Kā labāk dzīvot

CSDD sākusi diskusiju par jaunām, stingrākām prasības ziemas riepu lietošanā

Kā labāk dzīvot

Valsts kanceleja aicina piedalīties tiešsaistes nodarbībās par līdzdalības iespējām

Ar likuma izmaiņām paplašināsies e-paraksta lietošanas iespējas

Latvijas portālos ar personalizētu pieeju būs jānodrošina iespēja ienākt ar e-parakstu un e-ID karti

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

No 1. februāra spēkā stājas fizisku personu elektroniskās identifikācijas likuma izmaiņas, kas krietni paplašina e-paraksta lietošanas iespējas, uzliekot par pienākumu komersantiem ieviest iespēju reģistrēties savos portālos ar e-ID karti vai eParaksts mobile, Latvijas Radio raidījumā "Kā labāk dzīvot" norādīja Latvijas Valsts radio un televīzijas centra Korporatīvās komunikācijas daļas vadītāja Vineta Sprugaine. 

"Nereti cilvēki domā, ka e-ID karte ir tikai tāds plastikāta gabaliņš, ko uzrādīt ceļojot Eiropas Savienības robežās. Bet tā būtiskā lielā pievienotā vērtība ir tās digitālā vide. Mēs digitāli varam saņemt dažādus pakalpojumus, kas ir simtiem un tūkstošiem, izmantojot savu e-ID karti," norādīja Sprugaine. 

"Viens ir valsts sektors – valsts un pašvaldību iestāžu mājaslapas, kurās var ienākt, izmantojot e-parakstu vai nu e-ID kartē vai eParaksts mobile, bet arī

komersanti ir čakli e-paraksta ieviesēji, un šobrīd jau vairāk nekā 350 portālos un dažādās vietās ir integrēta iespēja ienākt, piemēram, parakstīt dokumentus," viņa skaidroja. 

Sprugaine piebilda, ka, neizmantojot digitālo vidi, cilvēks tērē savu laiku un līdzekļus, dodoties uz kādu iestādi, lai parakstītu dokumentus vai pieteiktu pakalpojumus klātienē. Viņa arī atgādināja, ka e-ID karte no 1. maija būs obligāta. Tāpēc jāņem vērā, ka e-ID karte vai eParaksts mobile digitālajā vidē ir kā pase, tiem ir juridisks spēks kā personu apliecinošam dokumentam. 

Savukārt 1. februārī spēkā stājas Fizisku personu elektroniskas identifikācijas likuma izmaiņas, kas paredz, ka komersantiem, kas sniedz e-pakalpojumus un identificē savus klientus, šī iespēja jānodrošina arī ar nacionālajiem elektroniskās identifikācijas rīkiem – eParaksts mobile un e-ID karti. 

"Garš bija ceļš, bet nu tas ir pietuvojies finiša taisnei, jo stāsies spēkā likuma grozījumi, kas uzliek komersantiem par pienākumu nodrošināt iespēju – ienākt viņu portālos ar nacionālajiem rīkiem – e-ID karti vai e-parakstu," atzina Sprugaine.

"Kāpēc tas ir vajadzīgs? Pirmkārt, ja valsts ir nodrošinājusi šo bezmaksas rīku, loģiski, ka mēs arī paplašinām tā izmatošanas iespējas. Otrs ir tīri praktiskā puse. Ir cilvēki, kam nav internetbankas un viņiem nav rīku, kā ieiet, piemēram, sava nama apsaimniekotāja portālā vai valsts iestādes interneta vietnē. Mums ir jārada šī iespēja, citādi ir diskriminējoši, ka cilvēkam ir nacionālie identifikācijas rīki, bet viņš tos nevar izmantot," viņa skaidroja. 

Tāpat jaunās izmaiņas atvieglos dzīvi tiem, kam gadās aizmirst savas paroles. 

"Tad, kad cilvēks izmanto lietotājvārdu un paroli un ja tas portāls ir tāds, kurā tu ienāc reizi mēnesī vai reizi pusgadā, skaidrs, ka to paroli gadās aizmirst. Šis palīdz risināt "paroļu trauksmi", jo ir viens rīks dažādām dzīves situācijām, gan ļoti formālām un juridiski saistošām, gan pavisam sadzīviskām," norādīja Sprugaine. Turklāt finanšu un banku sektors šobrīd ļoti aktīvi strādā pie tā, lai ar eParaksts mobile būtu iespējams apstiprināt maksājumus. Šāda iespēja varētu parādīties jau šī gada pavasarī. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti