Ko atbildēt telefonkrāpniekiem par neticami izdevīgiem piedāvājumiem

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Saņemot zvanu no telefonkrāpniekiem, kuri piedāvā neticami izdevīgu ieguldījuma piedāvājumu, vislabāk atbildēt, ka parunāsiet ar savu uzticības personu vai banku un pārzvanīsiet, raidījumam “4. studija” ieteica Finanšu un kapitāla tirgus komisija (FKTK) finanšu pratības eksperte Aija Brikše.

Padoms bez maksas

Vēlies saņemt padomu par dažādiem jautājumiem? Tev var palīdzēt raidījuma "4. studija" un LSM.lv rubrika "Padoms bez maksas", kurā viesojas dažādi speciālisti.

Pirmdien, 14.jūnijā, raidījumā viesosies Latvijas Zvērinātu notāru padomes priekšsēdētājs Jānis Skrastiņš.

Savu jautājumu notāram var sūtīt "Whatsapp" uz numuru 28 390 044!

Atbildes meklē LSM.lv rakstos un LSM.lv Facebook tiešraidē pirmdien pulksten 19.00!

Telefonkrāpniekus bieži var atpazīt pēc ļoti izdevīgiem piedāvājumiem: “Atceramies, ka viegla nauda ir tikai peļu slazdā. Tas tā patiešām ir. Ja jums sola neticami izdevīgu peļņu, tad jautājums ir – ja jūs kaut ko nopelnāt, kurš kaut ko zaudēs.”  

 

Eksperte aicināja izvērtēt situāciju un saprast, ka lielā peļņa visbiežāk nav reāli iespējama: “Kad jums to piedāvā, ir vērts apstāties un apdomāties, kam jūs varat pajautāt padomu. Teikt, ka jūs pārzvanīsiet, un sazināties ar savu uzticības personu vai tuviniekiem. Varbūt pat var bankai piezvanīt, noskaidrot šo situāciju. Nekādā gadījumā nevajag rīkoties sarunas ietvaros, laist kādu savā telefonā vai datorā.”

“Mūsu nauda un dati ir šobrīd digitāli, tāpēc varbūt ir mazāka sajūta par aizsargātību. Bet tas patiesībā ir tāpat kā maciņš, kur kādreiz stāvēja naudas banknotes un monētas. Mēs taču tad arī nedevām nevienam ieskatīties, panest, paturēt [maku]. Ļoti līdzīgi ir ar datiem un digitālo naudu, mēs arī nevaram to dot nevienam apskatīties, paturēt vai parādīt, kas tur iekšā,”  uzsvēra eksperte.

Eksperte atgādināja, ka telefonkrāpniekiem ir izplatīti sarunāties krievu valodā, sakot, ka zvana no bankas vai to uzraugošās iestādes, kura iepriekš par jums nav interesējusies.

“Krāpniekiem ir raksturīgi radīt satraucošu sajūtu, ka ir jāreaģē nekavējoties.

Ja jums nedod laiku apdomāties un piedāvā uzstājīgu palīdzību, no kuras jūs netiekat vaļā, tie noteikti ir signāli, ka kaut kas nav kārtībā,” uzsvēra Brikše.

Pilna intervija ar FKTK eksperti ar Aiju Brikši par naudas prasmi:

 

Padoms bez maksas

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti