4. studija

4. studija

4. studija

4. studija

Ālandu salu vairs nav!

Kāpēc Ālandu salas kļuva par Olandi?

Šai pasaulē viss plūst un mainās, mainās arī vietu ģeogrāfiskie nosaukumi. Piemēram, turpmāk visiem zināmās Ālandu salas jādēvē par Olandi, noskaidroja LTV raidījums “4.studija”.

Raidījums nolēma painteresēties, vai tūrisma aģentūras piedāvā ceļojumus uz Olandi, bet arī lielākoties aģentūras atpazina tikai Ālandu salas.

Bet populārās interneta enciklopēdijas “Wikipedia” latviešu versijā Ālandu salas jau pārsauktas par Olandi.

Valsts valodas centra galvenais lingvists Agris Timuška skaidroja, ka nosaukumu maiņas iemesli var būt dažādi, tās var būt gan izmaiņas attiecīgo valstu vai teritoriju nosaukumos, arī galvaspilsētu nosaukumos, kas notiek attiecīgajā valstī. Tad mums jālemj, kā šos nosaukumus pareizi latviski atveidot.”

“Var būt arī kādi līdz šim lietoti par nepareiziem uzskatāmi nosaukumi, kuru vietā tomēr iesakām pareizos,” stāstīja Timuška.

“Piemērs - labu laiku tika lietots nepareizais nosaukums Ālandu salas, kas radies pārpratuma rezultātā, pārņemot tikai nepilnīgu rakstību zviedru valodā, kur šo vārdu raksta ar sākuma burtu A ar nullīti virs A, vai punktiņu, kas apzīmē O skaņu, nevis Ā. Tāpēc tagad vienīgais ieteiktais nosaukums ir Olande jeb Olandes salas,” skaidroja Timuška.  

Bet kāpēc Olande jāizrunā tā, kā to izrunā zviedru valodā, savukārt piemēram, Ķīnas galvaspilsētu aizvien saucam par Pekinu, nevis Beižinu?

“Tāds jautājums, protams, var rasties, bet te tiešām mums arī rūpīgi jāizvērtē, kur šī tradīcija ir tiešām sena un pamatota, un kur mūsu ieskatā tādas nav. Kā ar Ālandu salām,” sacīja Timuška.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Ikdienai
Dzīve & Stils
Jaunākie
Interesanti