Kā labāk dzīvot

CSDD organizē kampaņu "Visu uzmanību ceļam!". Kas novērš autovadītāju uzmanību?

Kā labāk dzīvot

Apģērbs, kas neierobežo aukstumā un arī ļauj būt pamanāmiem cilvēkiem ratiņkrēslā

Kas ir Civiltiesiskās atbildības apdrošināšana un kādos gadījumos tā var palīdzēt?

Kādos gadījumos noder civiltiesiskās atbildības apdrošināšana

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Civiltiesiskās atbildības apdrošināšana noder gadījumos, kad cilvēka darbības vai tieši bezdarbības dēļ kādai citai personai nodara zaudējumus, jo tad cietušajam tos apmaksā apdrošinātājs, Latvijas Radio raidījumā “Kā labāk dzīvot” skaidroja Latvijas Apdrošinātāju asociācijas prezidents Jānis Abāšins. Viens no biežākajiem gadījumiem, kad šī apdrošināšana noder, ir ūdens cauruļu plīšana daudzdzīvokļu namā.

Saskaņā ar Civillikumu jebkurai personai, kas ar savu darbību vai bezdarbību radījusi zaudējumus citām personām, šie zaudējumi ir jāatlīdzina. Vainīgajam atkarībā no situācijas var nākties segt zaudējumus arī lielos apmēros. Lai rastu risinājumu un no šādas situācijas izvairītos, pieejama civiltiesiskās atbildības apdrošināšana.

“Ja es nopērku civiltiesiskās apdrošināšanas polisi, es apdrošinu apkārtējos pret to, ka es savāru kaut kādas ziepes,” skaidroja Abāšins. “Ja mēs nodarām kādam citam skādi, tad apdrošinātājs mūsu vietā tam cietušajam samaksā.”

Viens no biežāk sastopamajiem piemēriem, kurā civiltiesiskās atbildības apdrošināšana lieti noder, – daudzdzīvokļu namā plīstot kādai ūdens caurulei.

“Plīsušu cauruļu gadījumos skādes parasti nav lielas, no dažiem simtiem līdz dažiem tūkstošiem, bet [reizēm] tie var būt arī daži desmiti tūkstoši.

Ja man pašam jāsedz skāde kaimiņam par plīsušo cauruli un lejā salieti ir dārgi paklāji vai gleznas, būs ļoti nepatīkami, ļoti ilgi un dārgi jāmaksā,” norādīja Abāšins. 

Eksperts uzsvēra arī, ka cilvēki pēdējos gadu desmitos ir apzinājušies savas tiesības pieprasīt kompensācijas par zaudējumiem: “Tās summas, ko cilvēki prasa, neiet mazumā, katru gadu [tās] iet vairumā. Ja mēs skatāmies uz cipariem, katru gadu civiltiesiskās atbildības jomā atlīdzības nav pāris miljoni, tie ir pāris desmiti miljonu, kas tiek izmaksāti. Atlīdzības ar katru gadu aug.”

Uzņēmumu vidū praktiski visi iegādājas civiltiesiskās atbildības apdrošināšanas polises, taču pēdējos gados šo iespēju arvien vairāk izmanto tieši dzīvokļu īpašnieki. 

“Tendence ir, ka arvien vairāk civiltiesisko apdrošināšanu nopērk tie, kas dzīvo daudzdzīvokļu mājās, kas ir diezgan loģiski.

Privātās mājās, kas stāv atstatu, drīzāk apdrošina savu īpašumu kā tādu, bet tie, kas iegādājas īpašumu apdrošināšanu daudzdzīvokļu mājās, nopērk mazo piekabīti ar civiltiesisko atbildību,” stāstīja Abāšins. 

Tāpat pēdējos gados šo apdrošināšanu iegādājas arī biedrības un uzņēmumi, kas mājas apsaimnieko. 

Tiem, kuri apsver civiltiesiskās atbildības apdrošināšanu iegādāties, jāņem vērā, ka arī šīm polisēm segums var būt no šaura un neliela līdz ļoti plašam, tāpēc pirms iegādes rūpīgi jāiepazīstas ar pieejamo informāciju. 

“Skaidrs, ka jālasa līdzi, lai nebūtu tā, ka nopērkat kaķi maisā vai apdrošinātājs pārdod kaķi maisā. Jāpaskatās mazie burti, pareizie ķekši un jāpadomā līdzi, taču arī teikt, ka apdrošinātāji tirgotu pliku gaisu, nevar. Ja apdrošināšana nestrādātu, cilvēki to nepirktu,” secināja Abāšins.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti