4. studija

Cīņā ar vīrusu ņemsim talkā slotu un labu garastāvokli!

4. studija

Valsts sociālās aprūpes centra "Latgale" filiāles "Kalupe" virtuvē notiekot briesmu lietas...

Pašiozolācijā cilvēki sāk rūpīgāk lasīt pārtikas preču sastāvu

Kāpēc desas lepojas ar E621 nesaturēšanu, un kas tas īsti ir?

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Bieži vien uz dažādiem cīsiņu un desu iepakojumiem var redzēt uzrakstu, ka produkts nesatur E621. Kas tā īsti ir par vielu, skaidroja LTV raidījums “4. studija”.

Uztura speciāliste Ksenija Andrijanova skaidroja, ka E621 ir garšas pastiprinātājs. Tas nozīmē, ka šī viela izceļ produkta dabisku garšu. Tā ir glutamīnskābes nātrija sāls un veido tā saucamo piekto - "umami" - garšu, kas raksturīgs austrumu virtuvei - garša ir izteikta, bet nav ne salda, ne sāļa, ne rūgta, ne skāba. Eiropā tā ir iemantojusi "ļaunas" pārtikas piedevas statusu, kamēr austrumu valstīs tā stāv uz galda gluži kā cukurs un sāls.

“Tas ir diezgan amizanti - kamēr austrumu valstī tu ar karotīti vari piebērt klāt nātrija glutamātu, pie mums to izmanto mārketingā kā biedēkli. Produkti, kas pēc būtības nav veselīgi produkti - cīsiņi, desas, pusfabrikāti -, mēģina izlikties labi, norādot, ka tajos netiek pievienota šī piedeva. Tas ir ļoti mānīgs paziņojums - ne jau E621 apliecina kvalitāti, bet gaļas saturs pusfabrikātā,” norādīja uztura speciāliste.

Šo vielu iegūst ar bakteriālās fermentācijas metodi - ar procesiem, kas pēc būtības ir identiski vīna vai jogurta iegūšanai: pakļaujot baktēriju iedarbībai cieti, cukurniedres, cukurbietes un melasi (cukura ražošanas blakusprodukts). Baktērijas apēd cukurus un saražo glutamīnskābi. Glutamīnskābe ir sastopama lielos daudzumos arī mūsu pašu ķermenī – tā ir aminoskābe, ko organisms izmanto, lai būvētu olbaltumvielas.

Glutamāti nodrošina normālu nervu impulsu pārvadīšanu. Tie ir arī mūsu ikdienas pārtikā - sierā, tomātos un pat mātes pienā.

Pretēji izplatītajam viedoklim - E621 ir drošs.  

SIA “Gaļas pārstrādes uzņēmums Nākotne” pārstāve Kristīne Zūpa-Rasimāviča skaidroja, ka “arvien vairāk pircēju tomēr lasa to, kas ir uzrakstīts uz etiķetes, un arī interesējas, kādēļ produktam tiek pievienota viena vai otra piedeva.

Lai arī E621 ir atzīta par drošu pārtikas piedevu un to var pievienot produktam, piemēram, aizvietojot sāli, pastāv ierobežojumi attiecībā uz to, cik daudz to drīkst pievienot produktam”.

E621 izmantošana tiek vērtēta pretrunīgi un, ikdienas uzturā lietojot dažādus produktus, kuriem tiek pievienots E621, pastāv iespēja to lietot par daudz, līdz ar to tās pievienošana var būt par iemeslu, kādēļ pircējs produktu neizvēlas. Tādēļ arī ražojot savus produktus, īpaši norādām, kuros no tiem nav pievienota E621.

SIA „Gaļas nams Ādaži” Kvalitātes departamentā skaidroja, ka cilvēki baidās no šīs pārtikas piedevas, jo internets ir pārpildīts ar informāciju par to, cik nātrija glutamāts ir kaitīgs, kaut gan zinātniskie raksti tikai apstiprina to, ka nātrija glutamāts ir kaitīgs vien tad, ja dienā to uzņem ļoti lielos daudzumos. Sabiedrībai nevajadzētu satraukties par to, ka produktā ir pievienots E621, jo ir likumi, kas nosaka atļauto daudzumu pievienošanu pārtikas produktos.

Pēdējā laika tendences ir produktā parādīt tā labākās īpašības, izcelt to, ar ko produkts ir īpašs, dzīvot "zaļi", tāpēc arī ražotāji mēģina izcelt to, ka produkts nesatur E621. Ja patērētājus uztrauc šī piedeva, ražotāji mēģina darīt visu, lai dotu patērētājiem to, ko viņi vēlas.

Uztura speciāliste Kristīne Andrijanova norādīja, ka drīzāk skatītos, cik daudz konservantu satur gaļas pusfabrikāti, un vispār, cik daudz E vielu pievienots.

“Jo vairāk E vielu, jo mazāk kvalitatīvs ir produkts. Bet nevajag baidīties, ja dažas ir pievienotas. Bez tām nevar, ja gribas desu vai cīsiņus. Ja gribas izvairīties no tām vispār, jālieto uzturā tikai gaļa! Un jāatceras, ka E vielas nav nekāds ļaunums. Tās ir vielas, kas palīdz produktu ražošanā. Tām mēdz būt arī pilnīgi dabiska izcelsme. Jādomā kritiski, un ēdienkartē jāliek uzsvars uz  iespējami mazāk apstrādātiem produktiem,” iesaka Andrijanova.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti