Mūki alus brūvēšanas notekūdeņus pārvērš tīrā ūdenī

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

Ar savām alus brūvēšanas tradīcijām pazīstamie trapistu mūki Nīderlandē alus darīšanas procesā radītos notekūdeņus pārvērš dzidrā un tīrā dzeramajā ūdenī. To viņi paveic, apvienojot dabas sniegtās iespējas ar mūsdienu tehnoloģijām.

Konigshoivenas abatijā Nīderlandes dienvidos mūki alu sāka brūvēt 1884. gadā. Mūsdienās darītava gadā saražo 145 tūkstošus hektolitru slavenā trapistu alus – vidēji desmit tūkstošu pudeļu stundā. Tomēr tam ir arī sava cena – katru stundu darītava rada kubikmetriem notekūdeņu.

"Mums ir lūgšanas septiņas reizes dienā, sākot ar četriem no rīta. Mēs pateicamies Dievam par dabas radīšanu, tās skaistumu un tīrību. Bet tajā pašā laikā mēs darām lietas, kas ir ļoti piesārņojošas. Mūsu mērķis ir atdot šo ūdeni atpakaļ dabai. Lai to izdarītu, mums notekūdeņi vispirms jāattīra. Mūsu galvenais mērķis ir netīro ūdeni pārvērst dzeramajā ūdenī," stāstīja alus darītavas direktors, klostera brālis Īzāks.

Abatijā uzbūvēta īpaša siltumnīca, kurā katru dienu var attīrīt vairāk nekā 400 kubikmetrus ūdens. Darbu paveic 200 dažādu sugu augi un trīs tūkstoš veidu baktērijas. "Tā ir kā luksusa rezidence visa veida baktērijām. Lai tās varētu justies ērti un darītu savu darbu – tīrītu ūdeni," teica ūdens apsaimniekošanas konsultants Istvans Kollers.

Plānots, ka drīzumā šī sistēma ūdeni varēs attīrīt arī no slāpekļa un fosfora. Trapistu mūku pūliņiem līdzi seko arī zinātnieki, kuri meklē jaunus risinājumus, kā efektīvāk izmantot un apsaimniekot ūdens resursus.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti