Latvijas Televīzijas raidījuma "4. studija" skatītāja Daiga vaicājusi, vai par kapiem atbildīgie rūpējas par šo teritoriju. Viņa skaidroja: "Matīsa kapi ir ļoti zaļi, un tas ir it kā milzīgs pluss – tas rada mieru, zaļumu, skaistumu, bet tas, kas satrauc, ir tas, ka diemžēl netiek uzturēts kārtībā; tie milzīgie koki, kas rada to skaistumu, bet ar gadiem tie kļūst veci un sausi, un viņi lūst."
"Katru gadu mums ir vētras, un neviens nevarētu aizbildināties, ka Latvijā ir vētras un, protams, ka sausi koki lūst, lūstot krīt vienkārši uz pieminekļiem. Kas atbildēs par to, ka cilvēkiem salauž šos pieminekļus, pēc tam pašiem par savu naudu tas jāsakopj," viņa vaicāja.
Arī aizaugušās ejas liek aizdomāties par to, kā nokļūt līdz tuvinieku kapiem un kur lai paliek bērinieki, kas sapulcējas, pavadot pēdējā gaitā.
"Ir jābrien pa tādiem brikšņiem, – tās starpas, tās mazās ejas, tās nav izpļautas, izzāģētas, izkoptas, lai tu normāli varētu iziet. Vasarā, kad ir ērces, tu vienkārši nezini, kā tikt cauri, lai tev neizbaksta acis, vai jābaidās par to, lai tev kāds parazīts neuzkristu virsū," viņa sacīja.
Kapsētu pārvaldei gan šķiet, ka ar Matīsa kapiem viss ir kārtībā, tikai esot jāņem vērā, ka tie ir seni kapi un nav veidoti ar parka elementiem kā Pirmie un Otrie Meža kapi.
Rīgas Kapsētu pārvaldes pārstāvis Gints Zēla raidījumam skaidroja: "Matīsa kapi nav nekopti, Matīsa kapi ir tādi paši kā visi pārējie Rīgas kapi, viņi ir vieni no senajiem kapiem. Protams, ir veci koki, veca infrastruktūra, katru gadu tiek atjaunoti tieši tāpat kā visi citi kapi. Viņi varbūt neizskatās tik labi kā parka projektēta kapsēta, tajā pašā laikā pašvaldība rūpējas par tur augošiem kokiem, rūpējas par ceļu, gan par pārējo infrastruktūru."
Matīsa kapos vērojamas arī kapu kopiņas, kas nav koptas gadu gadiem. Kapu pārvaldē skaidroja, ka pēc trīs aizmirstības gadiem tās tiek likvidētas un sakoptas, tomēr Matīsa kapos nekopti apbedījumi vērojami gadu gadiem.
"Matīsa kapos ir diezgan daudz nekoptu kapavietu, tā jau ir šo personu, kas ir kapavietu uzturētāji, atbildība. Ir jārūpējas, mēs visus aicinām ievērot saistošos noteikumus, neļaut krūmu izaugšanu lielāku par 70 centimetriem. Ja tas viss tiks ievērots, tad arī kapa vieta būs sakopta un būs pašiem patīkamāk apmeklēt savus tuviniekus, kas ir apglabāti kapsētās," atzina Zēla.
Tomēr Daiga uzdeva neērto jautājumu – ja jau piederīgajiem ir pienākumi, kādi tad tie ir pašvaldībai?
"Ir uzrakstīts, kādi ir katram kapa kopējam, īpašniekam pienākumi. Bet kādi ir pienākumi attiecīgi no kapu puses, kā būtu jāpalīdz uzturētājiem, tas nekas nav minēts un prasīts," viņa sacīja.
Tikmēr Rīgas Kapsētu pārvaldes pārstāvis sacīja: "Mums šie līdzekļi ir ierobežoti, mēs nevaram veikt monitoringu par katru augošo koku vai veikt šo koku kopšanu, ko mēs ļoti gribētu, mums šo līdzekļu tik daudz nepietiek, bet tur, kur nepieciešams, tur šie koki tiek sakopti, nozāģēti un avārijas situācijas tiek likvidētas."
Šobrīd Kapu pārvalde solīja, ka līdz Jāņiem Matīsa kapi tiks izpļauti un pamazām tiks sakoptas arī kapu vietas, kurām vairs nav kopēju.