Kā labāk dzīvot

Laiks stādīt zemenes!

Kā labāk dzīvot

Profesore: 84% gadījumu vakcinētie cilvēki neizplata infekciju, nepārnes apkārtējiem

Laulātie šķiras: saistības ar banku paliek un tās būs jāpilda arī turpmāk

Notāre: Kopējas saistības pret banku saglabājas arī pēc laulības šķiršanas

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Var šķirt laulību, lauzt otram dotos solījumus, bet tas automātiski neizbeidz attiecības ar banku, tāpēc saistības ir jāturpina pildīt arī pēc laulības šķiršanas, Latvijas Radio 1 raidījumā “Kā labāk dzīvot” norādīja  zvērināta notāre Ilze Metuzāle.

“Pie notāra laulību var šķirt tad, ja abi laulātie par to ir vienojušies, un vai nu nav ko dalīt vai arī ir panākta realizējama vienošanās par mantas sadali un par nepilngadīgo bērnu,” sacīja notāre. Tādā gadījumā laulība tiek šķirta 31 dienu pēc iesnieguma parakstīšanas pie notāra, taču to šajā laika posmā var atsaukt.

Ja laulātajam pārim ir hipotekārais kredīts, viens no galvenajiem maksātājiem arī pēc laulības šķiršanas turpina pildīt saistības ar banku. “Otrs laulātais pamet to dzīvesvietu un veido savu dzīvi no jauna. Viens laulātais turpina pildīt tās saistības,” skaidroja  "Swedbank" Finansēšanas juridiskās daļas juriste Karīna Mališa.

Tāpat problēma var būt, ja laulātie vēlas īpašumu pārdot, bet nespēj vienoties par cenu. Ja neviena no personām nepilda saistības, kā gala variants ir pārdot nekustamo īpašumu caur tiesu izpildītājiem, minēja juriste. Vēl ir variants, ka viens no laulātajiem atpērk otra daļu, tādā veidā otru atbrīvojot no saistībām, pastāstīja Mališa.

Neskatoties uz to, vai ir aizņēmuma līgums vai kāds no laulātajiem ir galvotājs partnera kredītsaistībām, jebkurā gadījumā tās ir atsevišķas saistības, kurām, kā Ilze Metuzāle sacīja, ar laulību nav nekāda sakara.

“Tās ir bankas un manas attiecības un tās man būs jāpilda vienalga, vai šis cilvēks būs mans laulātais draugs šinī brīdī vai juridiski jau pilnīgi svešs,” norādīja Ilze, piebilstot, ka tādā gadījumā situācija ir sarežģīta un kopīgi jāapdomā, kā to risināt, lai aizsargātu abus laulātos no solījumu nepildīšanas.

Saistības ir jāpilda un jārēķinās ar sliktāko, ka, ja otrs cilvēks to nedarīs, būs jāmaksā pašam.

Ja viens atsakās maksāt un otram ir tādas pašas saistības kā galvenajam aizņēmējam, maksājumi tiek ieturēti no otra maksātāja. Ilze norādīja, ka, ja ir galvojums, tad situācija ir nedaudz vienkāršāka, nekā līdzaizņēmēja gadījumā, jo “to arī nosaka likums, ka, ja galvotājs kaut ko ir samaksājis galvenā parādnieka vietā, tad viņam ir pienākums to galvotājam atmaksāt”.

Ja neizdodas vienoties, notiek tiesvedība. “Tiesvedības kārtībā puses, pierādot savu ieguldījumu apmēru, cenšas sadalīt, piemēram, mājokli,” skaidroja Mališa. Tas ir dārgs process, jo jāmaksā diezgan liela valsts nodeva no nekustamā īpašuma tirgus vērtības.

“Tā kā jākrāj kāzām, jākrāj arī šķiršanās procesam,” noteica Karīna.

Vislabāk, ja partneri savā starpā spēj panākt vienošanos un šķiršanos kārto pie notāra. Tad tas ir ātrāk, efektīvāk, kā arī lētāk. Ilze Metuzāle notāru salīdzināja ar miertiesnesi: “Noteikti nāciet, runājiet, konsultējieties, kopā var saskaņot ar banku līguma projektus, viedokļus un kaut kādu risinājumu vienmēr var atrast. Galvenais ir jārunā un, protams, arī vienam otram jāpanāk solīti pretī.”

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti