Rīta Panorāma

Somijas Lapzemē domā par ilgtspējīgu tūrismu

Rīta Panorāma

Laika ziņas

Aicina padomāt par drošību svētku laikā

Mikroķirurgi: Svētku petaržu vietā labāk ziedot Ukrainai

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Labāk naudu, ko plānojat iztērēt svētku uguņošanai, ziedojiet palīdzībai Ukrainai – tas dos lielāku prieku nekā pāris sekundes, ko ieraudzīsiet gaisā, aicina ārsti, kuriem ik gadu Jaungada naktī nākas sniegt palīdzību cilvēkiem, kas guvuši smagas traumas no petardēm.

Sveces un ugunsgrēki

Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests (VUGD) pirms gadumijas nakts aicina iedzīvotājus atbrīvot balkonus un lodžijas no lietām, kas var viegli aizdegties. Pretējā gadījumā nejauši trāpījusi petarde var izraisīt ugunsgrēku. Savukārt mājoklī nevajadzētu bez uzraudzības atstāt nevienu degošu svecīti. Ne eglītē, ne uz galda, ne uz palodzes.

VUGD Rīgas reģiona pārvaldes 3. daļas komandieris Krišjānis Mincenbergs pauda: "Ir situācijas, kad sveces tiek apgāztas, kad apgāž kāds mājdzīvnieks. Kaut kur tuvu aizkariem. (..) Vai svecītes ir novietotas tuvu kaut kādiem siltuma elementiem kā radiatoriem vai kamīniem. Tas arī rada bīstamību. Tās var [sasilt un] sasvērties uz sāniem, nokrist un aizdedzināt blakus esošos priekšmetus."

Ugunsdzēsēji svētku laikā aicina neaizmirst par dūmu detektoru uzstādīšanu, ja kāds to vēl nav paspējis izdarīt.

Bērnu traumas

Gadumijas nakts nemainīgi intensīva ir arī Bērnu klīniskajā universitātes (BKUS) slimnīcā. Biežākās traumas – dažādi apdegumi. Mazāki bērni un zīdaiņi uzlej sev virsū kafiju vai tēju, lielāki bērni – gūst apdegumus no svecītēm vai bojātām eglīšu lampiņām, bet pusaudži no pirotehnikas.

BKUS bērnu ķirurģe Astra Zviedre: "Vecākiem vajadzētu domāt par eglīšu rotājumiem. Cik augstu tos liekam, – tā lai trīs līdz piecus gadus vecs bērns tos nevarētu sasniegt, ielikt mutē vai saspiest plaukstiņā. Zīdaiņus turēt attālumā no karstiem šķidrumiem, karstiem priekšmetiem."

"Ar mani nekas nenotiks"

Tieši pirotehnikas izraisītās traumas ik gadu ir visnopietnākās. Ārsti tās pielīdzina kara laika traumām.

Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas (RAKUS) Mikroķirurģijas centra pārstāvis Jānis Bendiks skaidroja: "Šogad tepat slimnīcā ārstējas desmitiem pacientu no karadarbības zonas ar reālām traumām. Tāpēc vēl jo vairāk ir ārkārtīgi sāpīgi redzēt to, ka savas neuzmanības un muļķības dēļ var sabeigt savu dzīvi bez neviena iemesla."

Cilvēki, paši šaujot svētku salūtu, paļaujas, ka ar mani nekas nenotiks.

Tomēr notiek, un notiek gana bieži. Tās ir smagas roku, sejas, kāju un citu ķermeņu daļu traumas, kas atstāj sekas uz visu atlikušo dzīvi.

"Ļoti grūti ārstējamas, faktiski neatgriezenisks darba spēju zaudējums, kas pēc tam liekas absolūti nevajadzīgs, bezjēdzīgs. Neko nevar izdarīt, tur nevar neko atgriezt atpakaļ vairāk," vērtēja Bendiks.

Ja tomēr svētku salūts tiek šauts, ārsti un glābēji iesaka pirotehniku iegādāties licencētos veikalos, stingri ievērot lietošanas instrukciju, nešaut petardes, turot tās rokās, nešaut zem vadiem un kokiem.

"Mums blakus ir pietiekami daudz cilvēku no karadarbības zonas, kam katrs sprādziens atgādina par karu, var izraisīt traumu. Labāk to naudu, ko jūs plānojāt iztērēt salūtam, ziedojiet palīdzībai Ukrainai. Tas būs daudz jēdzīgāk un dos jums lielāku prieku nekā pāris sekundes, ko ieraudzīsiet gaisā," vērtēja Bendiks.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti