4. studija

Vai 10 miljonus 225 tūkstošus 441 eiro izmaksājusī E–veselība tiks izstrādāta no jauna?

4. studija

Vai pēc 15.novembra darbu zaudēs visi, kas izvairīsies no Covid vakcīnas?

Negantā līme: kā stikla burciņām piešķirt otro dzīvi?

Negantā līme: kā stikla burciņām piešķirt otro dzīvi?

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Rudens ir laiks, kad daudzi no mums ievākto ražu mēdz konservēt, un tam noder tukšas burciņas, kas dažbrīd paliek pāri no veikalā iegādātiem produktiem. Taču tās dabūtu pavisam tīras – dažbrīd tā ir neiespējamā misija.

Līmē ar rokām un tipogrāfijā

"Protams, burciņu atkārtotā izmantošanā ir glīti, ka tā ir bez etiķetes no iepriekšējā produkta, taču mūsu kā ražotāja uzdevums ir garantēt, ka informācija uz iepakojuma saglabājas visā produkta pārvietošanas ķēdē, sākot ar saražošanu, transportēšanu uz izplatīšanas centru, komplektēšanu uz veikaliem, piegādi veikaliem, likšanu plauktos, pircēja izvēlēšanos, nogādi mājās un arī lietošanas laikā.

Ja etiķetes uz stikla vai plastikāta taras nebūs kārtīgi pielīmētas, tad tās var nokrist kādā no iepriekš minētajiem posmiem un tādā gadījumā produkts ir nederīgs tirgošanai,"

skaidroja "Orkla Latvija" komunikācijas direktore Lineta Mikša.

Bet kas gan tik ķīmisks ir šajā līmē, ka to nevar dabūt nost ne ar kādiem līdzekļiem? Ražotāji skaidroja, ka etiķešu pielīmēšanai tiek izmantota pārtikas industrijas līme. Atšķirība vien tajā, vai etiķete tiek pielīmēta manuāli – ar rokām – vai tipogrāfijā, kas attiecīgi sniedz lielāku vai mazāku etiķetes noturību.

"Savā ražotnē izmantojam līmi, kas piemērojama pārtikas industrijā un ir atzīta kā ražošanas procesam atbilstoša. Līmes sastāvs nav mainījies jau ilgus gadus, tāpat neesam mainījuši ne aplīmēšanas tehnoloģiju, ne etiķešu materiālu," klāstīja "Orkla Latvija" pārstāve.

Tikmēr SIA "Kronis" pārstāve atzīmēja: "Citam ir stingrāk, citam vieglāk nāk nost. Viena daļa ir, kuras ir tipogrāfijā. (..) Tām ir diezgan stingra [līme], bet tās, kuras ar roku līmē virsū, tās šķīst ūdenī un ļoti viegli var notīrīt."

Par praktiski nenotīrāmām burkām SIA "Kronis" pārstāve vien skumji piebilda: "Jā, diemžēl tā līme tāda ir, un tur nekā nevar [darīt]. Tad tā [burka] vienkārši jāizmet ir. Kurai balts laukums tāds paliek ar etiķeti, to arī nenomazgāsiet. Un nekādi, ne ar spirtu vai odekolonu. Vienalga, es pati arī esmu mēģinājusi, un nekā."  

Tātad teju viss atkarīgs no pielīmēšanas metodes vai arī – no apņēmības dabūt etiķeti nost no burkas.

Eksperiments, kā dabūt nost etiķeti

Izskatās, ka ar skrāpēšanu vien etiķeti no burkas nost nedabūt, tādēļ Latvijas Televīzijas (LTV) raidījums "4. studija" pamēģināja dažas interneta dzīlēs atrodamās metodes etiķetes noņemšanai.

Pirmais – mēģinājums ar karstu ūdeni. Viena no internetā atrodamām metodēm ir – tikko uzvārītu, verdošu ūdeni saliet burkās un atstāt uz piecām minūtēm. Izskatās, ka tad etiķete nāk nost krietni vieglāk, bet vienalga vēl ir palicis līmes laukums ar nelielu, baltu papīra kārtu.

Etiķetes papīrs pēc verdošā ūdens ir palicis krietni mīkstāks un pakļāvīgāks – tas nāk nost pat bez īpašas piepūles. Papīrs veiksmīgi dabūts nost, taču līmes pleķis vēl ir palicis. Tad "4. studija" mēģināja to notīrīt ar dažādiem tīrīšanas līdzekļiem.

Interneta padomi iesaka līmes plankumu notīrīt ar sodas un eļļas palīdzību, bet LTV raidījums izmantoja vienkāršu un parastu universālo tīrīšanas līdzekli un tīrāmo birsti.

Cītīgi berzt gan nākas kādu laiku, līdz kaut kas pamazām nāk nost.

Neiespējamā misija ar etiķetes noņemšanu ir paveikta. Un to "4. studija" izdarīja vienkārši – ielejot karstu, tikko vārītu ūdeni un pēc tam notīrot ar pavisam vienkāršu tīrīšanas līdzekli, kas noteikti katram mājās arī atradīsies. Un, lūk, ir tīra un caurredzama burka.

Secinājums – ja etiķete no burkas labprātīgi nenāk nost uzreiz, burka ir kārtīgi jāizkarsē. Vai nu tas būtu tajā ieliets un kādu laiku atstāts verdošs ūdens vai arī burkas izpeldināšana tikpat verdošā ziepjūdenī. Pēc tam palikušo līmes laukumu ar papīra daļiņām ir viegli noberzt ar metāla skrāpi vai mazu birsti. Ja nelīdz arī tas – uz līmes laukuma liek kādu no virtuves tīrīšanas līdzekļiem vai parastu cepšanas eļļu un sodu. Pēc kārtīgas beršanas līme pamazām pazudīs.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti