4. studija

Lielveikalā remonts! Kam priekšroka autostāvvietā - pircējiem vai būvniekiem?

4. studija

Gatavojamies Latvijas Televīzijas 65. jubilejai. Saruna ar žurnālisti Veltu Puriņu

Kāpēc dūmu detektori patvaļīgi rīko gaismas un skaņas "šovus?

Kā sadzīvot ar dūmu detektoriem, un kāpēc tie rīko patvaļīgus gaismas un skaņas šovus

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

Jau no nākamā gada stājas spēkā obligāta prasība - kā dzīvokļos, tā privātmājās - būs jāuzstāda dūmu detektori. Taču jau šobrīd ir ļoti daudz neskaidrību saistībā ar šiem detektoriem, tāpēc LTV raidījums “4. studija” skaidroja, kur labāk uzstādīt detektorus un kāpēc tie dažreiz var sarīkot patvaļīgus gaismas un skaņas “šovus”.

Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta (VUGD) Ugunsdrošības uzraudzības pārvaldes priekšnieks Dzintars Lagzdiņš raidījumam stāstīja, ka dzīvoklī jābūt vismaz vienam dūmu detektoram.

“Bet, protams, ja jums ir vairākas telpas, tad labāk likt tajās telpās, kur jūs atrodaties vairāk. Attiecīgi, ja jums ir trīs istabas, pērkat trīs, ja ir četras, tad četrus,” stāstīja Lagzdiņš. Ja jums ir privātmāja un ir divu stāvu māja, tad katrā stāvā vismaz vienam jābūt.

Dūmu detektorus droši var iegādāties pārtikas lielveikalos, specializētajos veikalos vai būvniecības veikalos. Galvenais, kam ir jāpievērš uzmanība, lai būtu CE marķējums.

Drošības eksperte Natālija Sokolova iesaka vispirms pievērst uzmanību baterijai. Baterijas var būt dažādas – lētākiem detektoru modeļiem, visticamāk, būs piedāvājumā parastās pirkstiņbaterijas vai kronas baterijas. To kalpošanas laiks ir līdz vienam gadam, pēc tam ir jārēķinās, ka ir jāmaina baterija.

Ja izvēlēsities risinājumu ar litija baterijām, tad šie dūmu detektori jau būs dārgāki. Dūmu detektori ar iebūvēto litija bateriju kalpos 5-12 gadus.

Parasti dūmu detektoru darbības amplitūda ir no -10 grādiem līdz pat +60 grādiem, taču ir nopērkami arī tādi, kas darbojas tikai no +10 grādu temperatūras, kas vasaras dārza mājā nederēs.

Taču cilvēkiem aizvien ir daudz neskaidrību par detektoru darbību. Piemēram, kādai skatītājai detektors traucēja gulēt, jo aptuveni divreiz minūtē nozibsnīja ar spoži sarkanu staru.

VUGD pārstāvis skaidroja, ka šī lampiņa detektorā ir indikators, kas parāda, ka tas detektors savu funkciju veic un strādā. Tas pamatā nostrādā ar 30 sekunžu robežu, katru 32 sekundi viņš iemirgojas.

Šī testa lampiņa ir visos detektoros, atslēgt to nav iespējams, taču, ja tā ļoti traucē, var mēģināt to aizlīmēt.

“Ja mēs tikai lampiņu aiztaisām ciet, tad nekas ļauns tur nenotiks, bet galvenais - noteikti neaizlīmēt ciet ejas, caur kurām notiek gaisa filtrācija un caur kurām notiek dūmu daļiņu uztveršana,” skaidroja Sokolova.

Vēl viena skatītāja sūdzējās, ka viņai mājās dūmu detektors sāka patvaļīgi signalizēt, lai gan nekādu dūmu nebija.

Drošības eksperte Sokolova sacīja, ka viens no iemesliem, “kāpēc dūmu detektors var sākt neparedzēti aurot, ir tas, ka baterijas līmenis jau tuvojas beigām”.

“Otrs - var būt iekļuvuši putekļi, arī tas var būt par iemeslu. [..] Tad, nokļūstot putekļiem fotoelektroniskajā ierīcē, kurai ir jāfiltrē dūmu daļiņas, tad viņš var nostrādāt,” skaidroja Sokolova.

No 1. janvāra katrā dzīvoklī ir jābūt uzstādītam vismaz vienam dūmu detektoram. Privātmājā - katrā stāvā vismaz vienam.

Vēlams ir to izvietot istabas vidū, nekādā gadījumā to nedrīkst pārkrāsot, ir jāseko līdzi, lai uz tā nebūtu izveidojusies putekļu kārtiņa un ļoti būtiski ir reizi nedēļā pārliecināties, vai tas tik tiešām darbojas, un privātmāju īpašniekiem ir jāņem vērā, ka no 1. janvāra obligāta prasība ir arī, lai mājā būtu ugunsdzēsības aparāts.  

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti