4. studija

Veikalā nopērkami pulksteņi policistu mānīšanai

4. studija

"Nepareizi" piespraust svētku lentīti pie atloka nevar

Pirotehnika nav vīns, no ilgas glabāšanas labāka nekļūst

Mediķi: Ik gadu ir negadījumi, kas izcēlušies pirotehnikas dēļ

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

Tuvojoties gadumijai, speciālisti atgādina, ka ir jāiegādājas tikai kvalitatīvu pirotehniku, bet vēl labāk ir to nepirkt vispār. Arī ugunsdzēsēji un mediķi piesardzīgi vērtē gadumijai raksturīgo uguņošanu, jo raķešu dēļ mēdz izcelties ugunsgrēki un cilvēki gūst traumas.

“Pirotehniku vajag pirkt tikai specializētos veikalos, kuriem ir licence. Tagad [visa pirotehnika] ir sertificēta pēc Eiropas Savienības regulas un to ir viegli noteikt - var redzēt, ka katram izstrādājumam ir CE numurs. Ja šī numura nav, tad izstrādājumu nedrīkst pirkt, jo tas ir pirmais, kas norāda, ka prece atbilst visām mūsdienas prasībām,” skaidro pirotehnikas veikala vadītājs Deniss Gudejevs.

Savukārt šī gada 18. novembra svētku uguņošanas dizainers Kalvis Kalniņš iesaka pašiem neiegādāties pirotehniku.

Bet, ja tomēr ir tāda vēlme, tad ir vairākas lietas, kas noteikti jāievēro.

“Pirmais, kas būtu būtiski: pirotehnika ir jāpērk specializētajos veikalos, otrkārt, jāpērk pēc iespējas vēlāk, lai nebūtu ilgi jāuzglabā mājās un, trešais, būtu diezgan atbildīgi jālieto. Tas nozīmē - izlasīt instrukcijas, kas ir virsū uz šīm baterijām vai romiešu svecēm,” uzskaita Kalniņš. “Nekad mūžā [pirotehniku nedrīkst] turēt rokā (..) Ceturtais, ko es ieteiktu, vienkārši nelietot to pirotehniku,” nosaka Kalniņš.

Pirotehnika nav kā vīns, kas, jo ilgāk izturēts, jo labāks.

Kad pirotehnika ir iegādāta, tā jau ir pircēja atbildība to pareizi lietot un uzglabāt. Ir jārēķinās ar paaugstinātu risku.

“Nevajag arī paļauties uz CE marķējumu. Tas nosaka tikai vienu -  cik daudz pulvera ir iekšā - kvalitāte netiek vērtēta,” uzsver Kalniņš.

Savukārt Valsts policija ļoti smalki norāda, kas ir jāievēro, iegādājoties un uzglabājot pirotehniku. To vidū ir ieteikums nodrošināties, lai pirotehnika nenonāk citu cilvēku – ne īpašnieka – rokās. Tāpat ir jāievēro visi ugunsdrošības pasākumi, nedrīkst pirotehniku glabāt automašīnās, savukārt, ja pirotehnisko izstrādājumu kopējā propelenta masa pārsniedz 80 kilogramus, tad tie ir jāglabā metāla skapī.

Tomēr, kā atzīst mediķi, ik gadu ir negadījumi, kas ir saistīti ar pirotehniku.

“Ja mēs skatāmies pēdējos piecus sešus gadus, tad traumu skaits ir salīdzinoši līdzīgs. Ja neievēro piesardzības pasākumus vai instrukciju, tad arī visdrošākā pirotehnika var radīt ļoti nopietnas sekas,” bilst “ātrās palīdzības” pārstāve Ilze Bukša.

Visbiežāk tiek traumētas rokas un acis, taču cietušo ar vieglākām traumām, visticamāk, ir krietni vairāk. Bet ir vēl vairāki ieteikumi svētkos, kad tiek šauts salūts. “Gan no balkoniem, gan no māju pagalmiem ir jānovāc viegli uzliesmojošas lietas, lai, piemēram, kaimiņu šautā raķete,  netīšām tiekot jūsu balkonā vai pagalmā, - lai uz tā [balkona] nav kam aizdegties un nevar izcelties ugunsgrēks,” saka Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta pārstāve Inta Šaboha.

Rīgas pašvaldības policijas pārstāvis Toms Sadovskis uzsver, ka pirotehnikas šāvēji nedrīkst bojāt svešu mantu. “Likumā ir arī noteikts, ka ne tikai pagalmos nedrīkst lietot šīs uguņošanas ierīces, bet arī netālu no zoodārza un dzīvnieku patversmēm,” atgādina Sadovskis.

Viedokļi par to, vai neprofesionāļiem vajadzētu iegādāties pirotehniku, dalās. Taču obligāti ir jāņem vērā tas, ka ir rūpīgi jāizlasa un jāievēro lietošanas instrukcija, kā arī ir jāievēro noteikumi, kur raķetes drīkst šaut.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti