Kad pienāk pilngadība – vai 18. dzimšanas dienā pirkt šampanieti ir likumīgi?

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

Par pilngadīgu Latvijā uzskata cilvēku, kas sasniedzis 18 gadu vecumu. Tikai pilngadīgai personai Latvijā likums ļauj iegādāties alkoholiskos dzērienus un cigaretes, iegūt vadītāja apliecību, dodies uz vēlēšanām un apprecēties bez vecāku vai aizbildņa piekrišanas. Un to visu, izņemot precības, jaunietim iespējams izdarīt jau savā 18. dzimšanas dienā.

Lai skatītu šo resursu, mums ir nepieciešama jūsu piekrišana sīkdatnēm.

Reinis septembra sākumā kļuva pilngadīgs. Viņš dzimšanas dienā vēlējās nopirkt pudeli šampanieša, bet to viņam nepārdeva. Pārdevēja teikusi, ka pārdos tikai nākamajā dienā.

Kad Reinis devās uz citu veikalu, atkārtojas tas pats: “Noliku pasi, viņa skatās uz mani, datumus apskatās. Tad paņem manu pasi, aiziet pie blakus kasieres, kaut ko runā. Pēc tam aiziet pie apsarga uz būdu, tad atnāk atpakaļ un pasaka – nē, rītā būs un viss.”

Alkohola aprites likums nosaka, ka alkoholiskos dzērienus aizliegts pārdot personām, kuras nav sasniegušas 18 gadu vecumu. Tieslietu ministrijā skaidro, ka

saskaņā ar likumu pilngadība iestājas jau dzimšanas dienā.

Tas nozīmē, ka Reiņa gadījumā pārdevējas rīkojās nepareizi.

“Tajā dienā, kad persona sasniedz 18 gadu vecumu, viņa ir kļuvusi pilngadīga. Protams, Civillikums skaidri nerunā par pusnakti, tas saka, ka tā ir diena, kad sasniegti 18 gadi. Tad mēs prezumējam, ka diena, kurā persona ir piedzimusi, ir tā diena, kurā viņa kļūst par pilngadīgu personu,” skaidro Tieslietu ministrijas Vispārējo civiltiesību nodaļas vadītāja Zanda Stara.

No tā izriet, ka jau dzimšanas dienā jaunietis var darīt visu, ko likums ļauj darīt pilngadīgai personai. Vai tas nozīmē, ka nu var arī apprecēties bez vecāku vai aizbildņa piekrišanas? Tieslietu ministrijas Dzimtsarakstu departamenta vadītāja Solvita Saukuma Laimere stāsta, ka tomēr tas nebūs iespējams, jo pirms laulību noslēgšanas nepieciešams iesniegums.

“Kad ir iesniegts iesniegums, pēc mēneša var laulību noslēgt. Tas nozīmē – ja jaunietim, piemēram, 13.septembrī paliek 18 gadi, jebkurā gadījumā iepriekšējā mēnesī šis iesniegums ir jāiesniedz. Un jaunietis uz šo laiku vēl nav sasniedzis šos 18 gadus,” stāsta ministrijas pārstāve vadītāja.

Likums nosaka, ka arī vēlēšanās var piedalīties tikai pilngadīgas personas. Kas notiek, ja tieši 18. dzimšanas dienā notiek vēlēšanas? Centrālās vēlēšanu komisijas sekretārs Ritvars Eglājs mierina, ka vēlēšanu komisija vēlēšanām gatavojas jau laicīgi un tajās rēķinās arī ar tiem, kuriem vēl būs tiesības vēlēt.

“Savā 18. dzimšanas dienā, jā, balsot varēs. Pašvaldību vēlēšanas atšķiras ar to, ka ir iepriekš sagatavoti vēlētāju saraksti. Tajā brīdī, kad vēlētāju saraksti [top], vēlētājam vēl nav 18 gadi, bet, protams, pēc viņa dzimšanas datiem var noteikt, kurā datumā būs. Un, ja būs 18, tad jau laikus tiek sagatavoti saraksti, kuros vēlētājs būs iekļauts,” skaidro Eglājs.

Pie automašīnas stūres, iegūstot mācību braukšanas atļauju jeb tā sauktās baltās tiesībās, var sēsties jau no 16 gadiem. Un, laicīgi sākot apmācību, jau 18. dzimšanas dienā iespējams teorijas un vadīšanas eksāmenus nokārtot.

“Ja topošais autovadītājs ir sagatavojies un sekmīgi beidzis autoskolu, tad dienā, kad viņam paliek 18 gadu, viņš var kārtot CSDD teorijas un vadīšanas eksāmenu. Un, ja tas tiek izdarīts, viņš iegūst vadītāja apliecību un kļūst par pilntiesīgu šoferi,” stāsta CSDD pārstāvis Rolands Rumba.

Tātad cilvēks par pilngadīgu pilsoni kļūst jau pēc pusnakts, jo personu apliecinošos dokumentos nenorāda dzimšanas laiku. Alkohols un cigaretes gaviļniekam ir jāpārdod, tāpat savā 18. dzimšanas dienā var iegūt arī vadītāja apliecību un piedalīties vēlēšanās, tomēr apprecēties gan neizdosies.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti