4. studija

No kā atkarīga temperatūra sabiedriskajā transportā?

4. studija

Kā klājas jubilārei - lācenei Ilzītei?

Kāpēc aptur kriminālprocesu un vai tas ietekmē valsts kompensācijas izmaksu?

Neizdodas atrast vainīgo riteņbraucēja nāvē; aptur kriminālprocesu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Pagājušā gada augustā Krustpils pagastā gāja bojā kāds velosipēdists. Viņa tuvinieki vērsās Latvijas Televīzijas raidījumā "4. studija", jo ir uztraukušies – policija vainīgo šī cilvēka nāvē nav atradusi, bet aptur kriminālprocesu.

Nelaime notikusi gaišā dienas laikā. 61 gadu vecs vīrietis atrasts ceļa malā. Viņa velosipēdam vien nolauzts spogulis, bet pats cilvēks guvis nopietnas, ar dzīvību nesavienojamas traumas. Tuvinieki raidījumam stāsta, ka ātro palīdzību uz Spuņģēnu–Vilkukroga ceļu izsaukusi kāda sieviete, kas bijusi  Lietuvas pilsone.

Bojā gājušais nebija alkohola reibumā, traumas liecina, ka trieciens ir bijis diezgan iespaidīgs.

Valsts policija par notikušo ierosinājusi kriminālprocesu, taču pēc nepilniem trīs mēnešiem ģimene saņēmusi ziņu, ka tas tiek apturēts. Atsūtītajā dokumentā teikts, ka kriminālprocess ticis ierosināts par ceļu satiksmes negadījumu un tiek meklēta persona, kas vadot savu auto, nodarījusi smagus miesas bojājumus vai izraisījusi cilvēka nāvi, un maksimālais sods par šādu nodarījumu ir astoņi gadi cietumā. Un tagad šis process ir apturēts.

Svetlana ir sašutusi par policistu darbu: "Tā nevar būt, ka notriec cilvēku un… Labi, ja viņš kristu, viņam nebūtu tādas traumas, ja viņš pats kristu ar velosipēdu. Tur loģiski ir jāsaprot, pareizi. Es tomēr gribu zināt patiesību, kā tur ir īsti."

Valsts policijas Sabiedrisko attiecību nodaļas vecākā speciāliste Gita Gžibovska skaidro, ka "2022. gada 1. novembrī ar prokurores piekrišanu minētais kriminālprocess tika apturēts pēc Kriminālprocesa likuma 400. panta 1. punkta. Proti, ja kriminālprocesā ir veiktas nepieciešamās kriminālprocesuālās darbības un nav izdevies noskaidrot noziedzīgo nodarījumu izdarījušo personu, tad izmeklētājs ar uzraugošā prokurora piekrišanu var pieņemt lēmumu rezolūcijas veidā par kriminālprocesa apturēšanu. Tajā pašā laikā, jāatzīmē, ja policijas rīcībā nonāk kāda jauna informācija, tad kriminālprocess var tikt atjaunots."

"Neko viņi nedarīja. Tajā dienā, kad notika tas nelaimes gadījums, kaut kāda sieviete ir redzējusi, ka viņu notriec, viņa kliedza, ka cilvēks ir notriekts. Kāpēc policija neizprašņā, nemeklē? Pa to ceļu braukā smagās mašīnas ar Lietuvas numuriem, tām mašīnām ir GPS. Varbūt uz tās mašīnas bija kaut kādas pēdas, kuras tagad tiešām atrast nevarēs?"

Turklāt ģimene cerējusi, ka Juridiskās palīdzības administrācija saistībā ar radinieka nāvi viņiem izmaksās valsts kompensāciju. Mirušais ir ģimenes galvas onkulis.

"Valsts kompensāciju var saņemt fiziskā persona, kura ir atzīta par cietušo Kriminālprocesa likumā paredzētajā kārtībā. Tas nozīmē to, ka ir uzsākts kriminālprocess un procesa virzītājs ir pieņēmis lēmumu personu atzīt par cietušo. Persona var saņemt kompensāciju tīšos noziedzīgos nodarījumos, kuru rezultātā ir iestājušās konkrētas sekas, proti, iestājusies personas nāve, personai nodarīti smagi vai vidēji smagi miesas bojājumi, aizskarta personas tikumība vai dzimuma neaizskaramība, persona ir cilvēktirdzniecības upuris vai persona ir inficēta ar cilvēka imūndeficīta vīrusu, B vai C hepatītu. Valsts kompensācijas maksimālais apmērs ir piecas minimālās mēneša algas brīdī, kad persona tiek atzīta par cietušo," skaidroja Juridiskās palīdzības administrācijas Juridiskās nodaļas vadītāja Zane Greidiņa.

Pērn Juridiskās palīdzības administrācija pieņēma lēmumu 650 gadījumos izmaksāt valsts kompensāciju, bet vai tāda pienākas arī Svetlanas ģimenei?

Greidiņa: "Šajā gadījumā mēs neesam pieņēmuši lēmumu pēc būtības. Un attiecībā uz ceļu satiksmes negadījumiem  valsts kompensācija netiek maksāta, jo tas ir paredzēts likumā kā izņēmums, pirmkārt. Otrkārt, šajā gadījumā cietušajiem ir tiesības vērsties pie apdrošinātāja. Šajā gadījumā šī kompensācija tiek maksāta saskaņā ar OCTA likumu, un persona var vērsties Latvijas Transportlīdzekļu apdrošinātāju birojā, un šis regulējums ir tāds, lai nedublētu valsts atlīdzības."

Juridiskās palīdzības administrācijā uzsver, ka valsts kompensācija pienākas tikai tiem cilvēkiem, kuri cietuši noziegumā ar tīšu nolūku, taču satiksmes negadījumi lielākoties notiek aiz neuzmanības.

Ja kādam ir informācija, kas notika pērnā gada 8. augustā ceļa Spuņģēni–Vilkukrogs pirmajā kilometrā, aicinām zvanīt Valsts policijai pa tālruni 110.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti