4. studija

Kā līdz rītam nolīgot ar skaisti sapītu un svaigu vainagu galvā?

4. studija

Ceturtā studija

Ko dara govis Vakarbuļļu pļavās un zaļās vārnas Garkalnes mežos?

Ko dara govis Vakarbuļļu pļavās un zaļās vārnas Garkalnes mežos?

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Neskumstiet, ja vasarā nav lielu ceļošanas plānu, jo arī galvaspilsētā vai netālu no tās ir ļoti daudz skaista un noslēpumaina, ko aplūkot, secināja Latvijas Televīzijas (LTV) raidījums "4. studija".

Viena no aktivitātēm, ko varam paveikt tepat netālu Vakarbuļļos, ir pļavā aplūkot savvaļā esošās Galovejas šķirnes govis. Vakarbuļļu pļavā ganās jeb precīzāk – strādā 16 govis. Tā ir viena no pļavām, ko Latvijas Dabas fonds nogana ar projekta "Grass Life" ietvaros izveidoto mobilo ganāmpulku. Govis šeit čakli strādā jau ceturto gadu – tās veic pļavu kopšanu un atjaunošanu.

"Nogana dažādas īpaši aizsargājamo dabas teritoriju īpaši aizsargājamo zālāju biotopus. Veidojām viņu ar mērķi palīdzēt apsaimniekot un atjaunot tieši tādas grūti apsaimniekojamas, grūti pieejamas, mūsdienu lauksaimniecībā grūti izmantojamas vietas, kurās ir saglabājusies vēl liela dabas daudzveidība un kur ir nepieciešami kaut kādi uzlabojumi," pastāstīja Latvijas Dabas fonda eksperte un projektu vadītāja Baiba Strazdiņa.

Arī Galovejas šķirne šādam darbam savvaļā nav nejauši izvēlēta.

Šīm gotiņām nav augstu prasību barībai, tāpēc viņas ļoti labi spēj izmantot dabisko zālāju dažādo zāli.

Savukārt biezie kažoki piemēroti ne tik labiem apstākļiem. Šķirne ir izveidota Skotijā, un tā ir pieradusi pie skarbākām vietām un skarbāka laika. Govis Vakarbuļļu pļavā ganīsies līdz pat rudenim, kad tās vedīs atpakaļ uz ziemas ganībām Augšlīgatnē, tādēļ jums vēl priekšā ir visa vasara, lai paspētu raibaļas sastapt.

Vēl šovasar varam tiešraidē vērot zaļo vārnu.

"Šogad zaļo vārnu būra tiešraide notiek citā vietā. Iepriekšējos sešus gadus tas bija Ādažu poligons, tagad pirmo gadu tie ir Garkalnes apkārtnes meži, Rīgas mežu kvartāli. Vietas izvēle bija balstīta uz to, ka šis jaunais būris, jaunā būra vieta bijusi apdzīvota četrus iepriekšējos gadus, tātad bija laba varbūtība sagaidīt atpakaļ iepriekšējos būra saimniekus," skaidroja ornitologs Edmunds Račinskis.

Un tā arī notika – par spīti tam, ka būris ir pārvietots vairāk nekā desmit kilometrus prom no iepriekšējās vietas. Zaļā vārna ir viens no retākajiem Latvijas ligzdojošajiem putniem, taču Garkalne var lepoties pat ar vairākām zaļo vārnu ģimenēm, kas par mājvietu izvēlējušās taisni šos mežus. Račinskis apstiprināja, ka šogad šajā būrī ir redzētas jau piecas dažādas zaļās vārnas.

Ornitologs atzina, ka arī putnu dzīvē kaislību netrūkst: "Vispirms izveidojās pāris ar šī būra iepriekšējā gada saimnieku, bet ar jaunu mātīti, kura paspēja izdēt vienu olu. Tad atgriezās šī būra pagājušā gada saimniece, izmeta to pirmo olu ārā un pēc vairākām dienām sāka dēt savas. Nesen tikai ir pabeigts dējums, tagad notiek perēšana. Ir kluss un tāds ļoti privāts laiks. Jāsagaida mazuļi."

Pirmie mazuļi zaļajām vārnām gaidāmi jūnija otrajā pusē, bet aptuveni jūlija vidū tie jau atstāj ligzdu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti