4. studija

Kāpēc vēstules pazūd un nesasniedz adresātu?

4. studija

Kas, kur un kā var saņemt trešo poti jeb balstvakcīnu?

Elektrības cenas aug: kādu līgumu slēgt ar elektroenerģijas piegādātāju?

Kādu līgumu slēgt ar elektrības piegādātāju? Skaidro eksperts

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Pēdējos mēnešos ir bijis būtisks elektroenerģijas cenu kāpums. Raidījumā "4. studija" vērsies skatītājs ar jautājumu – kā labāk rīkoties, slēdzot līgumu par elektroenerģijas piegādi, proti – sekot līdzi biržas cenām vai tomēr slēgt ilgtermiņa līgumu?

Patlaban Latvijā elektroenerģiju mājsaimniecībām pārdod 12 tirgotāji. Katram ir savi piedāvājumi, bet ir dažas svarīgas lietas, kas jāņem vērā, lai samazinātu savus ikmēneša maksājumus.

"Pirmkārt – atruna; es nepateikšu priekšā nevienam lietotājam, kas būtu piemērotākais enerģijas produkts, es tikai varu pastāstīt, kas ir jāņem vērā, izdarot izvēli, un kas ir galvenās kopsakarības, kāpēc ir cena mainīga. Ir divas galvenās izvēles – vai nu maksāt par elektroenerģiju biržas cenu, kas ir mainīga cena, vai fiksētu cenu, kas ir nemainīga. Mainīgo cenu nosaka "Nord Pool" elektroenerģijas biržā, kas ir Ziemeļvalstu un Baltijas valstu elektroenerģijas birža, un katru dienu līdz plkst. 14 pēc Latvijas laika šajā biržā tiek noteikta elektroenerģijas cena katrai stundai, nākamajai diennaktij," stāstīja Rīgas Tehniskās universitātes doktorants, enerģētikas eksperts Reinis Āboltiņš.

Cena par elektroenerģiju ir zemāka nakts stundās, kā arī dienas vidū, taču tā noteikti ir augstāka rīta un vakara stundās, kad ir lielāks enerģijas patēriņš. 

"Tās atšķirības var būt diezgan dramatiskas. Ir bijušas pēdējā mēneša laikā diezgan daudz tādas dienas, kad elektroenerģijas biržas cena vienu stundu ir, piemēram, viens cents par kilovatstundu bez PVN un jau stundu vēlāk tā ir jau 10 centi vai 20 centi par kilovatstundu. Tad, ja patērētājs – mājsaimniecība izvērtē iespēju vai nu saglabāt, vai pieslēgt biržas cenas produktu no kāda tirgotāja, tad ir jāņem vērā, ka šādā situācijā būs katru dienu jāseko līdzi elektroenerģijas cenai – to nav sarežģīti izdarīt, bet tas ir jāizdara," teica eksperts.

Šīs izvēles gadījumā ir jābūt viedajam skaitītājam, kas veic elektroenerģijas uzskaiti par katru stundu, tātad reālā laikā nolasa informāciju par elektroenerģijas patēriņu. Šādi ikviens pats var ietekmēt, kāds būs elektroenerģijas rēķins, piemēram, apsildāmās grīdas izdevīgāk pieslēdzot naktī, nevis plkst. 9 no rīta vai sešos vakarā.

"Tad, ja ir šī apņēmība sekot līdzi elektroenerģijas biržas cenām un pielāgot savus elektroenerģijas patēriņa paradumus, tad ir vērts izvēlēties biržas cenas produktu, pat ja pēdējā mēneša vai divu mēnešu laikā elektroenerģijas cena biržā ir bijusi ļoti augsta, un tāda tā tiešām ir bijusi. Bet, ja skatāmies 12 mēnešu griezumā, kāda ir bijusi vidējā elektroenerģijas cena biržā, tad tā joprojām ir diezgan pievilcīga un pievilcīgāka nekā atsevišķi fiksētas cenas produkti. Bet, ja gribas īpaši nedomāt neko un neapgrūtināt sevi ar sekošanu līdzi elektroenerģijas cenām – varbūt patēriņš nav pārāk liels, lai būtu vērts mēģināt ietaupīt, sekojot līdzi biržas cenām, tad var izvēlēties fiksētas cenas produktu no kāda tirgotāja, bet jārēķinās, ka tas būs vismaz uz 12 mēnešiem, parasti tas mazāk nav," norādīja Āboltiņš.

Ja tiek noslēgts līgums ar fiksēto cenu, tad ir vienalga, kurā diennakts stundā elektrību patērējat visvairāk, jāmaksā noteiktā summa par katru kilovatstundu, un viss.

"Viena svarīga lieta: ja gadījumā pēkšņi biržas cenas būs krietni zemākas par šo fiksēto cenu, kāda būs nostiprināta uz 12 vai 24 mēnešiem ar tirgotāju, tas nozīmē, ka tajā brīdī, lai aizietu prom no fiksētas cenas produkta un nomainītu pret biržas cenas produktu, visticamāk, tur būs kaut kādas soda sankcijas jāsamaksā. (..) Attiecībā uz stundas cenām, tās ir vēl krietni augstākas, jo, ja pirms gada mēs par cenām, kas ir virs 150 eiro par megavatstundu vai 15 centiem par kilovatstundu, skatījāmies ar milzīgu izbrīnu – kāpēc tik augsta cena šajā vienā atsevišķajā stundā jūnijā parādījās, tad tagad tā jau ir gandrīz vai ierasta lieta. Arī šajās dienās cena virs 100 eiro par megavatstundu vai 10 centiem par kilovatstundu ir diezgan ierasta lieta," atzina eksperts.

Elektroenerģijas cena aug jau kopš jūnija, taču būtiski tā palielinājās pēdējos mēnešos – salīdzinājumā ar pagājušā gada nogali vidējais cenas kāpums ir 4–5 reizes, un jāņem vērā, ka biržā elektroenerģijas cena var būt ļoti augsta, savukārt līgums par fiksēto cenu noslēgts, kad elektroenerģijas cena biržā bija salīdzinoši zema. Katram lietotājam tirgotājs piedāvā savu vidējo cenu par kilovatstundu, kas ir atkarīga no patērētāja profila.

Enerģētikas eksperts atzina, ka pēc krasā elektroenerģijas sadārdzinājuma lielāki ieguvēji, iespējams, kādu laiku ir tie, kas noslēguši līgumu ar fiksētu elektroenerģijas cenu. Taču nav skaidrs, cik ilgi tas tā būs. 

"Mana prognoze ir, ka pavasarī, kad atsāks aktīvāk darboties lielās hidroelektrostacijas Skandināvijas valstīs, kas saražo ļoti daudz elektroenerģijas ar zemāku iespējamo pašizmaksu, un kad šis resurss atgriezīsies enerģijas portfelī, tad cenām vajadzētu kristies, tai skaitā arī Baltijas valstīs," sacīja Āboltiņš. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti