4. studija

Eksperiments: cik vienkārši svešnieks var aizvilināt bērnus no rotaļu laukuma?

4. studija

Ko mantojumā saņem vidējais latvietis?

Augļu mušiņu invāzija

Latvijā, iespējams, no dienvidiem ienāk jauna mušiņu suga

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 7 gadiem.

Līdz ar importētajiem augļiem no tālām un siltām zemēm it kā tiek ievestas mušiņas, kas tajos dēj oliņas un daļā Latvijas sabiedrības raisa bažas par to, vai ievestie kukaiņi nevar pārmesties uz Latvijas augļu un ogu dārziem, vēsta LTV raidījums „4.studija”. Pārtikas un veterinārais dienests (PVD) gan skaidro, ka oficiālas informācijas par jauna veida mušiņu ienākšanu Latvijā nav.

Šīs mušiņas sauc par Suzuki mušiņām. To izcelsme ir Dienvidaustrumāzija. Zinātniece Baiba Ralle stāsta, ka ap 2000. gadu šīs mušiņas parādījās ASV, Kanādā, ASV, bet astoņus gadus vēlāk – Francijā, Spānijā un šobrīd arvien vairāk tuvojas ziemeļvalstīm. „Viņas olas dēj jau gatavos augļos, nevis tajos, kas sākuši bojāties,” uzsver Ralle.

Galvenais barības avots Latvijā ierastajām augļu mušiņu radiniecēm ir ogas - zemenes, avenes, mellenes. Labā maizē tikušas mušiņas ir spējīgas vairoties gandrīz vai nepārtraukti. „Katra mātīte var sadēt vairākas olas vienā ogā. Kāpuru skaits ir liels,” atzīst Ralle. Viņa norāda, ka sliktākajā gadījumā Suzuki mušiņas var iznīcināt visu ražu.

„Ja ir bojāti augļi un ogas, vislabāk ir visu profilaktiski nolasīt zemē un aprakt augsnē. Nevajag bojātus augļus vai ogas mest kompostu kaudzē vai kur citur, jo tad kāpuri turpinās attīstīties un izlīdīs augsnē,” iesaka zinātniece.

Cilvēka veselībai mušiņas gan nekādu kaitējumu nevar darīt, apstiprina PVD pārstāve Tatjana Marčenkova. Viņa gan uzreiz piebilst, ka šobrīd nav informācijas par to, ka Latvijā būtu Suzuki mušiņas.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti