Kā labāk dzīvot

Saruna par svētkiem: Svinēt svētkus, vai varbūt cilvēki var iztikt bez tiem

Kā labāk dzīvot

'Pratība' vai 'prasmes' - skaidro valodnieks

Kā izvairīties no iedzīvotāju ienākumu nodokļa piemaksas gada beigās?

Kāpēc pēc ienākumu deklarācijas iesniegšanas var nākties valstij piemaksāt

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Pārsvarā nepieciešamība pēc nodokļu piemaksas veidojas tiem, kuriem piemērots pārāk liels prognozētais neapliekamais minimums vai mazāka iedzīvotāju ieņēmumu nodokļu likme, Latvijas Radio raidījumā “Kā labāk dzīvot” skaidroja Valsts ieņēmumu dienesta (VID) Nodokļu pārvaldes Klientu apkalpošanas daļas Rīgas otrās nodaļas vadītāja Gaļina Šalkovska.

Pēc gada ienākumu deklarācijas iesniegšanas VID var gadīties, ka nevis saņems atpakaļ pārmaksāto par attaisnotajiem izdevumiem, bet papildus jau samaksātajiem nodokļiem būs valsts kasē vēl jāieskaita nauda, jo izrādās – ne visi nodokļi ir samaksāti.

Šalkovska skaidroja, ka pārsvarā piemaksa veidojas tiem, kam piemērots pārāk liels prognozētais neapliekamais minimums gada laikā. Vai arī iedzīvotāju ieņēmumu nodokļa (IIN) likme piemērota mazākā apmērā.

VID pārstāve ieteica algas nodokļu grāmatiņā izvēlēties iespēju nepiemērot prognozēto mēneša neapliekamo minimumu, jo, ja būs pārmaksa, iesniedzot gada ienākumu deklarāciju, nauda tiks atgriezta. 

"Gadījumos, kad ienākumi gadā bijuši mainīgi un tie atšķiras no iepriekšējā gada ienākumiem, var rasties nodokļu piemaksa," skaidroja Šalkovska. 

"Jūs vērtējat, kādi jūsu ienākumi bija iepriekšējā gadā. Ja tie palielinās, varētu būt, ka prognozētais neapliekamais minimums tiek aprēķināts par daudz, tāpēc uzreiz savā algas nodokļu grāmatiņā varat atzīmēt – nepiemērot prognozējamo mēneša neapliekamo minimumu,” VID pārstāve ieteica. 

Savukārt, lai IIN likme būtu piemērota pareizā apmērā, tajā brīdī, kad ieņēmumi sasniedz 20 004 eiro gadā, jāatzīmē, ka vajag piemērot IIN likmi 23% jeb pilnā apmērā, Šalkovska norādīja. 

“Pašam nedaudz smadzenes jāpieslēdz, kas no kā ir atkarīgs. Jo lielāki ieņēmumi, jo mazāks minimums tev pienākas,” vērtēja praktiskās grāmatvedības speciāliste un konsultante, žurnāla "Bilance" galvenā redaktore Maija Grebenko. 

Viņa sacīja, ka tikai tad, ja visu kontrolē pats, var zināt, vai veidosies piemaksa, bet tam nepieciešamas zināšanas un laiks.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti