Rīta Panorāma

PVO brīdina par Covid-19 krīzes turpināšanos

Rīta Panorāma

Intervija ar Latvijas Onkologu ķīmijterapeitu asociācijas valdes locekli dr. Viktoru Kozirovski

Kā pasargāt mājokli no zagļiem?

No slēdzenes izņemtas atslēgas, aizkari un apgaismojums. Kā pasargāt mājokli no zagļiem

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Policijas statistika liecina, ka tumšajā gada periodā parasti pieaug zādzību skaits no privātmājām. Savu īpašumu no šāda scenārija var pasargāt ar dažādiem vienkāršiem paņēmieniem, piemēram, aizkaru izmantošanu, pagalmu apgaismošanu un atslēgu neatstāšanu slēdzenē, ieteica policijas pārstāvji.

Lai gan zādzību skaitam no mājokļiem Latvijā pēdējo gadu laikā ir tendence samazināties, tomēr, salīdzinot ar vasaras mēnešiem, gada tumšajā periodā privātmāju apzagšana parasti pieaug. Valsts policijas (VP) statistika liecina, ka 2020. gadā Latvijā  tika reģistrētas aptuveni 1500 zādzības no mājokļiem – dzīvokļiem, privātmājām, vasarnīcām, šķūnīšiem. Lielākā daļa noziegumu veikti Rīgā un Pierīgā.

“Īpašniekiem primāri ir pašiem jārūpējas par savu īpašumu. 40% no visiem gadījumiem ir brīva piekļūšana. Aizmirstam aizslēgt durvis, vārtus,” stāstīja VP pārstāvis Sergejs Smirnovs.

Tāpat garnadžiem nesagādā nekādas problēmas iekļūšana mājoklī pa atvērtu logu. Uzmanība jāpievērš arī sava īpašuma durvju drošībai.

“Tad, kad atstāj atslēgu slēdzenē, īpaši zirnekļa tipa slēdzenēs,  noziedznieki [durvis] var atmūķēt ar savām ierīcēm –  atvērt ar jūsu paša atslēgu.

Tātad aizslēdzam durvis un izņemam atslēgu,” ieteica VP pārstāvis Smirnovs.

Nereti zagļi tumsas aizsegu izmanto savā labā, lai bez aculieciniekiem izdarītu noziegumu, tāpēc ir vērts pievērst uzmanību āra apgaismojumam. Ja mājas priekša un pagalms arī tumšajā laikā būs izgaismots, tad tas varētu daļu ļaundaru atbaidīt.

“Cilvēkiem ir jālieto aizkari. Bieži vien novērojams, ka privātmāju sektoros nav aizkaru vai tos nelieto. Ļaundari var novērot un viņi arī ilgstoši novēro. Izzina cilvēku dienaskārtību, redz, kur viņi vairāk atrodas, pirmajā vai otrajā stāvā,” stāstīja Smirnovs.  

Viens no efektīvākajiem līdzekļiem mājokļa pasargāšanā no nelūgtiem viesiem ir signalizācijas uzstādīšana. Signalizācija ierobežo laiku, cik ļaundaris var atrasties jūsu īpašumā, jo parasti dažu minūšu laikā apsardzes kompānija jau ir klāt.

Ja privātmājai ir divi stāvi, tad pa nakti vajadzētu ieslēgt signalizāciju pirmajā stāvā, ja tajā neviens neuzturas. Pa dienu var darīt tieši otrādi – signalizācija ieslēgta otrajā stāvā. Ja ir pietiekami daudz līdzekļu, tad ir vērts savu īpašumu aprīkot ar videonovērošanas kamerām. Der atcerēties, ka zagļi parasti vispirms izpēta īpašumu, kuru vēlas apzagt. Tāpēc, ja apkaimē pēkšņi parādās aizdomīgi cilvēki vai transportlīdzekļi, ir vērts par to informēt atbildīgos dienestus.

“Šādās situācijās ir jāvadās pēc principa: labāk vienreiz lieki piezvanīt policijai, nekā nepiezvanīt, kad bija nepieciešams piezvanīt,” skaidroja Rīgas pašvaldības policijas pārstāvis Toms Sadovskis.

Policijas klātbūtne vai jūsu interese, fotografējot, filmējot svešiniekus, var aizbiedēt zagļus, un noziegums netiks nemaz veikts šajā vietā.

“Arī tad, ja konkrētajā gadījumā formāli nav pārkāpuma, mēs šos gadījumus piefiksējam. Mums ir sadarbība ar Valsts policiju, kad dažādas aizdomīgas situācijas mēs pārstāstām viņiem. Ja vēlāk apkaimē parādās zādzības no mājokļiem vai kas cits, tad ir jau izejas punkti, pie kuriem sākt strādāt,” skaidroja Sadovskis.

Arī suņa klātbūtne daļu no garnadžiem var atturēt no viesošanās jūsu īpašumā. Visefektīvāk būtu, ja sētā uzturas liels suns, bet mājas iekšienē ir vēl viens.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti