4. studija

Kāpēc joprojām nav noslēgusies Zemes reforma un daudzi savu kārtu nemaz nesagaida?

4. studija

Kā rīkoties, ja mājoklī ilgstoši traucē dažādi neizprotami trokšņi?

Kāpēc aizkavējusies pērn solīto individuālo siltuma skaitītāju uzstādīšana?

Kā samazināt apkures rēķinus? Daudzdzīvokļu mājā Rīgā aizkavējusies skaitītāju uzstādīšana

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Kurš gan nevēlas samazināt savus ikmēneša komunālos maksājumus, bet, redzot, ka virkne kaimiņu caurām dienām tur atvērtus logus un par apkuri visiem ir jāmaksā atkarībā no dzīvokļa platības, tad pavisam loģiska ir vēlme, lai tiek uzstādīti siltuma skaitītāji, kas katra dzīvokļa iemītniekiem ļautu maksāt tikai par pašu patērēto siltumu. Rīgā, Dzilnas ielā, šo siltumu skaitītāju uzstādīšana gaužām ieilgusi.

Par šo namu Dzilnas ielā raidījums "4. studija" jau iepriekš veidoja sižetu. Stāsts ir par siltumapgādi un, protams, par to, kā mēs varam ietaupīt. Šajā namā daudzi tur atvērtus logus, un iedzīvotājs jautā – kāpēc ilgstoši netiek uzstādīti siltuma skaitītāji?

"2022. gada jūlijā mēģināju telefoniski sazināties ar "Rīgas pilsētbūvnieku", lai aktualizētu jautājumu par siltuma skaitītājiem. Augustā nosūtīju rakstiski savas domas un piedāvājumus risināt energokrīzes un ar to saistīto izmaksu pieaugumu par siltumu, diemžēl arī rakstiski man neviens neatbildēja. Oktobrī saņēmu vēstuli, ka siltuma skaitītāji dzīvokļos tiks uzstādīti 2022. gadā, bet joprojām to nav un nav arī nekādas informācijas, kad izmaksas par siltumu starp dzīvokļiem varēs sadalīt pēc reāli patērētā, nevis platības," skaidroja vietējais iedzīvotājs Aleksandrs Safonovs.

Tātad – kāpēc jau pērn solītie siltuma skaitītāji, kas ļautu samazināt maksu par apkuri pat par 15–20%, šajā namā joprojām nav uzstādīti?

SIA "Rīgas pilsētbūvnieks" sabiedrisko attiecību vadītājs Ivo Kiršblats skaidroja, ka "siltumskaitītāju komunikācija tik tiešām ir sena – kopš pagājušā gada vasaras vai rudens. Noslēdzās iepirkums, ir zināms konkursa uzvarētājs, un konkursa uzvarētājam ir jāpiegādā gandrīz 20 tūkstoši mērierīču. Latvijā tās neražo, tātad tās pasūta ārzemēs, un tur tās piegādes ķēdes līdz ar globālo situāciju ir mazliet pamainījušās, bet tā lēnītēm viss notiek. Ne tik ātri, kā visiem gribētos. Mēs bijām cerējuši līdz Ziemassvētkiem, bet līdz ar visu kopējo pasākumu, es domāju, ka līdz februāra beigām mēs varēsim uzstādīt."

Tātad lielais iepirkums un piegādes aizkavēšanās ir iemesls tam, kāpēc joprojām siltuma skaitītāji nav uzstādīti, taču nama iedzīvotājs Aleksandrs uzskata, ka ir jāveic pārrēķins, līdz netiks uzstādīti siltuma skaitītāji.

"Es atsakos maksāt par aprēķināto siltumu, jo neuzskatu, ka ir taisnīgi, ja cenšos ekonomēt siltuma enerğiju, bet man jāmaksā par apsaimniekotāja nolaidību. Lai atbildīgie sadala šo summu savā starpā, ja nespēj operatīvi risināt jautājumus, kas tieši ietekmē iedzīvotāju makus. Kāpēc mums jābūt sodītiem ar neprofesionālu apsaimniekotāju un par to vēl jāpiemaksā, ja šos sociālos dzīvokļus īrējam no pašvaldības?" uzskata Safonovs.

"Kas attiecas uz konkrētā īrnieka pārmetumiem, ka ir jāpārmaina apsaimniekotājs un viss ir slikti, diemžēl ir tādi nekaunīgi cilvēki, kuri izdomā, ka viņiem uzreiz un uz sitienu vajag, un viss uz sitienu notiek. Pašvaldībā ir noteikta kārtība, kā lietas tiek kārtotas, nu un cilvēks tagad ir izdomājis nemaksāt par apkuri, un viņam mēs konkrēti varam pateikt, ka par apkuri nāksies maksāt, nāksies maksāt arī soda procentus un, ja nemaksās, tad vienkārši pārtrauks līgumu un nāksies meklēt citu māju," pauda Kiršblats.

Protams, daudzi logi ir atvērti, lai vēdinātu telpas, bet no otras puses – iespējams, ka siltuma apgāde ir pārāk liela, proti, ir pārāk karsts, un, ja būtu uzstādīti siltuma skaitītāji, tad pazeminātos temperatūra un iedzīvotāji ieekonomētu, bet – nekā!

"Skaidrs, – ja skatās no veselā saprāta viedokļa, ja visai mājai stāv logi vaļā, tad siltums aiziet vairāk, un tā nauda arī būs lielāka, ko nāksies tērēt, bet mēs nevaram katrai tantiņai un katram savam īrniekam pateikt – nevēdini māju, un, ja viņai liekas par karstu, tad viņai liekas par karstu, un mums tur stāvēt ar mazo koku vai lineālu un sist pa nagiem – lūdzu, nelaidiet ārā siltumu –, nu tas arī nav reāli. Bet varbūt tas nozīmē, ka mājai kā tādai vajag nedaudz samazināt apkures temperatūru – to mēs varam izdarīt. Mēs arī esam samazinājuši, un tagad, kad ir aukstais laiks, nedaudz palielinām, jo katru rītu automātiski zvana uz klientu apkalpošanas sistēmu īrnieki, kuri saka, ka viņiem ir par karstu vai viņiem ir par aukstu, un, tikko kā sūdzības ienāk vairāk par piecām, mēs aizsūtām meistaru, kurš izdara to, kas nepieciešams," skaidroja Kiršblats.

Kā skaidro SIA "Rīgas pilsētbūvnieks", regulāri saņemot zvanus par to, ka vienā un tajā pašā namā temperatūra kādam šķiet pārāk zema, bet citam savukārt pārāk augsta, atrast kopsaucēju, kas apmierinātu visus, esot ļoti sarežģīti. Tāpēc cerēsim, ka līdz februāra beigām solītie siltuma skaitītāji patiešām tiks uzstādīti, lai iedzīvotāji varētu maksāt par pašu patērēto siltumenerģiju un lai rēķinu neietekmētu tas, ka kaimiņi tur atvērtus logus.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti