Sadaļas Sadaļas

Rīta Panorāma

4.maijs. Rīta Panorāmas speciālizlaidums

Rīta Panorāma

Dānijā mīkstina Covid-19 dēļ noteiktos ierobežojumus

Pensiju otrais līmenis

Otrā pensiju līmeņa uzkrājuma pārvaldītāju var mainīt reizi gadā

Latvijā ir vairāku līmeņu pensiju sistēma. Otrajā pensiju līmenī iemaksas veic ikviens, kurš maksā sociālo nodokli. Šo līmeni pārvalda vairākas ieguldījumu pārvaldes sabiedrības, kas topošo pensionāru naudu iegulda dažādos vērtspapīros. Iedzīvotāji var sekot līdzi otrā pensiju līmeņa uzkrājumam, kā arī vienu reizi gadā mainīt līdzekļu pārvaldītāju un divas reizes gadā mainīt fondu plānu, pastāstīja  Finanšu un kapitāla tirgus komisijas (FKTK) Apdrošināšanas un pensiju uzraudzības departamenta direktore Evija Dundure.

"Par otrā pensiju līmeņa dalībnieku kļūst visas sociāli apdrošinātās personas, kuras ir dzimušas no 1971. gada 2. jūlija. Brīvprātīgi varēja iestāties tās personas, kuras ir dzimušas no 1951. gada 1. jūlija," pastāstīja Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūras (VSAA) Fondēto pensiju shēmas administrēšanas daļas vadošā eksperte Ilze Vindele.

Otrajā līmenī tiek ieskaitīti seši procenti no sociālajām iemaksām, kas atvēlētas pensijai. Šo līmeni pārvalda vairākas ieguldījumu pārvaldes sabiedrības, kas naudu iegulda dažādos vērtspapīros. Sabiedrības piedāvā dažādus fondu plānus – riskantākus un konservatīvākus.

"Ikkatram no mums ir ne vien tiesības, bet arī zināmā mērā pienākums rūpēties par saviem ieguldījumiem otrajā pensiju līmenī un laiku pa laikam paskatīties kā veicas mūsu uzkrājumam.

Mums ir tiesības vienu reizi gadā mainīt līdzekļu pārvaldītāju un divas reizes gadā mainīt fondu plānu," stāstīja Evija Dundure.

Ir jābūt aktīvam, bet ne pārāk. Pārvaldītājus vai fondu plānus nevajadzētu mainīt pārāk bieži, jo peļņu tie nes ilgtermiņā.

"Skatieties manapensija.lv, kur ir visi dati pieejami par plāniem, par līdzekļu pārvaldītājiem. Ir vērts salīdzināt ilgākā laika periodā. Nebūs viena recepte, bet noteikti tā nav ne diena, ne nedēļa, ne mēnesis, ne trīs un pat ne seši. Sākam vērtēt, sākot ar gadu," ieteica Evija Dundure.

Savukārt to, kā veicas ar paša pensijas uzkrājumu, ikviens var pārbaudīt portālā “latvija.lv”.

Eksperti iesaka cilvēkiem līdz 35 gadu vecumam izvēlēties riskantākus plānus. Tikmēr, tuvojoties vecumdienām, šādus plānus vairs nevajadzētu izmantot.

"Tad gan ir ieteicams izvēlēties kādu no konservatīvajiem plāniem, jo konservatīvie plāni krīzes laikā vismazāk tiek ietekmēti. Uzkrātais kapitāls tiek saglabāts maksimālajā apmērā," uzsvēra Ilze Vindele.

Covid-19 izraisītās pandēmijas seku dēļ valsts šobrīd cilvēkiem, kas dodas pensijā, ir devusi iespēju atlikt 2. pensiju līmeņa naudas izņemšanu, jo daļa riskantāko pensiju plānu šobrīd neuzrāda labāko ienesīgumu.

"Es vēlētos atgādināt tiem pensiju otrā līmeņa dalībniekiem, kuri jau ir pieprasījuši vecuma pensiju, bet vēl nav izmantojuši otrā līmeņa kapitālu, ka viņiem šī izvēle ir jāpaziņo aģentūrai līdz 30. novembrim. Ja šī izvēle netiks paziņota, mēs automātiski pārtrauksim dalību, un uzkrātais kapitāls tiks pievienots pie vecuma pensijas," sacīja VSAA pārstāve Ilze Vindele.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Ikdienai
Dzīve & Stils
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt