Jauni un bagāti

#10 Finanšu drošība: 3. līmenis

Jauni un bagāti

#12 Vai pensija būs?

#11 Kāpēc akcijas iet uz augšu un leju?

Kas ir akcijas, un kāpēc to cenas svārstās. Ievads investīciju pasaulē

Akcija ir uzņēmuma daļa, tātad, nopērkot akcijas, iegādājas uzņēmuma daļas un kļūst par to īpašnieku. Ja uzņēmums pelna, akciju īpašniekam pienākas dividendes jeb daļa no peļņas, Latvijas Radio 5 rubrikā “Jauni un bagāti” skaidroja finanšu analītiķis Valters Vestmanis.

Ļoti daudziem akcijas šķiet kaut kas abstrakts. Filmās redzam visādus grafikus, finansisti kaut ko pērk, pārdod, birojā agresīvi kliedz. Ja paziņu lokā ir kāds aktīvs akciju tirgotājs, tad no viņa noteikti var dzirdēt sarežģītus terminus, kas liek domāt, ka akciju pasaule ir kaut kas patiešām komplicēts. 

“Līdz ar to cilvēki, manuprāt, līdz galam nesaprot, kas tas tāds ir. Saprast būtību, kas akcija ir, ir pavisam vienkārši. Pēc būtības akcija ir uzņēmuma daļa – ja tu nopērc akcijas, tu nopērc uzņēmuma daļas,” skaidroja Vestmanis. 

Ja nopērc biržā uzņēmuma akcijas, tev pieder balsstiesības, tu vari piedalīties akcionāru sapulcēs, tu vari lemt par uzņēmuma nākotni, un, ja uzņēmums pelna, tev pienākas dividendes jeb daļa no peļņas.

“Protams, ja tu nopērc biržā akcijas, visticamāk, tu nenopirksi pusi no uzņēmuma, tu nopirksi kādu mazu daļiņu, un tā ietekme uz uzņēmumu būs diezgan maza,” stāstīja Vestmanis.

Uzņēmuma vērtība var celties, tam attīstoties, kas nozīmē, ka arī akcionāri saņems vairāk. Atkarībā no tā, kā uzņēmumam veicas, akciju vērtība var arī krist.

Akciju cena savukārt svārstās tāpēc, ka tūkstošiem cilvēku vienlaikus mēģina kaut ko pirkt, pārdot un uzminēt, kas notiks tirgū, skaidroja Vestmanis. 

“Daudzi cilvēki sēž un skatās ziņas, tie ir cilvēki, kuriem patīk spekulēt akciju tirgos, nopirkt kaut ko lētāk, pārdot dārgāk un mēģināt tādā veidā nopelnīt,” viņš piebilda. 

Tomēr nelielām svārstībām nav nepieciešams sekot līdzi, ja esi pārliecināts, ka uzņēmums turpinās strādāt un tam ir spēcīga vadība.  

“Pēc būtības tev vajadzētu, ja nopērc uzņēmumu, nevis domāt, kā tā akciju vērtība iet uz augšu uz leju, bet ticēt, ka tas pamata bizness turpinās būt. Ja ieguldi uzņēmumā, kurš taisa zobu pastas, tev vajag ticēt, ka cilvēki turpinās tīrīt zobus vēl un visdrīzāk uzņēmumam būs, ko pārdot un kur pārdot,” skaidroja Vestmanis. 

“Otra lielā lieta ir, ka tev vajag ticēt, ka ir sakarīga vadība tajā uzņēmumā un ka viņi tiks galā ar tām visām lietām. Man liekas, ja tu seko individuālam uzņēmumam, ja mainās vadība, tās ir lielākās ziņas,” viņš piebilda.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti