Jauni un bagāti

#30 3. pensiju līmenis un uzkrājošā dzīvības apdrošināšana – vai ir vērts?

Jauni un bagāti

#32 Nevienam nepatīk dzīvot pēc budžeta – un tas ir labi.

#31 Parādījās lieka nauda – nomaksāt kredītu vai ieguldīt?

Kas izdevīgāk – uzreiz nomaksāt kredītu vai naudu ieguldīt? Skaidro finanšu analītiķis

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Ja parādījusies lieka nauda un ir jādomā, ko darīt, – atmaksāt kredītu vai līdzekļus ieguldīt, jāizvērtē dažādi riski un aspekti. Piemēram, ja kredīta likme ir virs 5%, to vajadzētu censties atmaksāt pēc iespējas ātrāk, ja tā ir zemāka, ilgtermiņā izdevīgāk sanāk ieguldīt, Latvijas Radio 5 rubrikā "Jauni un bagāti" skaidroja finanšu analītiķis Valters Vestmanis. 

Vestmanis novērojis, ka Latvijas iedzīvotājiem kredīti īsti nepatīk. Tas ir kaut kas, no kā cilvēki baidās, no kā gribas pēc iespējas ātrāk tikt vaļā, tādēļ vairums cilvēku maksimāli daudz brīvos līdzekļus novirza tieši ātrākai kredīta atmaksai.

"Ja alternatīva ir lieko naudu iztērēt, tad jā, tad ir prātīgāk nomaksāt kredītu, bet, ja alternatīva ir investēt ilgtermiņā, savai nākotnei, tad jau tas sāk "labāk smaržot"," norādīja Vestmanis. 

Viņš atzina, ka katrs kredīts un tā atmaksa jāizvērtē ļoti individuāli, taču kopumā stabili ieguldījumi, piemēram, indeksa fondos, lielākoties būs izdevīgi. 

"Tu dzīvo, tu esi paņēmis kredītu, un ir obligātie maksājumi, ko katru mēnesi maksā. Tad sāk parādīties lieka nauda, tu sāc domāt, ko darīt. Ja ilgtermiņa ieguldījumam ir 8% peļņa gadā, kredīts ir 3% jāmaksā, un lieko naudu ieguldi, tu esi neto 5% pozitīvs," viņš skaidroja. 

Protams, šāds aprēķins ir tikai teorētisks – paredzēt, kas notiks ieguldījumu pasaulē vai privātajā dzīvē 10, 15, 20 gadus uz priekšu nav iespējams. Vienlaikus ieguldīšana "pelna" tikai ilgtermiņā. 

"Ir tiešām jāsaprot – ja ieguldi akciju tirgū, tas ir ilgtermiņš vismaz uz desmit gadiem, un tad statistika rāda, ka tas pelnīs.

Tā vismaz vienmēr ir bijis. Tātad ilgtermiņā akciju tirgus ir diezgan stabils, bet dzīve ir nestabila. Ja skaties uz dzīvi, viss kas var notikt pa 20 gadiem, varbūt pazaudēsi darbu un neko nevarēsi atļauties vai samaksāt. Tad uzreiz ir tāda emocionāla spēle galvā," atzina Vestmanis. 

"Es saprotu, ka prognozēt nav iespējams ne dzīvi, ne finanšu tirgus, bet es skatos piecu procentu zelta likumu.

Ja kredīts ir virs pieci procenti, es uzskatu, ka tas ir šausmīgi dārgs kredīts, un es to censtos atmaksāt tā, it kā man ar rungu kāds skrietu pakaļ, bet, ja kredīts ir zem pieciem procentiem, es sāktu domāt, ka varbūt to lieko naudu ir vērts ieguldīt," viņš skaidroja. 

Vienlaikus finanšu analītiķis atzina, ka, lai spētu ieguldīt, to ir jāprot darīt, turklāt daudziem nenomaksāts kredīts ir liels emocionāls slogs, kas ikdienā uztrauc un traucē. 

"Uz papīra tas viss ļoti vienkārši izklausās – ņem, ieguldi, nevis atmaksā kredītu, bet tur jau ir tas faktors, ka, pirmkārt, tev vajag, lai tu spētu naktī mierīgi gulēt, un otrs, tā ieguldīšana ir jāiemācās. Ja nezini, no kura gala ķerties klāt, tā alternatīva ir miglā tīta," Vestmanis atzina. 

Jauni un bagāti

Vairāk

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti