Jauni un bagāti

#50 Es pārstāju ikdienā lietot kredītkarti

Jauni un bagāti

#52 Blokķēdes tehnoloģija un tās potenciāls

#51 Procentu likmes, EURIBOR – ko tas viss nozīmē?

Kāpēc aug aizdevumu procentu likmes un «Euribor»? Skaidro Latvijas Bankas ekonomists

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Covid-19 pandēmija, pieaugušās energoresursu cenas un Krievijas izvērstais karš Ukrainā gluži kā ķēdes reakcija noveda pie augstas inflācijas. Centrālās bankas uzdevums ir ar to cīnīties un atgriezt cenu stabilitāti, līdz ar to tiek celtas procentu likmes un aug arī "Euribor" likme, padarot kredītus dārgākus, Latvijas Radio 5 – "Pieci.lv" rubrikā "Jauni un bagāti" skaidroja Latvijas Bankas ekonomists Erlands Krongorns.

"Vai ir īstais brīdis ņemt kredītu vai iegādāties mājokli?" – šis ir jautājums, ko cilvēki uzdod ļoti bieži. Īpaši, kad runa ir par ieguldīšanu vai hipotekāro kredītu. Un īpaši brīžos, kad šķiet, ka finanšu tirgos valda nenoteiktība. Pēdējo mēnešu laikā ziņās bieži bijuši redzami tādi virsraksti, kā "Eiropas Centrālā banka ceļ procentu likmes, lai cīnītos ar inflāciju", bet ko tas nozīmē?

Krongorns paskaidroja: "Tas saistīts ar to, ka mēs redzam, – ļoti strauji ir pieaugusi inflācija. Aizvadītajā gadā tā bija ļoti augsta. Proti, centrālajām bankām ir jānodrošina cenu stabilitāte un jārīkojas izšķiroši, lai ierobežotu inflāciju un tā neradītu tālejošas sekas. Tas nozīmē, ka tiek celtas procentu likmes un visādi citādi tiek nedaudz bremzēta ekonomika, lai inflācija atgrieztos [zemākā] līmenī."

Viņš skaidroja, ka gan mājsaimniecībām, gan uzņēmumiem procentu likmes parasti veido divas daļas. Viena ir daļa, ko nosaka pati komercbanka, bet otra komponente ir "Euribor".

"Tā atšķiras pēc dažādiem termiņiem, populārākie Latvijā ir trīs un seši mēneši,"

sacīja ekonomists. 

Tas nozīmē, – ja vēlies ņemt kredītu, banka tev pasaka savu procentu likmi plus trīs vai sešu mēnešu "Euribor" likmi, kas pēdējā laikā ļoti strauji augušas. 

""Euribor" ir naudas tirgus indekss, kas parāda, kā mainās naudas cena starpbanku tirgū, par kādu [likmi] bankas ir gatavas aizdot naudu viena otrai. Šo likmi ļoti spēcīgi netieši spēj ietekmēt Centrālā banka, nosakot noguldījumu iespēju uz nakti un galveno refinansēšanas likmi," skaidroja Krongrons, norādot: "Protams, ja noguldījuma iespējas uz nakti likme aug, komercbanka pielāgos arī savu procentu likmi, par ko viņa ir gatava aizdot citai bankai."

Centrālās bankas noteiktās likmes kopš vasaras vidus strauji augušas, līdz ar to komercbankām arī jāpielāgojas, un tās cenu paaugstinājumu padod tālāk pa ķēdi klientiem, proti, mums.

Turklāt iespējams, ka šīs procentu likmes vēl turpinās kāpt. 

"Centrālās bankas pēdējā sēde bija februāra sākumā, nākamā ir gaidāma martā. Pēdējā sēdē Centrālās bankas vadītāji norādīja, ka, ja apstākļi būs tādi, kādi bija tajā situācijā, un viss attīstīsies uz priekšu tā, kā domāts, tad mēs sagaidīsim arī marta sēdē vēl 50 bāzes punktu pieaugumu, kas nozīmēs, ka noguldījumu iespējas uz nakti likme palielināsies līdz 3% un jaunā refinansēšanas likme būs 3,5%," skaidroja Krongorns. 

"Centrālā banka rīkojas atbilstoši šiem datiem no sēdes uz sēdi, tāpēc akmenī iekalts nekas nav, bet tāda ir bijusi šī norāde," viņš piebilda. 

Ekonomists prognozēja, ka procentu likmes turpinās augt, līdz sasniegs savu pīķi vasaras beigās un kādu laiku būs šajā augstākajā līmenī, bet pēc tam, inflācijai atgriežoties zemākā līmenī, arī "Euribor" likmes varētu samazināties. Tāpat viņš ieteica uzreiz neatmest ideju par, piemēram, hipotekāro kredītu, bet atgādināja, ka ir svarīgi veikt riska analīzi un parēķināt, kā iespējamais ikmēneša maksājums mainītos, procentu likmēm pieaugot, un tad izdarīt secinājumus, vai kredītu šobrīd var  atļauties. 

Jauni un bagāti

Vairāk

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti