Kā labāk dzīvot

Plānot ceļojumus un saplānoto arī īstenot dzīvē

Kā labāk dzīvot

Aktuālais par vakcīnām un vakcināciju pret Covid-19. Neskaidrība par “AstraZeneca” vakcīnu

Kā neuzķerties uz finanšu krāpnieku āķiem?

Krāpnieki potenciālos upurus nolūko interneta sludinājumu portālos

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Pēdējā laikā izplatīts krāpšanas veids interneta vidē ir viltus piegāžu uzņēmumi, kuri cenšas izvilināt datus no cilvēkiem, kas ar sludinājumu palīdzību tirgo dažādas preces, Latvijas Radio 1 raidījumā “Kā labāk dzīvot” informēja Valsts policijas Ekonomisko noziegumu apkarošanas pārvaldes priekšnieka vietnieks Dmitrijs Homenko.

“Ja mēs paskatāmies uz statistiku, tad šogad esam saņēmuši par šo fenomenu 270 paziņojumus un iesniegumus, no tiem mēs paskaitījām, ka aptuveni 50% ir informatīvie. Respektīvi, cilvēki ir sapratuši, ka viņus mēģina apkrāpt, viņi ir piefiksējuši datus, šo krāpniecisko vietni ar ekrānuzņēmumiem, saraksti ar noziedzniekiem un telefona numuru. To ir nosūtījuši mums,” pastāstīja kārtībsargs.

Par šādiem gadījumiem ir svarīgi ziņot, jo policija var sekot līdzi noziedznieka darbībām – kādus serverus, vietnes un telefona numurus izmanto – un par to brīdināt citus. No 270 saņemtajiem iesniegumiem kopējais zaudējumu apjoms lēšams ap 38 tūkstošiem eiro, kas, salīdzinot ar citiem krāpšanas veidiem, nav daudz.

Policists aicināja pievērst uzmanību tam, ka krāpnieki, kas piedāvājas sludinājumā minēto preci iegādāties, nevēlas komunicēt telefoniski un vēlas saņemt preci attālināti.

“Šeit indikators ir tas, ka krāpnieki piedāvā diezgan neraksturīgu pirkuma veidu – samaksāt uzreiz, neredzot preci. Atbraukšot kurjers un savākšot to,” sacīja Dmitrijs Homenko. Rezultātā krāpnieki mudina cilvēku atklāt savas kartes datus, piemēram kartes numuru, vārdu un uzvārdu, reizēm arī personas kodu. Izmantojot maksājumu karšu datus, no preces pārdevēja konta krāpnieki noņem naudas līdzekļus.

Pēdējā laikā krāpnieki sākuši izvilināt arī “Smart ID” piekļuves paroles.

“Šajā gadījumā cilvēkiem jāatceras, ka, ja jūs nosaucat kaut kur savu bankas lietotāja numuru un personas kodu, tad tas ir pilnīgi pietiekami, lai mēģinātu autorizēties interneta bankā,” noteica policists.

Krāpnieki pielieto arī stratēģiju, ka potenciālajam upurim brīdī, kad it kā kontā ienāk nauda, lūdz to apstiprināt ar “Smart ID” parolēm paziņojumā, kas parādās telefonā. To izdarot, krāpnieki iekļūst internetbankā un aizskaita pieejamos naudas līdzekļus. “Nekad nedrīkst apstiprināt nevienu darījumu, kuru jūs neesat veicis pats,” atgādināja kārtībsargs.

“Diemžēl tā ir cilvēku neuzmanība, ka vēl nav atnākusi tā apziņa, ka cilvēki saprot, ka PIN1 un PIN2 var būt tikpat svarīgi kā cilvēka iekrājumi, kuri stāv krājkasītē mājas plauktiņā,”

teica Homenko, piebilstot, ka fiziska nauda ir līdzvērtīga tai, kas atrodas kontā. Turklāt tikt pie konta ir ļoti viegli, ja piekļuves rīki neapdomīgi nodoti trešajām personām.

Valsts policija aktīvi aicina ziņot par interneta vidē aizdomīgiem gadījumiem, kuri, iespējams, ir krāpnieciski. Viens no veidiem, kā par tiem informēt kārtībsargus, izmantojot lietotni “Mana drošība”. Informāciju var sniegt gan anonīmi, gan norādot savus datus, pievienojot ekrānuzņēmumu vai ko citu, kas varētu būt noderīgi. Homenko atzīmēja, ka tas nav oficiāls iesniegums.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti