4. studija

Kas notiek ar sabiedriskajā transportā aizmirstajām mantām?

4. studija

Kā rīkoties, ja pēc sienas remonta iestājas neplānota "kopdzīve" ar kaimiņu?

Pirms darba līguma parakstīšanas, rūpīgi to izlasiet!

Kam obligāti jābūt darba līgumā? Skaidro Darba inspekcijas eksperte

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Lai arī darba līgums nav pati aizraujošākā literatūra, pirms parakstīt, tas obligāti jāizlasa no sākuma līdz beigām – liek pie sirds Valsts darba inspekcijā (VDI). Ja ir neskaidrības par līgumā rakstīto, bez vilcināšanās uzdot darba devējam interesējošos jautājumus.

VDI Klientu atbalsta nodaļas vadītāja Dace Stivriņa stāstīja: ja darbinieks nav tik zinošs un nav pārliecināts, ka līgumā ir ietverta visa nepieciešamā informācija, viņš pirms līguma parakstīšanas var lūgt ar šo līguma projektu iepazīties, pakonsultēties, cik korekti un pareizi tas ir noformēts.

Darba inspekcijas pārstāve nosauca trīs būtiskākās lietas, ko darba ņēmēji nereti palaiž garām, bet kas obligāti jāpārbauda. Pirmkārt, līgumā ir precīzi jābūt norādītam darba laikam.

"Tā nevar būt vispārīga informācija, pieņemsim, "darbiniekam nolīgta summētā darba laika organizācija" – jo tas īsti neko neizsaka. 

Tātad, ja darbiniekam ir nolīgtas 40 stundas nedēļā, tam jābūt norādītam. Ja nolīgtas 20 stundas nedēļā, tad tam jābūt norādītam," skaidroja inspekcijas pārstāve.

Arī par darba algu līgumā jārunā skaidra valoda. 

"Bieži vien darba samaksa līgumā nav norādīta, bet ir atsauce uz kādu iekšējo dokumentu, darba samaksas nolikumu. Darbinieks bieži vien ar šo nolikumu nemaz nav iepazinies," skaidroja VDI pārstāve.

Potenciālajam darbiniekam ir tiesības pie darba devēja precizēt, kāda šobrīd ir valstī noteiktā minimālā darba samaksa vai minimālā stundas tarifa likme.

"Ja mēs runājam par minimālo stundas tarifa likmi, tad šī minimālā stundas tarifa likme katru mēnesi arī ir mainīga, ņemot vērā normālā laika stundu daudzumu," teica Stivriņa.

Treškārt – nenāktu par ļaunu darba līgumā piefiksēt precīzu darba raksturojumu.

"Bieži viena attiecībā uz veicamajiem darba pienākumiem ir atsauce uz amata aprakstu. Bet ar darba aprakstu darbinieks bieži vien nav iepazīstināts. Viņš to nav redzējis.

Un te rodas jautājums, kādi tad ir viņa veicamie darba pienākumi," klāstīja VDI pārstāve.

VDI nav statistikas, vai kādā nozarē tiktu vairāk pieļauti pārkāpumi tieši darba līgumu noformēšanā. Nepilnības inspekcija darba līgumos konstatē ik pa laikam, taču tās nav būtiskas un darba devējs tās nekavējoties var novērst.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti