4. studija

(Zīmju valodā). 4. studija

4. studija

Vai attālināta rādījumu nolasīšana palīdzētu izskaust ūdens pārtēriņu?

Kam un kāpēc pēkšņi var rasties nenomaksāti parādi?

Kā un kāpēc var rasties nodokļu parādi? Skaidro VID pārstāve

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

1. marts, kad varēs sākt pildīt gada ienākumu deklarācijas, ko iesniegt Valsts ieņēmumu dienestam (VID), vairs nav aiz kalniem. Latvijas Televīzijas raidījuma "4. studija" rubrikā "Padoms bez maksas" skaidroja, kā parastam darba ņēmējam nodrošināties, lai pēkšņi neuzrodas kāds nodokļu parāds, par kura eksistenci nav bijis nojausmas.

PADOMI:

  • Pirms nekustamā īpašuma pārdošanas jāpārliecinās, vai būs jāmaksā 20% nodoklis no darījuma ienākumiem.
  • Ja darījums nav reģistrēts Zemesgrāmatā, VID nav iespējas atgādināt par maksājamo nodokli. Tādēļ var izveidoties nodokļu parāds. 
  • Informāciju var meklēt VID mājaslapā: www.vid.gov.lv; zvanīt uz konsultatīvo tālruni:67120000; izmantot rīku EDS.
  • Ja palielinās mēneša ieņēmumi, jāseko līdzi, vai pienākas līdzšinējie nodokļu atvieglojumi.
  • Ienākumu palielināšanās gadījumā izvēlēties nepiemērot neapliekamo minimumu un aprēķināt algai lielāko nodokļu likmi – nevis 20%, bet 23%.

Raidījums saņēma kādas skatītājas jautājumu: "Esat rādījuši sižetus par dažādām situācijām, kad pēc daudziem gadiem izrādās, ka cilvēkam ir uzradušies nenomaksātu nodokļu parādi, ko VID liek samaksāt. Vai ir iespēja jau laikus pārbaudīt, vai šādas briesmas nedraud?"

Tomēr raidījums vēstīja, – ja nu tomēr ir kaut kāds maksājums, tad sirdsmieram svarīgi zināt, ka gadiem tas nebūs nezināms, jo cilvēks no VID to uzzinās, skaidroja VID Sabiedrisko attiecību daļas vadītāja  Inita Kabanova.

Nekustamā īpašuma pārdošana un nodoklis

Tomēr ir vairākas situācijas, kad cilvēkam pašam jākļūst uzmanīgam un nedrīkst kļūdīties, lai neizveidotos negaidīts nodokļu parāds. Viena no izplatītākajām situācijām, kad nezināšanas dēļ nenomaksājam nodokli, ir brīdis, kad pārdodam nekustamo īpašumu. Ir noteikts, ka no peļņas, ko persona gūst, pārdodot nekustamo īpašumu, jāmaksā 20% nodoklis. Taču ir noteikti izņēmumi, kad nodokli drīkst nemaksāt. Tādēļ pirms mājas vai dzīvokļa pārdošanas jānoskaidro – būs jāšķiras no 20% ienākumu vai ne.

VID pārstāve norādīja: "Kā to izdarīt? Var izlasīt mūsu mājaslapā, bet sirdsmieram labāk piezvanīt uz konsultatīvo tālruni un izrunāt to situāciju, vai tur tiešām viss ir ņemts vērā. Vai arī Elektroniskās deklarēšanas sistēmā (EDS) sākt aizpildīt deklarāciju, kas būtu pēc pārdošanas. Tur ir tāds kā vednis – atbildi uz jautājumiem. Tad galu galā rīks pasaka – ir nodoklis vai nav."

VID reizi ceturksnī pārskata darījumu ierakstus Zemesgrāmatā. Ja darījums ir reģistrēts, tad pārdevējam no VID tiek atsūtīts automātisks atgādinājums par notikušo darījumu ar aicinājumu pārbaudīt, vai nodoklis ir jāmaksā.

"Ja cilvēks nav reģistrējis Zemesgrāmatā, viņš nav izpildījis citas saistības, kas nav ar nodokļiem, mēs viņam nevaram nosūtīt atgādinājumu. Tas ir tas princips, ja VID zina, tad zinās arī cilvēks," norādīja Kabanova.

Nodokļu pārmaksa

Aizpildot gada ienākumu deklarāciju, allaž ceram, ka būsim pārmaksājuši iedzīvotāja ienākuma nodokli, tādēļ smuku summiņu saņemsim atpakaļ. Taču gaidīto plusu vietā mēdz būt mīnuss. Kopš 2018. gada Latvijā algas nodoklis ir progresīvs. Tas nozīmē – jo lielāka alga, jo lielāks nodoklis. Mazajām algām ir divu veidu atvieglojumi. Viens no tiem ir neapliekamais minimums.

VID pārstāve norādīja: "Otrs atvieglojums ir daļai, no kuras rēķina nodokli. Mazai algai ir zemāks procents. Šo visu kopā sarēķina no visiem ienākumiem. No algas. Ja strādā divās darba vietās, no divām algām. Vai kaut kas papildus, piemēram, izīrē dzīvokli. Ja, saskaitot kopā, sanāk, ka gada laikā ienākumi cilvēkam ir paaugstinājušies un viņam nepienākas mazo algu atvieglojumi, tad tā varētu būt, ka saņemtais atvieglojums ir jāatmaksā atpakaļ."

Ja iedzīvotājam mēneša ienākumi palielinās, tad summa, pie kuras atskan mazais trauksmes zvaniņš, ir 1667 eiro mēnesī.

Šī summa ir slieksnis, kad mazo algu nodokļu atvieglojumi cilvēkam vairs nepienākas. Lai novērstu to, ka pēc iesniegtās ienākumu deklarācijas izrādās – nodokļi vēl ir jāpiemaksā, ir iespēja laikus atvieglojumus nesaņemt.

"To var izdarīt pats EDS algas nodokļu grāmatiņā. Būtībā jāieliek divi ķeksīši. Var izvēlēties nepiemērot neapliekamo minimumu vispār. Otrs – izvēlēties algai piemērot lielāko [nodokļa] likmi, kas ir nevis mazajām, bet lielajām algām," skaidroja VID pārstāve, norādot, ka tad, ja tomēr gada ienākumi cilvēkam būs bijuši mazāki, tad pēc deklarācijas iesniegšanas pārmaksāto daļu valsts atmaksās atpakaļ.

Bez jau pieminētās algas paaugstināšanās līdzīgā situācijā, kad pēc gada ienākumu deklarācijas izrādās, ka nodokļi ir samaksāti par maz, reizēm nonāk jaunās māmiņas, ja salīdzinājumā ar iepriekšējo periodu ienākumi ir palielinājušies. Tāpat var gadīties jauniešiem, kuriem jau pirmajā darba vietā maksā lielu algu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti