Ko darīt, ja beidzas medicīniskās izziņas termiņš?

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Ārkārtējā stāvokļa laikā aktualizējies jautājums, ko darīt cilvēkiem, kuriem beidzas medicīniskās izziņas termiņš, piemēram, transportlīdzekļa vadīšanai vai ieroču nēsāšanai. Iedzīvotājiem ieteikts iespēju robežās palikt mājās un nekur nedoties, lai mazinātu risku inficēties ar Covid-19, taču medicīnisko izziņu iegūšanai noteikti nepieciešama vizīte pie ārsta.

Ko darīt, ja beidzas medicīniskās izziņas termiņš?
00:00 / 04:20
Lejuplādēt

Iedzīvotāji arī ārkārtējā stāvokļa laikā turpina saņemt automātiski veidotus atgādinājumus no Ceļu satiksmes drošības direkcijas (CSDD), ka viņiem tuvākajā laikā beigsies medicīniskā izziņa auto vadīšanai. A un B kategoriju vadītājiem līdz 60 gadiem medicīniskā izziņa ir derīga 10 gadus, savukārt C un D kategoriju vadītājiem izziņa derīga tikai 5 gadus. Līdzīga problēma ir arī iedzīvotājiem, kuriem nepieciešamas medicīniskās izziņas šaujamieroča nēsāšanai. Ieroču aprites likumā noteikts, ka veselības pārbaude ieroču atļaujas iegūšanai jāveic vismaz vienreiz piecos gados. Ja medicīniskā izziņa beigusies, šaujamieroči jānodod policijai. Ikdienā medicīniskās izziņas iespējams nokārtot pie ģimenes ārstiem, kā arī daudzās medicīnas iestādēs, tomēr šī brīža situācijā ieteikts ārstus neapmeklēt.

Veselības ministrijas pārstāvis Oskars Šneiders Latvijas Radio paskaidroja, ka medicīniskās izziņas tiks automātiski pagarinātas uz visu ārkārtējā stāvokļa laiku. Tās būs derīgas arī trīs  mēnešus pēc ārkārtējā stāvokļa beigām.

"Autovadītājiem izsniegtās izziņas, tāpat arī medniekiem un citas izsniegtās izziņas, kuras būtu bijis nepieciešams pagarināt šajās nedēļās, kad ir izsludināta ārkārtējā situācija, automātiski pagarinās. Autovadītāji šajā laikā var turpināt vadīt mašīnas, un visi pārējie izziņu īpašnieki var turpināt tās darbības, kam šīs izziņas ir kā nepieciešamais papildinājums šo darbību īstenošanai. Vai nu tā ir autovadīšana, vai tā ir ieroču lietošanas atļauja un tamlīdzīgi. Tā kā mums ārkārtējā situācija ir spēkā no 12. marta, tad visas šīs izziņas, kuras beigušās šajā termiņā un uz priekšu, ja ārkārtas situācija tiek pagarināta, būs derīgas," stāstīja Šneiders.

Paredzēts, ka šie noteikumi stāsies spēkā šīs nedēļas laikā un tie attieksies uz visu ārkārtējā stāvokļa laiku, proti, no 12.marta līdz brīdim, kad ārkārtas stāvoklis valstī tiks atcelts. Izziņas būs jāatjauno trīs mēnešu laikā pēc ārkārtas stāvokļa beigām. CSDD sola, ka tuvākajā laikā tiks veiktas nepieciešamās izmaiņas, lai automātiskie paziņojumi par medicīniskajām izziņām un to derīguma termiņu ārkārtējā stāvokļa laikā vadītājiem netiktu sūtīti. Galvassāpes iedzīvotājiem var sagādāt arī autovadītāja apliecības derīguma termiņa beigas. Satiksmes ministrijas valsts sekretāra vietnieks Dins Merirands paskaidroja, ka jau tuvākajā laikā tiks lemts, kāds ir labākais risinājums šajā jautājumā.

"CSDD jau šobrīd ir ieviesuši tādu kā pieraksta sistēmu uz saviem pakalpojumiem, lai novērstu cilvēku drūzmēšanos klientu apkalpošanas centros. Tie, kas grib šīs apliecības nomainīt steidzīgi vai viņiem tās nepieciešamas, lai dotos ārpus valsts, piemēram, kravas auto šoferi, tad viņiem arī būs iespēja tās saņemt. Tuvāko dienu laikā izskatīsim šīs opcijas, un tad arī vienosimies, kuru no tām iekļaut ministrijas noteiktajā kārtībā," norādīja Merirands.

Savukārt Labklājības ministrija paziņojusi, ka ārkārtējā stāvokļa laikā darbiniekiem nav nepieciešama obligātā veselības pārbaude, kas jāveic ik gadu. Tā būs jāveic vien tad, kad situācija valstī normalizēsies. Tas gan neattiecas uz darbiniekiem, kam jāstrādā bīstamos apstākļos, piemēram, lielā augstumā. Tomēr, ja šiem cilvēkiem jau ir medicīniskā izziņa un to nepieciešams atjaunot tieši šajās nedēļās, tad darbu drīkst turpināt, bet izziņu varēs atjaunot pēc situācijas normalizēšanās. 

KONTEKSTS:

Latvijā pirmoreiz Covid-19 vīruss konstatēts 2020. gada 2. martā. 25. martā pirmo reizi ir konstatēts, ka vīruss cirkulē sabiedrībā. 3. aprīlī Latvijā miris pirmais pacients, kuram diagnosticēta Covid-19 saslimšana. 99 gadus vecās sievietes tiešais nāves iemesls nebija Covid-19, bet gan citas hroniskas saslimšanas. 4. aprīlī ziņots, ka miris viens no patversmes “Zilais krusts” iemītniekiem, kuram bija vairākas hroniskas saslimšanas, kā arī Covid -19.

Lai ierobežotu infekcijas izplatīšanos Latvijā, 12. martā nolemts izsludināt ārkārtējo situāciju, kas būs spēkā līdz 14. aprīlim, nosakot stingrus pulcēšanās ierobežojumus. Visticamāk, ārkārtējo situāciju vēl pagarinās.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti