Rīta Panorāma

Elzas un grupas "Bur Mani" koncerts "'Putna lidojums"

Rīta Panorāma

Pirmizrādi piedzīvos režisores Dzintras Gekas filma "Meklējot Tisē"

Bojāta apkures sistēma noved pie saindēšanās ar tvana gāzi

Kas jāzina par tvana gāzi apkures sistēmās?

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

Sākoties jaunajai apkures sezonai, glābējiem teju katru dienu jādodas dzēst ugunsgrēki, kas izcēlušies apkures sistēmu izraisītu problēmu dēļ. Vienlaikus Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcā (RAKUS) jau nonākuši vairāki cilvēki, kuri saindējušies ar tvana gāzi.

“Paļauties uz to, ka man ir liela pieredze kurināšanā un tāpēc nekas notikt nevar - kategoriski iebildīšu šādai frāzei,” saka RAKUS Toksikoloģijas un sepses klīnikas ārsts Roberts Stašinskis. Viņam regulāri nākas sniegt palīdzību tvana gāzes upuriem.

Tvana gāze ir bez krāsas, smaržas un garšas. Pirmie saindēšanās simptomi parasti mēdz būt vājums, reibonis, arī slikta dūša, vemšana, atmiņas zudums.

Pietiek ar pavisam niecīgu tvana gāzes koncentrāciju telpā, lai tā sekas nāktos izjust visu atlikušo mūžu.

“Pēc pusgada, gada parādās mistiskas galvassāpes, reiboņi, jušanas traucējumi, parādās Parkinsona slimībai līdzīgi simptomi. Ja sāk šķetināt, atrod izmaiņas galvas smadzenēs, un ir skaidrs, ka palaidējs varētu būt tvans, kas bija pirms kaut kāda laika un likās ļoti nesatraucoši, un nekas tajā brīdī nopietns nebija,” stāsta Stašinskis.

Uzņēmuma “Latvijas gāze” inženieris Andris Igovens skaidro – jebkurai apkures iekārtai nepieciešams gaiss. Kolīdz degšanas procesā būs gaisa iztrūkums, radīsies tvana gāze.

“Nepietiekama gaisa pieplūde ir tādēļ, ka jaunie, modernie logi ir ļoti blīvi, durvis ir blīvas, un tad brīnāmies, ka krāsns nevelk. Rodas retinājums un šajā gadījumā ir liels risks, ka telpā varētu sūkties pa dūmeņu plaisām, neblīvumiem, spraugām atpakaļ telpā dūmgāzes, kas satur tvanu,” skaidro AS “Latvijas gāze” inženieris Andris Igovens.

Līdz ar to pirms apkures sezonas uzsākšanas ir jāpārbauda sava apkures sistēma, lai novērstu jebkādu iespēju tvanam iekļūt telpās. Arī skurstenim jābūt iztīrītam.

Lai laicīgi konstatētu tvana noplūdi, risinājums ir tvana gāzes detektoru uzstādīšana. Tāpat jebkuru īpašumu vajadzētu aprīkot ar dūmu detektoru.

“Lielākoties negadījumi mums notiek tieši naktī vai vēlu vakarā, vai agri no rīta.

Šogad jau astoņi cilvēki gājuši bojā, kas tieši saistīts ar apkures iekārtu bojājumu vai nepareizu ekspluatāciju.

Detektori būtu tas, kas spētu cilvēku pamodināt un brīdināt savlaicīgi par notikušo nelaimi,” uzsver VUGD Rīgas reģiona pārvaldes 1. daļas komandieris Artūrs Putrālis.

Speciālisti atgādina - tas ir mīts, ka tvana gāze rodas tikai ar malku kurināmās krāsnīs. Tā veidojas arī apkures iekārtās, kur kā kurināmais tiek izmantota gāze, briketes, granulas, arī akmeņogles. Tāpēc ir svarīgi, lai jebkura apkures sistēma vienmēr būtu ideālā tehniskā kārtībā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti