4. studija

Vai marta beigās pulksteni par stundu pagriezīsim pēdējo reizi?

4. studija

4. studija

Kāda saistība tulpēm ar degvīnu?

Kādēļ floristi iesaka grieztos ziedus tīt avīzē?

Lai novērstu tulpju vīšanu, floristi nereti iesaka tās ietīt avīzē un ūdenim pievienot degvīnu, lai kāti būtu taisni. Profesors Ģederts Ieviņš LTV raidījumam "4. studija" skaidroja, ka ziedu ietīšana apturēs ziedu augšanu, bet etanols nelielā daudzumā varētu ļaut ūdenī neveidoties mikroorganismiem, kuri veicina auga ātrāku bojāšanos.

Latvijas Universitātes Bioloģijas fakultātes Augu fizioloģijas katedras vadītājs Ģederts Ieviņš uzsvēra, ja ziedus vēlas saglabāt svaigus ilgāku laiku, ziedu ietīšana avīzē noteikti var palīdzēt: "Šāda iesaiņošana tiem apturēs ziedu augšanu un apturēs ziedu novecošanos."

Profesors atzina, ka arī etanols varētu ļaut ziediem priecēt mūsu acis ilgāk. "Līdz šim gan neesmu redzējis tādus pētījumus, ka tas tieši uz ziediem varētu kaut kādu ietekmi atstāt, kaut gan patiesībā etanols augiem nav īpaši kaitīgs. Ir pat tādi paņēmieni, ka uz lauka labībai – īpaši karstos apstākļos – smidzina etanolu vai metanolu, un augi to var izmantot kā oglekļa avotu," norādīja Ieviņš.

Viņš pieļāva, ka etanols šajā gadījumā aptur "kaut kādu kaitīgu mikroorganismu darbību, kas, nonākot augu kātos, varētu apturēt ūdens uzņemšanu un tad izraisīt kaut kādas problēmas".

Tomēr profesors uzsvēra, ka etanolu nevajadzētu lietot lielā daudzumā. "Daudzums varētu būt uz litru kādi 10–20 mililitri, ne vairāk," sacīja Ieviņš.

"Tas ir līdzīgi kā vides paskābināšana. Reizēm iesaka aspirīnu vai askorbīnskābi C vitamīna formā pievienot un tad tas aptur mikroorganismu darbību, jo vide kļūst skāba. Te līdzīgs tas efekts varētu būt," viņš sacīja.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti