Mājā vai dzīvokli elektroinstalācija jāpārbauda reizi 10 gados

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

Iespējams, daudzi nezina, ka reizi 10 gados dzīvoklī vai privātmājā ir jāpārbauda elektroinstalācija. Tas ir drošības jautājums, un, ja šādas pārbaudes nav veiktas, apdrošinātāji var atteikties apdrošināt jūsu īpašumu.

Elektroinstalācijas pārbaude ir drošības jautājums, jo pēc statistikas datiem diezgan liels procents ugunsgrēku notiek nekvalitatīvas elektroinstalācijas dēļ.

Ja īpašumā nav notikusi šāda pārbaude, fiziskām personām var piemērot sodu no 30 līdz 280 eiro, bet, izrādās, Būvvaldes par elektrosistēmas ierīkošanu un vēlāku pārbaudi neatbild.

“Rīgas pilsētas būvvaldei iekšējie inženiertīkli nav jāsaskaņo. Attiecīgi, ne elektrība, ne ūdensvads, ne siltumtīkli, izņemot tajos gadījumos, ja šie tīkli ierīkoti ar publiskā vai Eiropas finansējuma palīdzību. Tādos gadījumos mēs skatāmies, bet tie parasti ir lielie daudzdzīvokļu nami, un vienīgais, ko mēs skatāmies šādos gadījumos, ir, lai šie risinājumi ir izstrādāti sadarbībā ar sertificētu elektroietaišu projektēšanas speciālistu,” skaidroja Rīgas pilsētas būvvaldes pārstāvis Edgars Butāns.

Tā, kā ka šīs pārbaudes attiecas uz ugunsdrošības prasībām, teorētiski Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests kontrolē šo jomu, bet reālas pārbaudes gan nenotiek.

Tiesa, apdrošinātāji var pieprasīt uzrādīt apliecinošu dokumentu, ka sertificēts meistars ir veicis elektroinstalācijas pārbaudi, ja tāda nebūs, īpašumu vienkārši nevarēs apdrošināt.

Rīgas Tehniskās universitātes Enerģētikas un elektrotehnikas fakultātes asociētā profesore Kristīna Bērziņa uzsvēra, ka šīs pārbaudes vislielākajā mērā vajadzīgas pašu iedzīvotāju drošībai, bet atrast sertificētus meistarus, kuri veic pārbaudes, var būt izaicinājums.

Elektrotehniskie mērījumi ir nereglamentētā sfēra, tādēļ Būvniecības informācijas sistēmā nav atsevišķa saraksta ar sertificētiem speciālistiem, kuriem var uzticēt šo pārbaužu veikšanu. Tātad speciālists ir jāmeklē uzņēmumos, kas sniedz šāda veida pakalpojumus, vai arī darba sludinājuma portālos. Taču galvenais – pārliecināties, lai meistaram būtu attiecīgā kvalifikācija.

Tas ir “apliecinājums, kas tiek izsniegts speciālistam, vienkārši noklausoties 8 stundu kursu, tas arī ir darba tiesību apliecinošs dokuments, un ir arī sertifikāts, kas apliecina, ka šis speciālists attiecīgi akreditētā iestādē ir pārbaudījis savu kompetenci un šīs akreditācijas iestādes centrs ir izsniedzis viņam šo sertifikātu”, stāstīja Bērziņa.

Uz jautājumu, cik tad izmaksās sertificēta meistara veikta elektrosistēmas pārbaude, piemēram, divistabu dzīvoklī, uzrunātie eksperti atbildēt nevarēja, jo cenas būtiski atšķiroties. Tie var būt gan 50, gan 300 eiro.

Tāpēc, izvēloties meistaru, noteikti ir jāsalīdzina piedāvājums un jāinteresējas pie vairākiem speciālistiem.  

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti