Rīta Panorāma

No 16. maija Marka Rotko mākslas centrs atvērts apmeklētājiem

Rīta Panorāma

Skype intervija ar Tomu Brici

Domā zaļāk: ūdens

Kā samazināt ūdens patēriņu?

Dzīvot videi draudzīgāk ne vienmēr nozīmē, ka tas ir dārgāk. Gluži otrādi - mainot savus ikdienas paradumus un vienlaikus padomājot par to, kādu ekoloģisko pēdu aiz sevis atstājam, ir iespējams nedaudz ietaupīt naudu. Ar vienkāršiem ikdienā ieviešamiem paņēmieniem ikviens var samazināt ūdens patēriņu mājās.

“Aizvērt ūdens krānu tad, kad tas nav nepieciešams. Piemēram, tīrot zobus, var neatstāt krānu vaļā, bet aizvērt to. Minūtes laikā pa krānu iztek 8-10 litri ūdens,” skaidroja  “Elektrum” Energoefektivitātes centra speciāliste Rūta Liepniece.

Tāpat no rīta prātīgāk būtu iet dušā, nevis vannā. Ja ikdienā mazgājas dušā, tad ūdens patēriņu var samazināt trīs reizes.

Ūdens patēriņu ievērojami var samazināt, arī nomainot vecos padomju laika krānus pret jaunākiem. “Vecā tipa krāni ar diviem rokturiem ir neefektīvāki, jo ir jāpavada laiks, kamēr atrodat īsto temperatūru. Jaunāka tipa jaucējkrāniem ar vienu rokturi variet uzreiz noregulēt vērtību, kas jums nepieciešama, atvērt krānu un pēc pāris sekundēm tecēs tā temperatūra, kuru jūs vēlaties,” stāstīja Liepniece.  

Tāpat vecāka tipa jaucējkrānus var arī uzlabot un tos padarīt vēl efektīvākus. “Ja jums ir vecāka tipa jaucējkrāns, kuram nav ūdens taupīšanas mehānisma, tad jūs varat uzstādīt uzgali, ko sauc pat aeratoru. Tas sajauc ūdeni ar gaisu. Rezultātā ūdens plūsma izskatās saburbuļojusies un ūdens patēriņš samazinās līdz pat 50% atkarībā no ražotāja,” norādīja “Elektrum” pārstāve.

Tādējādi minūtes laikā iztecēs nevis desmit, bet pieci litri ūdens. Tajā pašā laikā ūdens spiediena izmaiņas nebūs jūtamas. Aerators vidēji maksā zem 10 eiro. “Pirms jūs plānojat iegādāties aeratoru, ir svarīgi pārbaudīt, vai jūsu krānam jau nav tāds iebūvēts. Kā to pārbaudīt? Ja ūdens plūsma ir saputojusies, balta, tad jums noteikti ir aerators. Ja ūdens plūsma ir caurspīdīga, ūdens vienkārši tek,” skaidroja Liepniece.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti