var pašvaldības sociālajā dienestā. Lai to izdarītu, jāuzrāda izdevumu apliecinoši dokumenti par mājokļa īri un komunālajiem maksājumiem, kā arī regulāri jādeklarē savi ienākumi. Darbspējīgām personām ienākumi jādeklarē ik pa trim mēnešiem. Personām ar invaliditāti vai darbnespējīgām – reizi pusgadā. To var darīt gan klātienē, gan izmantojot e-pakalpojumu portālā Latvija.lv.

"Tie iedzīvotāji, kuri ir jau vērsušies sociālajā dienestā un kuriem jau ir aprēķināts mājokļa pabalsts, piemēram, augusta, septembra mēnesī, tad šis te jaunais kritērijs, koeficients 3, tiks jau pielikts automātiski tiem, kuri jau ir deklarējuši ienākumus un kuri ir nākuši uz dienestu. Un viņiem atkārtoti nebūs jānāk tajā periodā, kad ir spēkā esoša deklarācija," raidījumā pauda Rīgas Sociālā dienesta vadītāja Guna Eglīte.

Mājokļa pabalsta pieteikumu izskata 40 darba dienu laikā un attiecīgi piešķir par to mēnesi, par kuru saņemts iesniegums.

40 darba dienas ir pietiekami ilgs periods. Un par laikā nenomaksātu rēķinu klāt nāk arī soda procenti. Rīgas Sociālā dienesta vadītāja gan mierina, ka satraukumam par to nav pamata. "Var gadīties, ka, nesamaksājot tajā mēnesī mājokļa pabalstu, apsaimniekotājs varbūt uzrēķinās kādu soda punktu, procentu, un tas īres kvītīs parādīsies pie parādiem. Tā tas varētu būt. Mēs šo mēģināsim risināt tādā veidā, ka, ja būs šie te soda procenti uzrēķināti tādēļ, ka nav laikus aprēķināts šis mājokļa pabalsts, tad mēs to nākamajā periodā iekļausim izdevumos par mājokli," Eglīte sacīja.

Ņemot vērā, ka šogad mājokļa pabalsta saņēmēju būs vairāk, Rīgas sociālajā dienestā to noformēt varēs ar iepriekšēju pierakstu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti