4. studija

Kāpēc dzērājšoferis, kuram par trīs cilvēku nonāvēšanu piespriests cietumsods, izklaidējas brīvībā?

4. studija

Vai autovadītāji nesodīti drīkst pārvietoties pa sabiedriskā transporta joslu?

Kā pareizi doties mežā un par velti sagatavot sev ziemai malku?

Mežu speciālisti: Vācot bezmaksas malku, ne visu drīkst vest mājās

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Saņemot atļauju doties uz mežiem pēc bezmaksas malkas, jāņem vērā, ka ne visu, kas trāpījies ceļā, var arī ņemt un vest mājās. Latvijas Televīzijas raidījuma "4. studija" aptaujātie eksperti skaidroja, ko drīkst un ko nedrīkst paņemt no meža un izmantot kurināšanas vajadzībām.

Daži noderīgi padomi:

  • Sazinieties ar tuvāko mežsaimniecību, lai noskaidrotu, kur atrodas cirsmas.
  • Jāievēro noteikumi! Par to, ko drīkst un ko nedrīkst vākt, jūs informēs pirms atļaujas izsniegšanas.
  • Izvedot malku, nedrīkst bojāt mežā izveidotos ceļus un grāvjus.
  • Lietojot motorinstrumentus, jāievēro drošības pasākumi. Jāizvēlas drošs apģērbs un instrumenti.
  • Drīkst zāģēt tikai īsus celmus, savākt zarus u.c. pārpalikumus pēc zāģēšanas.

AS "Latvijas Valsts meži" pārstāvis Guntis Ščepaniks skaidroja: "Uzreiz tā nevar iet mežā un vākt malku, vest uz mājām. Ir jāsaņem speciāla atļauja, lai to izdarītu, ir jāgriežas pie mūsu mežkopja, pie meža iecirkņa mežkopja un, ja nepazīst personīgi, tad kontaktus var atrast mūsu mājaslapā."

Savukārt SIA "Rīgas meži" pārstāve Ieva Bērziņa pauda: "Mēs aicinām – ja cilvēki vēlas un ir gatavi iet mežā vākt cirsmu atliekas, to viņi var darīt. Vēl joprojām notiek mežistrāde, un iespēja cilvēkiem tiek piedāvāta, bet tas nenozīmē, ka cilvēki var tā brīvi iet mežā un vākt cirsmu atliekas."

Tiem, kuri gatavi iet mežā pēc savas malkas, ieteikums ir sazināties ar savai dzīvesvietai tuvāko mežsaimniecību. Bērziņa skaidroja, ka tiem, kas ir Daugavas kreisajā krasa, tuvākā būs Tīreļu mežniecība vai Daugavas mežniecība, kas atrodas Ogres pusē. Savukārt tiem, kas dzīvo uz ziemeļaustrumiem no Rīgas, tuvākā būs Gaujas mežniecība, kā arī, iespējams, Katrīnas mežniecība, kas ir Limbažu apkaimē.

Ja esat saņēmis atļauju, tad jāievēro noteikumi, jo malkai nedrīkst savākt visu, kas vien nonācis jūsu redzeslokā.

"Pirmām kārtām, nedrīkst vākt resnus sauskokus, kas ir 25 centimetru diametrā, – tā ir bioloģiski vērtīga koksne, kas paliek dabai. Nedrīkst nocirst arī augošus kokus, bet viss, kas cirsts, piemēram, celmus var nozāģēt īsākus. [Ja redzat] nogrieztas tādas kā ripas, – arī tās drīkst vākt," skaidroja Ščepaniks.

Viņš norādīja, ka arī tad, ja ir sausi, augsti celmi, citreiz nozāģēti 3 metru augstumā, – arī tos nedrīkst aiztikt, tiem ir jāpaliek.

Konstatējot šo prasību neievērošanu, tiks anulēta atļauja un var tikt piespriests sods.

SIA "Rīgas meži" mežistrādes meistars Austris Armans izrādīja: "Šeit, ceļa taciņas malā, bija sausa priede, kas nozīmē, ka bija bīstams koks, bet viņa ir bioloģiski vērtīga, līdz ar to viņa vienkārši tika nogāzta, atstāta zemē, un tādus gan nedrīkst aiztikt – tas paliek kukainīšiem, baktērijām, sēnītēm, putniņiem, visiem, bet te kaut kādi nogriežņi krautuvēs, zari, tos droši var savākt."

Bet "Latvijas Valsts mežu" pārstāvis piebilda: "Vēl viens noteikums, kas jāievēro, – nedrīkst bojāt meža infrastruktūru. Protams, ka tā var sanākt, bet meža vācējam būs jānovērš šis bojājums. Ir vietas, kur jāšķērso grāvis, – tur nedrīkst būt tā, ka sabojā grāvi, malku dabū ārā un vairāk nekas neinteresē, – ir jāsakārto, lai sistēma funkcionētu. Bieži vien arī, uzbraucot uz ceļa, ceļam ir sāngrāvītis, un bieži vien tiek bojāts meža ceļš."

Viņš arī piebilda, ka, lietojot motorinstrumentus, motorzāģa operatoram ir jāatbilst visām drošības prasībām – pretiezāģēšanas zābaki, pretiezāģēšanas bikses, cimdi. Ja lieto rokas instrumentus, tad tiem jābūt drošiem; cirvim nedrīkst būt ieplīsis kāts, jo tā var satraumēt pats sevi, tāpat jābūt zābakiem un cimdiem.

Nedrīkst arī nozāģēt palikušos kokus un celmus. Pat ja vizuāli šķiet, ka to garums krietni pārsniedz pieļaujamo.

Mežu apsaimniekotāji atzina, ka, ceļoties apkures cenām, interese par šādu bezmaksas malku pieaugusi, tikai jārēķinās, ka pašiem gan jāiegulda darbs, gan jāsedz izmaksas, malku vedot uz mājām.

SIA "Rīgas meži" pārstāve norādīja: "Šobrīd mēs esam saņēmuši vairāk nekā 100 iesniegumus, un tas ir vismaz divreiz vairāk nekā citus iepriekšējos gadus, bet mežistrādes turpinās, iesniegumi būs un būs vismaz tuvākajos mēnešos."

Tomēr "4. studijai" bija neērtais jautājums – vai šo iespēju neizmanto negodprātīgi malkas vācēji, kuri par velti savākto malku pēc tam realizēs par šībrīža tirgus cenām?

SIA "Rīgas meži" mežistrādes meistars Austris Armans uzskata: "Teikšu, ka nē, cilvēki ir slinki, un lai kaut ko nelegāli paņemtu, ir jāiegulda laiks un resursi."

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti