4. studija

Kā izvēlēties autoskolu, instruktoru un izvairīties no kļūdām, uzsākot autoapmācību?

4. studija

Padoms bez maksas

Kā pieaugušajiem izmantot mūžizglītības iespējas un veiksmīgi papildināt zināšanas?

Mūžizglītības iespējas jeb kur apgūt jaunas prasmes un profesijas pieaugušā vecumā

Reizēm dzīve mēdz apgriezties kājām gaisā. To jau mēs piedzīvojām Covid-19 pandēmijas laikā, kad daudziem nācās domāt, kā izdzīvot – meklēt citu darbu vai varbūt pat mainīt profesiju. "Mūžu dzīvo, mūžu mācies" – nav tikai skaļi vārdi, jo mums ikvienam ir iespēja jebkurā vecumā piedalīties mūžizglītības programmās dažādās mācību iestādēs, vēstīja Latvijas Televīzijas raidījums "Padoms bez maksas".

Var noderēt:

  • Meklējiet informāciju par mūžizglītību "macibaspieaugusajiem.lv" vai arī augstskolu un mācību centru mājaslapās.
  • Nodarbinātības valsts aģentūrā dažādās programmās var mācīties arī strādājošie. Informācija: nva.gov.lv
  • No 2. līdz 31. augustam var pieteikties dažādu profesiju apguvei. Informācija: macibaspieaugusajiem.lv
  • Ja amatu esat apguvis pašmācības ceļā un esat kompetents savā arodā, iespējams nokārtot tikai eksāmenu, netērējot laiku lekcijām.
  • Lai būtu konkurētspējīgi darba tirgū, regulāri papildiniet savas zināšanas jau esošajā profesijā.
  • Izmantojiet iespēju mācīties attālināti – sev ērtā vietā un laikā!

Latvijas universitātes (LU) Mūžizglītības nodaļas vadītāja Agnese Līgotne pastāstīja, ka universitāte piedāvā ap 300 programmu mūžizglītībā.

Digitālās prasmes, datu analīze, projektu vadība, mārketings un digitālais mārketings – tās ir jomas, kas īpaši interesējot cilvēkus.

Savukārt mācību centrs "BUTS" ir privātā izglītības iestāde, kas māca pieaugušos, un vidēji gadā apmāca ap 20 000 personu.

"Man liekas, ka cilvēks tiešām mācās visu mūžu, un arī mums ir bijusi tāda pieredze, ka nāk mācīties arī 80+ vecumā," sacīja "BUTS" direktors Mārtiņš Segliņš.

Lai sameklētu sev piemērotāko mācību programmu, ir jāielūkojas dažādās interneta lapās, ievadot atslēgas vārdu – "mūžizglītība", bet vienu no plašākajām informācijām var atrast Valsts izglītības attīstības aģentūrā (VIAA).

"Visa informācija atrodama interneta vietnē www.macibaspieaugusajiem.lv, tur ir gan kontakti ar mūsu aģentūru jautājumu gadījumā, tur arī ir norādes, kur var iegūt karjeras konsultācijas mūsu sadarbībā ar Nodarbinātības valsts aģentūru (NVA), un tur var atrast visu informāciju, kā pieteikties kvalifikācijas atzīšanai," skaidroja VIAA direktore Dita Traidās.

Diezgan plašu apmācību klāstu piedāvā arī NVA – tur mācīties var ne tikai cilvēki, kuri palikuši bez darba, bet arī strādājošie.

"Aģentūra ir izveidojusi sadarbību arī ar uzņēmumu "Google", kur klientiem piedāvā apgūt starptautiska līmeņa "Google" programmas digitālajā jomā. Kopumā līdz šim mums ir izveidoti trīs kursi. Viens ir par finanšu pratību, otrs – par efektīvas darba stratēģijas izveidi, un trešais – par motivācijas vēstules sagatavošanu un par to, kā sagatavoties darba intervijai. Ļoti pieprasīta ir angļu valoda un arī datorzinības. Visaugstākie rādītāji ir transportlīdzekļu un traktortehnikas vadītāju apmācībā, kur aptuveni 50% no tiem, kuri pabeidz apmācības, iekārtojas darbā," teica NVA Nodarbinātības pasākumu departamenta direktors Pāvels Beļisovs.

Viens no padomiem tiem, kuri vēlas mācīties un cer uz valsts līdzfinansējumu, ir nenokavēt augusta sākumu.

Kā informēja VIAA direktore, laikā no 2. līdz 31.augustam varēs pieteikties uz apmēram 20 profesiju apguvi gada vai pusotra gada laikā. Klātienē, pēc darba laika vai brīvdienās – kā nu kura izglītības iestāde piedāvās.

Šoreiz tiks piedāvāti arī kursi cilvēkiem, kuriem līdz šim "nav bijusi darīšana ar datoriem", un viņi vēl nav apguvuši datorprasmes. Valsts izglītības attīstības aģentūrā norādīja, ka šis atbalsts īpaši domāts 45+ paaudzei, bez vecuma ierobežojuma, bet cilvēkiem jābūt strādājošiem.

Darba tirgū, protams, tiek pieprasīti izglītību apliecinoši dokumenti, bet ko tad, ja cilvēks savu arodu iemācījies pašmācības ceļā, lieliski prot to darīt, bet dokumenta nav?

"Vēl viens "sulīgs" padoms, ko mēs varētu iedot jebkuram Latvijas iedzīvotājam, ir tāda unikāla lieta, ko sauc par "ārpusformālās izglītības profesionālo kompetenču novērtēšanu" jeb kā mēs to dēvējam – "profesija vienas dienas laikā". Mums ir ļoti daudz cilvēku sabiedrībā, kuri kaut kādu arodu vai profesiju ir iemācījušies pašdarbībā vai pašmācību ceļā. Personai ir nepieciešama divu stundu bezmaksas konsultācija par to vispār, kas ir šī profesija un kā notiek kvalifikācijas eksāmens. Un otrā daļa ir pats profesionālās kvalifikācijas eksāmens, kurš notiek vienas dienas ietvaros," skaidroja mācību centra "BUTS" direktors Mārtiņš Segliņš.

Speciālisti ikvienam iesaka regulāri papildināt zināšanas savā profesijā, lai darba tirgū vienmēr būtu kompetenti un konkurētspējīgi. Un arī šeit ir visplašākās iespējas dažādās profesijās.

"Īpaši ir mediķi, pedagogi, kur arī ir pedagogu profesionālās kompetences pilnveides programmas. Ļoti daudz ir saistīts ar biznesu, ar projektu vadību, ar datu analīzi, ar digitālajām prasmēm," uzsvēra Latvijas universitātes Mūžizglītības nodaļas vadītāja.

Viens no sabiedrības pēdējo gadu lielākajiem ieguvumiem, šķiet, ir tas, ka daudzas iemaņas un pat profesijas iespējams apgūt attālināti no jebkuras vietas pasaulē. Mācību centra "BUTS" direktors novērojis, ka cilvēkiem patīk mācīties attālināti, tāpēc iesaka izvēlēties šo iespēju.

Citi noderīgi padomi

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt