4. studija

Savdabīgs protests - jēkabpilieši negrib atstāt avārijas stāvoklī esošos mitekļus

4. studija

Iedvesmas stāsts. Jura Millera dzimtas "detektīvs"

Kā telefons var palīdzēt tiem, kuri sirgst ar ziedputekšņu alerģiju

No ziedputekšņu alerģijas var pasargāt Latvijā izstrādāta mobilā lietotne

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Pavasaris ir klāt, un viss zied un plaukst. Taču cilvēkiem, kuriem ir alerģija pret gaisā sastopamajiem ziedputekšņiem, tas varētu raisīt ne tik pozitīvas izjūtas. Pirms pāris gadiem izveidota mobilā lietotne ziedputekšņu alerģijas simptomu prognozēšanai – “Pasyfo”, kas, iespējams, cilvēkiem ar ziedputekšņu alerģiju var palīdzēt atvieglot dzīvi pavasarī. 

Lietotne ir četru valstu – Latvijas, Lietuvas, Austrijas un Somijas – zinātnieku kopdarbs.

“Ideja bija tāda, ka cilvēkiem, neskatoties uz to, ka ir lielāka vai mazāka putekšņu koncentrācija gaisā, katram individuāls ir jutības slieksnis pret noteiktu putekšņu koncentrāciju. Radās doma pamēģināt uztaisīt tādu programmu, kas aprēķinātu simptomus, nevis tikai putekšņu koncentrāciju,” stāstīja ģeogrāfijas zinātņu doktore, vadošā pētniece Olga Sozinova.

Valstis kopdarbam nav izvēlētas nejauši – Austrijā atrodas Eiropas putekšņu datu glabātuve, Somijā ir spēcīgi modelētāji, kas veic dažādus aprēķinus, savukārt, vairāku gadu datu apjoms par cilvēku alerģijas simptomiem ir tepat, no Lietuvas. Dati savākti, apkopoti, atrastas likumsakarības, un Austrijas programmētāji izveidojuši lietotnes bāzi, kur viss izvietots un sakārtots.  

“Tā ir informācija, protams, par putekšņu daudzumu, tā ir informācija par citu cilvēku pašsajūtu – tā ir apkopota, un lietotnē tā parādās kā alerģijas risks. Ko nozīmē alerģijas risks? Tā ir tā informācija, kurā ietilpst meteoroloģiskā informācija, informācija par putekšņu daudzumu, informācija par gaisa piesārņojumu un to, kā uz to reaģē citu cilvēku organismi,” skaidroja Sozinova.

Lietotnes informācija ir piesaistīta apdzīvotām vietām – var redzēt, kāda katrā no Latvijas pilsētām ir situācija ar ziedputekšņiem. Lietojot aplikāciju, cilvēks var izvēlēties – reģistrēties vai, nē. Bez reģistrēšanās iespējams iegūt vispārēju informāciju par ziedputekšņu situāciju. Ar reģistrēšanos cilvēks iegūst personalizētus savas alerģijas datus.

Sozinova uzsvēra, ka mūsu platuma grādos iedzīvotājiem lielākais bieds ir bērzu ziedēšana. Vēlāk – jūnijā, jūlijā – būs aktuālas graudzāles. 

Pret ziedputekšņiem alerģisku cilvēku ir ne mazums, tikai daļa nelielo simptomu dēļ to var pat nepamanīt. Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas (BKUS) alergoloģe un Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) rezidentūras papildspecialitātes “Alergologs” programmas vadītāja Ieva Cīrule apstiprināja, ka vidēji tie ir, apmēram, 10–12% cilvēku. 

“Alerģija, viennozīmīgi, ir jaunu cilvēku slimība jeb problēma, jo ar vecumu tā mazinās un izzūd. Un bieži vien ir tas dabīgais ritms, ka kaut kādā dzīves posmā parādās, tad ir un tad atkal nav. Tas viss ir ielikts cilvēka gēnos, tas ir atkarīgs no ģenētiskā materiāla, imūnās sistēmas reaktivitātes. Jo, kas ir alerģija? Alerģija ir pastiprināta imūnsistēmas reakcija uz parastām apkārtesošām lietām, piemēram, ziedputekšņiem,” norādīja Cīrule. 

Alerģiju rada ziedputekšņi no tiem augiem, kurus apputeksnē vējš. Iepriekš jau ziedēja lazdas un alkšņi, kuru ziedputekšņus vējš dzenāja pa gaisu. Kā pastāstīja Cīrule, kļavas un ozoli ir mazāk, bet arī tie rada problēmas. 

“Tad nākošā grupa ir, kad ap Jāņiem sāk ziedēt siena zāles, pļavas. Timotiņi, auzenes, skarenes, visvisādi “smilgveidīgie”, saucamās graudzāles. Un tad pēdējais uz augustu, uz jūlija otro pusi nāk nezāles – balandas, vērmeles,” informēja alergoloģe. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti