Rīta Panorāma

Rīta panorāma

Rīta Panorāma

Intervija ar dizaina studijas H2E pārstāvi Ingūnu Eleri

Drošība uz ceļiem: medicīniskās izziņas

Medicīniskā izziņa šoferiem nav formalitāte; veselības problēmu dēļ mirst arī pie stūres

Reizi 10 gados, bet pēc 60 gadu sasniegšanas ik pēc trim gadiem visiem autovadītājiem ir jāatrādās ārstam un jāatjauno medicīniskā izziņa. Bez tās autovadītājs pie stūres sēsties nedrīkst. Valsts policijā skaidro – medicīniskās izziņas nepieciešamība nav tikai formāla prasība, jo ik gadu Latvijā notiek vairāki nopietni ceļu satiksmes negadījumu, kuru iemesls bijis autovadītāju sliktais veselības stāvoklis.

Valsts policija 2017. gadā sastādījusi 3200 protokolus par braukšanu bez derīgas medicīniskās izziņas. “Ja nav medicīniskā pārbaude izieta, stājas spēkā vadīšanas tiesību aizliegums. Naudas sods 40 eiro. Vadītāja apliecība tiek aizturēta līdz tam brīdim, kamēr medicīniskā pārbaude tiek veikta. Pēc būtības vadītājs tālāk braukt nedrīkst,” saka Valsts policijas Satiksmes drošības pārvaldes priekšnieks Normunds Krapsis.

Valsts policijā skaidro – medicīniskās izziņas nepieciešamība nav tikai valsts formāla prasība. “Skaidrs, ka tas ir saistīts ar drošības jautājumiem.

Mums praksē mēdz būt gadījumi, kad cilvēkiem ir dažādas veselības problēmas un viņi dēļ tā iekļūst negadījumos,” norādīja Krapsis.

Vidēji katru gadu Latvijā trim līdz pieciem autovadītājiem iestājas nāve pie stūres, vēl pirms ir noticis ceļu satiksmes negadījums.

Dodoties pēc medicīniskās izziņas, nav jēgas mēģināt slēpt no ārstiem savas veselības problēmas, jo policijai vienalga agrāk vai vēlāk būs tiesības autovadītāju nosūtīt uz pirmstermiņa veselības pārbaudēm. “Pagājušajā gadā Rīgā bija 35 gadījumi, kad Valsts policija nosūtīja uz pirmstermiņa veselības pārbaudi, jo bija aizdomas par veselības problēmām. Vadītāji iekļuva negadījumos, un no lietas materiāliem bija secināms, ka bija palicis slikti ar veselību,” atzīmē Krapsis.

Ir vairāki veidi, kā iegūt medicīniskās izziņas – var doties pie sava ģimenes ārsta vai arī apmeklēt brīvi izvēlētu ārstniecības iestādi, kurā izveidota autovadītāju medicīniskā komisija. Tās sastāvā ietilpst ģimenes ārsts, neirologs, ausu un acu ārsts, kā arī psihiatrs un narkologs. No šā gada 1. janvāra ārstiem īpaša uzmanība jāpievērš sirds un asinsvadu saslimšanām, cukura diabētam un miega apnojas sindromam. Tomēr tas nenozīmē, ka šādiem slimniekiem turpmāk tiks liegts vadīt automašīnu.

“Bieži uztraucas pacienti ar hroniskām sirds saslimšanām, ar cukura diabētu. Uztraukumam pamata nav,” saka “Veselības centrs 4” autovadītāju medicīniskās komisijas vadītāja Anna Kučika, “ja cilvēks seko savai veselībai, ja viņš var atnes ģimenes ārsta, endokrinologa, kardiologa vai jebkura ārstējoša speciālista, pie kura viņš regulāri iet, atzinumu, ka veselības stāvoklis ir stabils.”

Līdz ar to var secināt, ka veselības pārbaudes ir katra paša autovadītāja, viņu tuvinieku un arī pārējo ceļu satiksmes dalībnieku interesēs.

Saistītie raksti
2 komentāri
Vitālijs Logins
Krapsi, beidz muldēt , nelabi paliek no Tevis. Domāju , ka esi sakarīgs vecis , bet tāds plānā galdiņa urbējs vien. Cik var ņemties par tām medicīnas izziņām, nu kas mainās? Tiko i - netā kauciens pēc palīdzības, Latvijas šoferis palicis Zviedrijā smagā stāvoklī. Nu kurš idiots viņam deva med.izziņu , ja pirms tam bija insults. To ārstu vajag pakārt citiem par biedinājumu. Tāpat mobīlie telefoni , nu tik mēs drāzīsim visus un ikvienu kurš runās braucot pie stūres! Nu cik Tu esi izdrāzis, nosauc skaitļus, bet nemuldi tukšu. Tiko braucu pa Rīgu , katra mašīna brauc ar telefonu pie auss, neviens netiek drāzts. Tikai nesaki ka nevar pierādīt, aizej pats un aizsūti savus šakāļus pamācīties bērnudārzā, tie zina kā var pierādīt. Jebkuram telefonam paskatoties funkciju "pēdējais zvans" parādās laiks kad tas ir bijis.
Andra Ṃartinsοne
Tā IR formalitāte! Un vienkārši regulāra naudas nokāšana. Un skaidrs, ka izziņa kā tāda nevar novērst gadījumus, kad "veselības problēmu dēļ mirst arī pie stūres". Zinot, ka Vācijā nekādas med.izziņas neprasa, ieguglēju: medical check-up for driver licence which countries Dabūju (nezinu, vai te links strādās): "Assessing the fitness to drive" https://ec.europa.eu/transport/road_safety/specialist/knowledge/old/what_can_be_done_about_it/assessing_the_fitness_to_drive_en Katrā ziņā interesantāk palasīt kā šito tukšo muldēšanu lsm rakstā.
Pievienot komentāru
Komentēt vari ar kādu no saviem sociālo mediju profiliem
Ikdienai
Dzīve & Stils
Jaunākie
Populārākie
Interesanti